Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Kalp krizi olduğunda ne yapmalıyız? Kalp krizine nasıl müdahale etmeliyiz? Kalp krizi belirtileri nelerdir?

,
Kalp krizi olduğunda ne yapmalıyız? Kalp krizine nasıl müdahale etmeliyiz? Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi olduğunda ne yapmalıyız? Kalp krizine nasıl müdahale etmeliyiz?Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi olduğunda ne yapmalıyız? Kalp krizine nasıl müdahale etmeliyiz?

Kalp krizi belirtilerinde, hızlı ve acele harekete geçmek gereklidir. Bu şekilde kalp krizinin kalbe daha az zarar vermesi sağlanır, ve kalp krizi geçiren kişinin ölmemesi sağlanır. Daha önce de bahsettiğimiz üzere tedavi ancak, kalp krizi sonrasında acil müdahale yapılırsa mantıklı bir çözümdür. Türkiye de bir çok insan kalp krizinin belirtileri üzerine pek bir bilgi sahibi değillerdir.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

heart-attach-hamilyon.com

heart-attach-hamilyon.com

 • Gögüs ağrısı ve huzursuzluk kalp krizi belirtisi midir?

  Evet, gögüs ağrısı ve huzursuzluk kalp krizi belirtisidir. Kalp krizi genellikle vücudun sol tarafında yani gögsün üzerinde bir ağrı olarak meydana çıkar. Bu ağrı genel olarak bir kaç dakika kadar sürer ve tekrar kaybolur, sonra tekrar oluşur. Bu his sanki bir basınç oluşuyormuş gibi bir duygudur, Tüm sol gögse yayılmayan noktasal olarak ooluşan bir acı şeklindedir. Ayrıca sanki kalbiniz yanıyormuş gibi ya da hafiften mideniz ekşimiz gibbi his  verir.

 • Vücudun üst tarafında huzursuzluk kalp krizi belirtisi midir? .

  Evet, vücudun üst tarafında huzursuzluk kalp krizi belirtisidir. Sağ ve sol kolunuzda bir huzursuzluk hissedersiniz ya da hafiften bir ağrı oluşur.  Sırtınıza doğru yayılan bu ağrı, omuzlarınızdan çenenize ve boynunuza doğru devam eder ve en son midenizde son bulur.

 • Nefes kesilmesi veya kısa nefesler almak kalp krizi belirtisi midir?

  Evet, nefes kesilmesi veya kısa nefesler almak kalp krizi belirtisidir. Çoğu zaman bu belirti tekten gerçekleşir, bazen de gögüs ağrısından önce ya da gögüs ağrısı ile birlikte gerçekleşir. Bu durum, siz dinlenirken ya da çok az fiziksel aktivite yaparken gerçekleşir.

Diğer kalp atağı belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Soğuk soğuk terlemek kalp krizi belirtisidir.
 • Beklenmedik bir şekilde hiçbir sebep yokken yorgun hissetmek, bazen günlerce sürmesi kalp krizi belirtisidir.  ( eğer bayansanız kal krizi belirtisi olarak yorgunluk hissini daha çok hissedersiniz. )
 • Bulantı ( mideden hasta olduğunu hissetmek) ve kusmak kalp krizi belirtisidir.
 • Bayılma hissi ve baş dönmesi de kalp krizi belirtisidir.
 • Ansızın, yeni belirtiler ya da bir belirtiden sonra diğer belirtinin oluşması ( mesela eğer bir belirtiye kuvvetlice sahipseniz ya da bir belirti normalden uzun sürdüyse) kalp krizi belirtisidir.

Tüm kalp krizleri filmlerde gösterildiği gibi, ansızın yıkıcı bir gögüz ağrısı ile meydana gelmez, ya da diğer genel belirtiler ile  ( mesela gögüste huzursuzluk hissetmek gibi ) meydana gelmez. Kalp krizinin belirtileri insandan insana değişir. Bazı insanlar yukarıda saydığımız kalp krizi belirtilerinin çok azına sahip olurlar ve şaşkın bir şekilde, kalp krizi geçirdiklerini öğrenirler. Eğer bir kalp krizi geçirdiyseniz, sizin belirtileriniz de başkaları gibi olmayacaktır.

 

Hızlı müdahale kalp krizinde ölüm riskini azaltır mı? 

Eğer kalp krizi geçiriyorsanız ya da çevrenizdeki bir insan kalp krizi geçiriyorsa lütfen 112’yi arayın ve acil müdahale isteyin.

Kesinlikle araç sürmeyin, ve birilerinden size yardım etmesini ve arabayı sürmesini isteyin. 112’yi arayın ve acil durum çağırın bilin ki ambülansta acil durum odasında gerekli ekipmanlar vardır. Kalp krizi gerçekleştiğinde bir nitrogliserin ilacı alın, tabi eğerki doktorunuz size bu şekilde tedaviyi öngördüyse.

 

Türkiye’de kalp krizi oranları nasıldır?

Her sene aşağı yukarı 300,000 insan Türkiye’de kalp krizi geçirmektedir ve bir çoğu da ölmektedir. CHD (Koroner Kalp hastalığı), kalp krizinin ana sebeplerinden birisidir, Türkiye’de ve dünya da bir çok erkek ve kadının ölmesine sebep olmaktadır.

Birçok insanda erken müdahale sonucu kurtarılmaktadır. ilk kalp atağından sonraki bir saat içerisinde %50 ölüm oranı vardır.

 

Don’t Wait—Get Help Quickly – English Version

Acting fast at the first sign of heart attack symptoms can save your life and limit damage to your heart. Treatment works best when it’s given right after symptoms occur.

Many people aren’t sure what’s wrong when they are having symptoms of a heart attack. Some of the most common warning symptoms of a heart attack for both men and women are:

 • Chest pain or discomfort. Most heart attacks involve discomfort in the center or left side of the chest. The discomfort usually lasts more than a few minutes or goes away and comes back. It can feel like pressure, squeezing, fullness, or pain. It also can feel like heartburn or indigestion.
 • Upper body discomfort. You may feel pain or discomfort in one or both arms, the back, shoulders, neck, jaw, or upper part of the stomach (above the belly button).
 • Shortness of breath. This may be your only symptom, or it may occur before or along with chest pain or discomfort. It can occur when you are resting or doing a little bit of physical activity.

Other possible symptoms of a heart attack include:

 • Breaking out in a cold sweat
 • Feeling unusually tired for no reason, sometimes for days (especially if you are a woman)
 • Nausea (feeling sick to the stomach) and vomiting
 • Light-headedness or sudden dizziness
 • Any sudden, new symptom or a change in the pattern of symptoms you already have (for example, if your symptoms become stronger or last longer than usual)

Not all heart attacks begin with the sudden, crushing chest pain that often is shown on TV or in the movies, or other common symptoms such as chest discomfort. The symptoms of a heart attack can vary from person to person. Some people can have few symptoms and are surprised to learn they’ve had a heart attack. If you’ve already had a heart attack, your symptoms may not be the same for another one.

Quick Action Can Save Your Life: Call 9–1–1

If you think you or someone else may be having heart attack symptoms or a heart attack, don’t ignore it or feel embarrassed to call for help. Call 9–1–1 for emergency medical care. Acting fast can save your life.

Do not drive to the hospital or let someone else drive you. Call an ambulance so that medical personnel can begin life-saving treatment on the way to the emergency room. Take a nitroglycerin pill if your doctor has prescribed this type of treatment.

Outlook

Each year, about 1.2 million people in the United States have heart attacks, and many of them die. CHD, which often results in heart attacks, is the leading killer of both men and women in the United States.

Many more people could survive or recover better from heart attacks if they got help faster. Of the people who die from heart attacks, about half die within an hour of the first symptoms and before they reach the hospital.

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz.Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi