Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalbini seven dostlarımız,web sitenize hoşgeldiniz..., 06 Mart 2015

HIZLI KALP ATIŞI-ÇARPINTI-Fast Heart Beat-Palpitations

HIZLI KALP ATIŞI-ÇARPINTI-Fast Heart Beat-Palpitations

HIZLI KALP ATIŞI-ÇARPINTI-Fast Heart Beat-Palpitations

Bilindiği üzere insan kalbi senede 50 milyon kez atar ve üç buçuk milyon litre kanı pompalar.

Normal şartlar altında sağlıklı bir insan kalbi dakikada 60 -100 arası atar ve normal şartlarda biz bunun farkında bile değilizdir.

heartbeat-fast-hamilyon.com

heartbeat-fast-hamilyon.com

Diğer yandan, egzersiz yaptığımızda kalp atışlarımızın 100 ün üzerine çıkması oldukça normaldir. Uyurken ise kalp atışlarımızın 60 ın altına düşmemesi gerekir. Eğer uyurken kalp atışlarımız atmışın altına düşüyorsa kalbimizde bir problem var demektir.

Palpilasyon terimi ( çarpıntı), latince “palpitare” kelimesinden türetilmiştir ve anlamı çırpınmak demektir. Farklı manalarada gelse de çarpıntı işaret eder ki o insan kalbinin hızlıysa çok hızlı, yavaşsa çok yavaş çarptığının farkındadır ve kalbin çok fazla kuvvet sarfettiğinin bilincindedir.

Dolayısı ile doktorunuza “bende çarpıntı var” dediğinizde doktorunuz sizin durumunuzu anlamak için ve hastalığın sizdeki durumunu anlamak için çeşitli sorular soracaktır.
Eğer bir insanın kalp atışları 100 atışın üzerinde ise, taşikardi olarak tanımlanır. Hastanın taşikardi olduğunu anladıktan sonra yapılması gereken diğer iki şey, kalp ritminin düzenli ve hızlı attığımı, yoksa düzensiz ve hızlı attığının tespitidir. İkinci şey ise taşikardinin bir anda mı başladığı yoksa kendini sırayla geliştirerek hızlı kalp atışına mı neden olduğudur.

 

aşamalı olarak artan taşikardiler genellikle egzersiz ile normal fiziksel vücut ayarlamasından ya da duygusal hislerden dolayı oluşur. Fakat ayrıca eğer çok ateşiniz varsa ya da iyi değilseniz de taşikardiniz olabilir. Ayrıca farklı sebeplerden dolayı da oluşabilir. Eğer hızlı kalp atışlarınız oluyorsa yani taşikardiniz oluyorsa bunun sebebi tiroid bezlerinin fazla aktif olmalıdır.

Taşikardiniz düzensiz olduğunda, bu hastalığınızın halbin yukarı haznesinde normal olmayan ritim yükselmesi – atriya – oluşuyor yani atriyal fibrilasyon var demektir.

Aniden başlayan taşikardiler genellikle kalbin elektrik kablolama sisteminde, elektriksel kısa devreden dolayı oluşur. Eğer mümkünse, kalbinizde böyle bir taşikardiniz varsa acilen EKG çektirmeniz gerekir. EKG kalbin elektriksel atışlarını ve kalp atışlarının düzenini gösterir. Kalbinizde taşikardiniz varken çektirdiğiniz EKG, kalbinizde oluşan kısa devrenin sebebini doktorun anlamasını sağlar ve doktorunuz kalbinizde oluşan taşikardiye yani kalbinizin hızlı çarpmasına tedaviler sunar.

Belirtilen bu kalp hastalıkları semptomlarının mizacını anlamak için (hızlı kalp atışı, çarpıntı, evham hissetme, nefes kesilmesi, gögüs sıkıntısı ya da baş dönmesi) özel testler  ile  belirtilerin gelişiminin tipi öğrenilebilir.

EKG testi kalbin hızını ve kalbin ritmini yakalar ve kaydeder. Hasta kalbinin hızlı atışının ya da kalbindeki çarpıntının farkındayken , doktorun  kesin hastalık takibinin yapması için mükemmel derecede yardım eder.

Bu şekilde araştırmalar – HOLTER TAKILMASI ve HOLTER KAYDI olarak belirtilir- 24 saat boyunca EKG kaydını yapar ve hastanın kalbinde hızlı ritm oluşursa yani hastanın kalbi hızlı atarsa yada çarpıntı oluşursa kayda başlar. Bu şekilde kalp atışının doğası anlaşılır. Yani “kalbiniz neden hızlı atıyor?” sorusuna cevap bulunur.

Bir çok durumda hızlı kalp atışı ya da kalp çarpıntısı – ki kalp atışının normal hızlanmasının farkında olmanız- herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Çoğu zaman kalbinizin hızlı atmasının tedavisi, kendiliğinden geçmesidir. Kalbiniz hızlı attığında derin derin nefes almalısınız. Kalbiniz hızlı attığında havadar bir yere yani temiz hava olan bir yere çıkmalısınız. Çoğu zaman öksürmek taşikardiyi sonlandırır.

In many cases fast heartbeats/palpitations, which are shown to be due to the simple awareness of normal accelerations in the heart’s rate, do not require any specific treatment, merely reassurance that nothing untoward has occurred.

Bununla birlikte, atriyal fibrilasyon sebebiyle ya da elektrik devrelerinde kısa devre oluşması ile hızlı kalp atışı ya da çarpıntı, genellikle tedavi gerektirir ve ters sonuçları engellemek için, hızlı kalp atışının risklerini azaltmak için bu tedavi gereklidir.

Taşikardi hastalığının tedavisini yani çarpıntının tedavisinin çeşitleri vardır. Bunlardan birisi KATETER ABLASYON dur. KATETER ABLASYON tekniği ilerleyen konularımızda anlatılacaktır. Günümüzde kateter ablasyon çoğu hastanede uygulanmaz. Özel yöntemler gerektiren kateter ablasyon , %98 kalp atışının normal seyrine dönmesini sağlar.

Hamilyon.com sağlıklı günler diler.

 

  Fast Heart Beat | Palpitations

Remarkable as it may seem the healthy human heart beats 50,000,000 times a year, pumping the equivalent of three and a half million litres of blood around the body in the process.

Under normal resting conditions a healthy heart will beat 60 to100 times per minute and, more often than not, we are completely unaware of this routine bodily function as it is usually almost imperceptible under normal circumstances.

On the other hand, when we exercise it is quite normal for our heart rate to increase above 100 beats per minute and, during sleep, it is not uncommon for our heart rate to fall below 60 beats per minute.

The term palpitation, which is derived from the Latin word palpitare meaning “to flutter”, may mean different things to different people but generally speaking it indicates that the affected person is unduly aware that their heart is beating – fast or slow, regular or irregular, or even more forceful than usual.

So one can appreciate that there is no single definition for the term palpitation and when a patient uses this term to describe their symptoms their doctor will want to ask further questions in order to characterise the precise nature in a particular individual.

When a person’s heart rate exceeds 100 beats per minute the term tachycardia may be used by their doctor to describe this state.  The next two things to be ascertained if a patient presents with tachycardia are whether the heart rhythm is regular or irregular and whether the tachycardia develops gradually over time or starts abruptly.

Gradual onset tachycardias are usually due to normal physiological adjustments that occur with exercise or emotion but may also occur if a patient develops a high fever or is unwell for other reasons such as anaemia or an overactive thyroid gland.

When tachycardias are irregular, it may be that the patient has developed an abnormal rhythm arising from the heart’s upper chambers – the atria – most commonly atrial fibrillation.

Tachycardias that start abruptly are usually due to an electrical short circuit in the wiring system of the heart.  If possible, during such a tachycardia, it is very helpful to obtain an electrical trace of the heart – known as an ECG (or “EKG” in North America) – during the tachycardia as this will usually provide the treating doctor with clues as to the most likely cause for the short circuit, thereby allowing the doctor to advise the patient about the nature of their problem and the various treatments available.

In addition to discussing the nature of any associated symptoms the patient may notice when experiencing their fast heartbeats or palpitations – eg a feeling of apprehension, breathlessness, chest discomfort, or dizziness – it may be necessary to organise specific tests designed to obtain ECG information during a typical episode of symptoms.

Such a prolonged ECG recording may capture the heart’s rate and rhythm when a patient is aware of their fast heartbeats/palpitations, greatly helping the doctor to make an accurate diagnosis.  Such investigations – which may be known as Holter recordings, 24-hour taped ECG recordings or patient activated cardiac event recordings – can be most helpful in determining the precise nature of fast heartbeat/palpitation symptoms.

In many cases fast heartbeats/palpitations, which are shown to be due to the simple awareness of normal accelerations in the heart’s rate, do not require any specific treatment, merely reassurance that nothing untoward has occurred.

However, fast heart beating or palpitation symptoms due to atrial fibrillation or an electrical short circuit generally do require treatment either to control symptoms or to reduce the potential risk of adverse consequences.  The range of treatment options available will vary from teaching the patient simple measures to self-terminate an episode, to prescribing specific medication to prevent/terminate episodes, to thinning the blood if there is an increased risk of stroke, or to a key-hole technique known as catheter ablation which may cure their condition.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Yorumlar

 1. taşikardi diyor ki:

  ii günler bende kalp atışı 260 ı gördü ve 6 sene aradn sonra bi daha tekrrlado ikisnde de acile giderk normal seıyesne düşürdm acaba bi daha tekrrlarmı ve 260 ı görmesine yorumz nedr ve ne yapmalıym tşkr ederm

  1. hamilyon diyor ki:

   kalbin uzun süre 260 atması iyi değildir. Böyle bir durumda direkt olarak doktora gitmeniz gerekir. eğer 6 senede bir bu şekilde oluyor ise telaşlanmanıza gerek yok. kalbinizde bir ya da bir kaç nokta bazen belirli etkenler sebebiyle elektrik veriyor ve kalbiniz oradan gelen elektrik ile hızlı atıyor. o noktalara tıp dilinde düğüm denmektedir. Endişelenmenize gerek yok.

   Dr. OZER- Aritmi Uzmanı

 2. Московский эскорт diyor ki:

  Bu makalede bazı ilginç noktaları zaman içinde ama ben hepsini kalp merkezi görürseniz bilmiyorum. Orada bazı geçerliliği ama ben daha fazla içine bakacak kadar tutun görüş alacak. İyi makale, teşekkür ve biz daha fazlasını istiyoruz! FeedBurner de eklendi

 3. escorte Marseille diyor ki:

  I do not even know how I finished up right here, but I assumed this put up was once great. I don?t recognise who you are however definitely you are going to a well-known blogger when you are not already Cheers!

 4. how to lose weight diyor ki:

  Mükemmel iş tutmak , bu web sitesinde birkaç blog yazılarını okumak ve web sitenizin gerçek ilginç ve iyi bir bilgi kümesi içerir düşünüyorum . ;) ;)

 5. without you.. diyor ki:

  ben 23 yaşındayım,uzanıp nefesimi tutuğumda kalbimin attığını hissediyorum,ve nabzım genelde yüksek (100 e yakın)biraz da kiloluyum.geçen yıl doktora gittim,kalbin çiçek gibi dedi,birşeyim yokmuş,dideral diye bi ilaç verdi kullanmadım, ne yapmalıyım ??

  1. hamilyon diyor ki:

   Burada kilonuzu belirtmemişsiniz. Nefesinizi tuttuğunuz zaman, kalp belirli bir süre sonra yeterli oksijen pompalayamadığı için, daha hızlı atıp daha fazla kan ve daha fazla oksijen pompalamak ister.

   Size verilen ilaç bir beta bloker olarak geçer. Beta bloker nedir?

   kalbin çok ya da az atmasıyla ilgili konularda kullanılan ilaçlardır. Geçmiş olsun.

 6. mehmet mimar diyor ki:

  iyi günler 39 yaşındayım ve 84 kiloyum yoğun tempoda çalışıyorum ve genelde tansiyon ve kalp atışımı kontrol ettiriyorum genelde tansiyonum 110/80 kalp atışımda 70-84 arası çıkıyor çok istisna bazen 88 lere çıktığını gördüm hocam sizce nasıl bu rakamlar

 7. mehmet mimar diyor ki:

  iyi günler 39 yaşındayım ve 84 kiloyum yoğun tempoda çalışıyorum ve genelde tansiyon ve kalp atışımı kontrol ettiriyorum genelde tansiyonum 110/80 kalp atışımda 70-84 arası çıkıyor çok istisna bazen 88 lere çıktığını gördüm hocam sizce nasıl bu rakamlar hocam

  1. hamilyon diyor ki:

   Merhaba Mehmet bey,

   Kalbinizin atışı normal değerler arasında, holter cihazı takıp en az 24 saat kontrol yaptırırsanız, kalbinizin problemsiz bir şekilde atıp atmadığı meydana çıkar. Taşikardi denilen hastalık normal kalp atışından daha hızlı çarpmasıdır.
   Saygılar

   Dr Emin

 8. murat diyor ki:

  iyi günler 28 yaşında 60 kiloyum kalbimde hafif arılar bişey batar gibi oluyor en önemlisi sert atıyor sanki yerinden çıkacak gibi bazen gece yattığımda bile çok sert atıyor ve endişeleniyorum korkuyorumda doktora gidip bişey olduğundan kalbimi saniye olarak tuttum aynı gibi bilgi veririseniz sevinirim tşk

 9. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar
  Yaşım 24 ve Futbolcuyum Boy 1.78 kilo 71 Bundan 4 yil önce bir sağlık kontrolünde
  Ekokardiyografi cektirdigim sırada aort anevrizmasinda genişleme olduğunu doktor bey
  Bana söyledi ve bir kac sene icinde sıkıntı yaratabilir dedi , bazen idman sirasinda kalp hizim artiyor ve dakika da 150 200 civarinda belki daha yüksek şekilde atmaya başlıyor ben derin nefes alabiliyorum o sirada ve oksuruyorum bu beni biraz rahatlatiyor ve bi sure sonra normal haline dönüyor kalp atışlarım acaba tasikardi miyim ? Yada eko da ciktigi gibi kesin olarak aort genislemesi mi ?

 10. semih Telatar diyor ki:

  Kalbi besleyen ana damarim yuzde yuz tikali yan damarlardan biri yuzde elli biri de yuzde atmis tikali.Iki kere anjiyo oldum bir kere de emar yapildi.doku kaybi oldugu stent takilamiyacagi ve by pass yapilamiyacagi soylendi.zaman zaman kalbim 135_158 atiyor birkac dakika ile elli dakika surebiliyor.holterle bu durumu yakalama imkani olmadi.beloc kullaniyorum. Normalde kalp atisi 50_55 oluyor.spor cok yaptim.halen de gun de en az yarim saat yuzuyorum. 80 yasindayim.bazen gunde iki kere genelde haftada bir bu durum oluyor.ne tavsiye edersiniz.Tesekkur ederim.

  1. hamilyon diyor ki:

   Merhaba Semih bey,

   Biz doktorlar her durumda temkinli davranmaya çalışırız. Doktorunuz en doğrusunu yapmış. Mümkün olduğu kadar yediklerinize dikkat edin ve spor yapmaktan vazgeçmeyin. Vücut öyle bir sistem ki kendi kendini düzeltebiliyor, iyileştirebiliyor. Bu durum ilerleyen yaşlarda yavaşlasa da yine de devam ediyor.

   Kalp atışınız 50-55 aralığında seyretmekte ve normal değerler içerisinde yer almakta.

   Dr Emin

 11. Can Tetik diyor ki:

  Merhabalar
  ben daha 15 yaşında bir gencim.Genellikle efor sarfettikten sonra anormal bir şekilde birden çok hızlı atmaya başlıyor.Hatta bir kere ölçtüğümüzde 260 ı bulmuştu.Bunun nedeni ne olabilir acaba ?

 12. osman tas diyor ki:

  Iyi gunler 34 yasindayim ist servis soforuyum
  Ararda bir nefes aldikca kalbim agriyo ve hatta nefes almaya bile zorlaniyorum sinirden kalbim agridi ve bayilmisim acile goturduler cok hizli carpinti yapmis ve tansiyon yukselmis
  Ama kalpte sorun cikmadi nedendir acaba

 13. beyza diyor ki:

  Merhaba, geçen sene bu zamanlarda kalbim sürekli sıkışıyordu, hastaneye gittim ekg çektirdiler, kalp atışlarımın çok hızlı olduğunu söyledi doktor,sonra sıkıntıdan olur dedi. Şimdi de ağrıyor ve dakikada 150 atıyor, nefesim tıkanıyor ve yutkunamıyorum. Uyku düzenim çok kötü sabah 7 de kalkıp gece 3de yatıyorum ve herşeyi kafama takıyorum, bundan kaynaklanabilir mi, sizce ne yapmalıyım?

 14. Nedime diyor ki:

  Selamlar annem 55 yasinda yaklasik 80 kilo 155 boyunda kalbinde igne batmasi gibi agri hissettigini soylemekte ve bununla beraber pulseoksimetre yardimi ile nabzini olctugumuzde genelde 60-80 arasi cikiyor fakat bu sabah 120 kalp atisi ile stabil durumda ne tavsiye edersiniz yorumunuz nedir
  Simdiden tesekkurler

 15. Alper diyor ki:

  Merhaba ben 36 yaşında 88 kilodayim biraz yürüdüğümde veya 1 kat merdiven çıktığımda kalbim atışı çok değişiyor ve beni çok zorluyor son 3 gündür kalp atışlarımı ölçüyorum ve 110 ile 125 arasında çıkıyor sizce doktora gitmelimiyim ? Teşekkürler

 16. gülseren diyor ki:

  Slm yatağa bağımlı kızım var 16yaşında taşi kardi ve biadi kardisi var hic bir şey yapamıyorlar.hastaneler sizce ben ne yapmalıyım.teşekürler şimdiden.

  1. hamilyon diyor ki:

   Gülseren hanım,

   Taşikardi, kalbin hızlı şekilde ara ara atmasıdır. Bradikardi ise kalbin yavaş atmasıdır. Kızınıza öncelikle geçmiş olsunlarımızı iletiriz. Kalbin yavaş atma problemi kalp pili takılarak giderilir. Kalbin hızlı atma problemi ise ilaçlarla veya ameliyatla hızlı atmasını sağlayan düğüm yakılarak yapılabilir.

   Bu konuda doktorunuzla görüşün. Bize daha detaylı bilgiler verebilirseniz, yorumlamaya çalışalım.

   Aynı hastada hem taşikardi hem bradikardı olması genelde çok görülmez.

   saygılar

   Dr Emin

 17. Aslıhan diyor ki:

  Merhabalar, ben 19 yaşındayım 54 kiloyum kısa Süreli spor yaptığımda bile nabzım 180lere çıkıyor.Yattığım yerde bile nabzım 70-80 arası atıyor günlük yaşantımda da 90dan aşağı inmiyor ve kalp atışımı sürekli duyuyorum bazen hatta baş Dönmesi olur sizce problem ne olabilir?

 18. derman diyor ki:

  sevgili vesayin okurlar benim kalbim her zaman deyil ama bu zamana kadar 3 kere 180/190/200/210 atislar yapti bunun ne oldugun pek anliyamadik ama kardiolag larda butun testleri yapti lar onlarda bor cozum bulamadilar bu benim durumu netices veya nerden geldigi . nasil oldugunu bana birileri cevap vere bilirmisiniz.

  ben hollandada yasiyorum 1958 dogumluyum.son 6 ayda 3 kere kalp atislar 201 kadar yukseldi,

 19. Şevki Dükkancılar diyor ki:

  Merhaba,
  25 yaşımdan beri SVT -Süpersin vertikal tşikardilerim oluyor
  Ilk taşıkardimin sayısını bilemiyorum . 40 yıl önce idi ve şiddetli idi. Sonra senede, 6 ayda bir oluyordu
  Ölçümler 180 civarı idi. Zaman zaman değiş sede 2-4 saat aradı sürebiliyordu. Taşıkkardimin anı teşekküllü hastaneye gidişim olmadı. Yola çıktığımda geçtiğini atışımın normale döndüğünü biliyorum. 40 yaşlarıma doğru tecrübeli Bir doktora gittiğimde kalp krızi için beklermiş, benim muayenem sonrası, bir şeyin yok kalbin iyi dedi. Hızlı Atış uzun sürerse teşekküllü hadtaneye git sana bir iğne vururlar sakinlersin . Korkma kalbin bu gibi hallerde seni bırakmaz dedi. ( ist. Numune kalp doktoru Sn. Kevork bey.
  Yıllar geçti her 3-5 defa tekrarladı. Öksürür Aksoy, nefesini tut . Gibi öğütleri aldım sonuçları oldu. Bazen hızlı atımı kestim.bazen hastaneye gittim. 2010 dan sonra Bursa kalp ritm hastanesinde abladan önerdiler
  Kalbimi kurcalamak istemedim. Her yıl efor testi ve EKG ler çektirdim. Taşikardi anı EKG letim var. Doktorlar GÖRDÜ. Durumum oldukça iyi ki, doktorlar bu yaşa kadar böyle iyi kalbi nasıl tuttun. Dercesine samimi oluyorlar. Ancak. şeker hastasıyım diye bir anjiyo yapsak iyi olur diyen de oluyor.
  Uzun yıllar 1/2 prent kullandım. ( bu arada 2. Tip şeker hastasıyım . Ancak bilinçli hasta olarak yüksek şeker avretlerini yaşamadım. 65 yaşındayım günde bir kez insülüne yeni geçtim. (Böbreklere zarar vermemek için.)
  Son 6 aydır BELOC kullanılırken, SVT me faydası ( kesin sonuç ) pek olmadı 1/2 ye düşürdüm.
  Kalp atışını yavaşlatma olumsuzluğu yaşadım. Aritmiler oluyordu.
  Yaşadığım bu SVT , olduğunda kalbimi- damarlarım açılıyormu veya faydası oluyorum ?
  Hatırlatırım ki, SVT anı TANSIYONUM normal çıkıyor. 15.02.2015 efor ve EKG gayet iyi tablo verdi.
  Son yıllarda, Bana göre, Güzel gelişen SVT sayısında bir miktar azalma ( 180 den 150 altına gibi ) ve rahatsızlık hissinde azalma oluyor. Bu durum YAŞ ilerlemesi ile olumlu yönde gelişirmi?
  Yoksa, Ablasyon ol Kurtul dermisiniz.( % 2-3 olumsuz sonuçlar, % 0,1 – 0,2 ölüm riski )
  Eğer, 40 Yıldır benimle daha kötü ve daha sert olan SVT ‘tem, son tekrarları sıklaştı fakat yumuşadı gibi, Tek derdim. Yaşam KONFORUMU bozuyor. Tabii kesin olan, başka risk yok ise, Ise beraber yaşarız.
  Biraz uzun oldu ama, siz doktorlar için SVT Tarihçesi için güzel bir örnektir umarım
  Bilgilendirmenizi rica ederim.

  SAYGI VE SEVGILERIMLE,
  Şevki Dükkancılar
  Elk. Müh.
  Not: mesleğim kalp elektriğimin yüksek olduğuna işarettir.

Yorum Yaz


2 + beş =