Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Kalp Hastalıkları » Taşikardinin Gizli Sebebi – UYKU APNESI

Taşikardinin Gizli Sebebi – UYKU APNESI

REKLAM ALANI
Taşikardinin Gizli Sebebi – UYKU APNESI

Taşikardinin Gizli Sebebi – UYKU APNESİ

Günümüzde taşikardi hastalığının çeşitli sebepleri vardır. Bunların yanında herkesin bilmediği fakat sonuçta taşikardiye sebebiyet veren bir hastalık vardır. Bunun ismi uyku apnesidir. Öncelikle taşikardi nedir? sorusunu açıklayalım:

uyku_apnesi_tasikardi_hamilyon.com

uyku_apnesi_tasikardi_hamilyon.com

Taşikardi Nedir?

Taşikardi kalbin belirli bir ritimde atması gerekirken, farklı ve yüksek ritimlerde atmasıdır. Taşikardi olan insanlar kalbin hızlı atmasından dolayı huzursuzluk hissederler. Kişiden kişiye göre değişmek üzere, taşikardi hastalığı farklı kalp ritimlerine sebep olur. Fakat taşikardi olduğunuzda belirli bir ritimin üzerinde atıyorsa kalbiniz, kasılmasına rağmen kan pompalamamaya başlar. Bu rakam genellikle 230 ve üzeridir. Peki kalp neden hızlı atar? Taşikardiyi tetikleyen şey nedir?

Taşikardiyi neler tetikler? Taşikardiyi neler başlatır?

Kalp neden hızlı atmaya başlar? Kalbin hızlı atmasına, taşikardinin başlamasına ne sebep olur bu konu üzerinde duralım. Vücut öyle bir yapıdır ki kendi kendine yetmesi için üretilmiştir. Genellikle vücut dışarıdan bir etki olmadan rahatlıkla yaşar. Vücut her hücreye kan taşıyan bir kalbe sahiptir. Beyin kalbi kontrol ederken vücudun oksijen ihtiyacına göre kalbin atımını sağlar. Örneğin spor yaparken; beyin, vücudun oksijen ihtiyacını görüp hücrelere daha fazla kan gitmesini sağlamak için kalbin daha hızlı atmasını sağlar. Veyahut uyku durumuna geldiğimizde yani somnabolizma ve katabolizma durumuna geldiğimizde, beyin kalbin daha yavaş calışmasını sağlar ve rahat bir uyku uyuruz. Peki bu bahsettiğimiz UYKU APNESİ NEDİR? biraz da bu konudan bahsedelim.

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi, nefes yollarında et vb. tıkanıklıkltan dolayı nefesin uyurken belirli süreler durmasıdır. Bu süre uyku apnesinin durumuna göre 3-5-7-10-15 sn sürer. Belirli bir süreden sonra uyku apnesi çok tehlikelidir hatta gizli ölüm sebebi bile olabilir.  Peki uyku apnesi ile taşikardinin ilgisi nedir?

 

Taşikardi ve uyku apnesi arasındaki ilişki nedir?

Uyuduğunuzu düşünün. Kalbiniz rahat bir şekilde atıyor ve vücut uyku moduna girmiş. Kanda taşınan oksijen miktarı yeterli. Fakat sonra ne oluyor. Uyku apnesi oluyor. Nefes alma belirli süreler duruyor ve tekrar başlıyor. Bu süreler içerisinde oksijen girişi yeterli olmadığı için hafif bir uyanma durumuyla kişi tekrar nefes almaya başlar. Bu süreç gece boyunca defalarca tekrarlanır. Nefes durduğu zaman, belirli bir süre sonra kalp hızlı atmaya başlar ki hücrelere yeterli oksjien yetişsin. Bu beynin kendini koruma mekanizmasıdır.

Beyin yeterli kan yetişsin diye kalbi hızlı attırmak için genelde kullanılmayan elektrik noktalarına kalpteki elektrik düğümlerine sinyal gönderir ve kalp o noktalardan atmaya başlar. Böylece taşikardi başlamış olur.

 

Uyku apnesi iseniz acilen tedavisini yapınız. Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır? bir sonraki konumuzda değineceğiz.

 

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi