Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 19 Ekim 2020

Femur Şaftı Kırıkları (Uyluk-Kaval Kemiği) – Femur Shaft Fractures (Broken Thighbone)

,
Femur Şaftı Kırıkları (Uyluk-Kaval Kemiği) – Femur Shaft Fractures (Broken Thighbone)

Femur Şaftı Kırıkları (Uyluk-Kaval Kemiği) – Femur Shaft Fractures (Broken Thighbone)

Kaval kemiğiniz bir diğer ismiyle femur kemiğiniz, uyluk kemiği olarakta isimlendirilir; vücutta oldukça büyük ve sağlam bir kemiktir. Femur kemiğinin kırılması kuvvetli bir kemik olduğundan dolayı oldukça zordur ve kaval kemiğinin kırılması için büyük bir kuvvet harcanması gerekir. Araba kazaları, makine ve herhangi ağır bir cismin düşmesi femur kırıklarının en önemli sebeplerindendir.

Uzun ve düz olan bu kemik femur şaftı olarak isimlendirilir. Bu uzun femur kemiğinin herhangi bir yerinden kırılması, uyluk kemiği olarak isimlendirilir.

femur-kiriklari-kaval-kemigi-hamilyon

femur-kiriklari-kaval-kemigi-hamilyon

Femur Kırıkları Çeşitleri Nelerdir?  – Types of Femoral Shaft Fractures

Femur Kırıkları çok değişken olmakla birlikte, kaval kemiğinin kırılmasına sebep olan kuvvetin büyüklüğüne göre değişir. Femur kemiği çoklu olarak kırılmış, kırık dışarı çıkmış, deri içi ve deri dışı olarak farklı şekillerde görebiliriz.

Kaval-Femur-Uyluk_Kemigi-Kiriklari-hamilyon

Kaval-Femur-Uyluk_Kemigi-Kiriklari-hamilyon

 

Doktorlar, kırığın tipine ve yerine göre çeşitli sınıflandırmalar yaparlar. Femur kırıkları aşağıdaki şekilde çeşitlere ayrılır:

 

  • Femur kemiğinde kırığın konumu (femur şaftı üçe ayrılır. the femoral shaft is divided into thirds: distal, middle, proximal)
  • Femur kırığının yönü (Örneğin femur kemiği farklı yönlender kırılmış olabilir, çapraz, düz, boyluboyunca, ya da ortadan)
  • Bununla birlikte deri ve kaslar yaralanmış olabilir.

En genel femur kemiği kırıkları aşağıdaki gibidir:

Tek Parça Travers: Bu tarz femur kemiği kırığında kırık düz bir çizgi şeklinde oluşur. Doktorların en çok tercih ettikleri kırıktır. Kaynaması kolaydır.

Eğik Kırık:  Bu tarz kırıklar açılı şekilde femur şaftı boyunca yer alır.

Spiral Femur Kırıkları :  Bu kırıklar bir mum kabına benzerler. Dönme kuvveti bu tarz kırıklara sebep olur.

Parçalı Kırıklar : Bu tip kırıklarda femur kemiği 3-4 veya daha fazla parçaya ayrılmıştır. Kırık kemik sayısı tamamiyle kırık oluşturan kuvvetin büyüklüğüne ve adedine bağlıdır.

Açık Kırıklar: Eğer femur da kemik kırılması gerçekleştiğinde kemiğin bir ucu vücuttan dışarı çıkarsa bu tip kırıklara açık femur kırığı ya da birleşik femur kırığı denir. Bu tarz kırıklar çok fazla hasarlı bacak kası, tendonlar ve kan damarları demektir. Ameliyat sonrası dahi devam eden komplikasyonlara yani oluşabilecek istenmeyen durumlara sebep olabilir ve bu tarz femur kırıklarının iyileşmesi çok uzun sürer.

hamilyon-femur-kaval-uyluk-kemik-kirik

hamilyon-femur-kaval-uyluk-kemik-kirigi

Femur Kemiği Kırılma Sebepleri Nelerdir?

Femur kemiği kırılması genç insanlarda genellikle, yüksek enerji çarpışması sebebiyle olur. En genel kırılma sebebi motorsiklet vb. araçlarla yapılan kazalardır. Yürüyen bir yolcuya çarpmakta femur kırıklarına sebep olur. Yüksek bir yerden düşmek femur kırığı sebeplerindendir. Benzer şekilde silahlı yaralanma da femur kırığına sebep olur. Çok az yüzdeyle de olsa, yatarken düşmek, yaşlı insanlarda kuvvetsiz olan  femur kemiklerinde kırıklara sebep olur.

 

 Femur Kemiği Kırılma Belirtileri Nelerdir?

Femur kırığı size derhal bir acı verecektir. Kırık ayağınıza basamayacaksınız ve gözünüzle baktığınızda bacağınızın şiştiğini ve deforme olduğunu göreceksiniz. Femur kırığı olan bacağınız, bir diğer bacağınızdan kısa ve şişkin görünecektir.

 

Bir diğer konumuzda femur kırığı tedavileri üzerine yazacağız.

 

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.