Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2022

Kanser Nedir? Kansere Ne Sebep Olur? What Is Cancer? What Causes Cancer?

,
Kanser Nedir? Kansere Ne Sebep Olur? What Is Cancer? What Causes Cancer?

Kanser Nedir? Kansere Ne Sebep Olur?

Hücrelerin kontrolsuz şekilde büyümesi manasına gelen bir dizi çeşidi olan hastalıktır. 100 farklı tipte kanser bulunur ve her kanser tipi belirli tipte hücreyi birincil olarak etkiler.

Lung cancer cell division, hamilyon.com

Lung cancer cell division, hamilyon.com

Kanser, zarar görmüş hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında vücuda zarar verir, bu hücre topluluklarına tümör denir( lösemi dışında, çünkü lösemi de normal kan fonksiyonlarını değiştirir). Tümörler büyüyebilir, gelişebilir ve asabi, yayılmacı, zarar verici bir sistemleri vardır, ve vücut fonksiyonlarını alt edebilecek seviye de düzensiz hücrelerdir. Tümörlerin belirli büyüklüğe kadar büyüyenine ve yayılmacı olmayanına iyi huylu tümör denir.

 

Cancer cell

Çok tehlikeli ya da yayılmacı tümörler iki şey olduğunda biçim değişitirirler:

  1. Kanserli hücre kan ve lenf sistemini kullanarak, metastaz denilen yayılma işlemini yapar ve vücudun sağlıklı durumunu tamamiyle bitirir.
  2. Kanser hücreleri bölünmeyi ve büyümeyi yönetir, yeni kan hücreleri oluşturur ve ve kendini besler, bu işleme de anjiyogenesis denir.

Bir tümör hücresi başarılı bir şekilde vücudun diğer parçalarına yayılırsa ve büyürse, istila etmeye ve yok etmeye başlar, bu işleme yukarıda da bahsettiğimiz şekilde metastaz denir. Bu durum kanserde en çok problem yaşanılan ve korkulan durumdur. Metastaz yapan kanser hücresine sahip vücudu tedavi etmek zordur.

Kanser hücresi nasıl yayılır?

Bilim adamları kanser hücrelerinin nasıl yayıldıklarını ve neden yayıldıklarını araştırmalar sonucu buldu. Kanser hücreleri adhezyon kuralı çerçevesinde yayılırlar. Hücre ve iskelet arasında belirli moleküler etkileşimler, tümör oluşturur ve kendi bulundukları bölgeden diğer bölgelere ekler.

Araştırmacılar kanserden dolayı olan ölümlerin genelinin metastaz sonucu olduğu sonucuna varmışlardır. Metastaz sonucu kanserli tümör hücreleri orjinal olarak bulundukları yerden vücudun farklı bir yerine giderler. (Bir keresinde testis kanseri olan bir hastamız da kanser hücresi metastaz yapmıştı ve testis kanser hücresi gırtlakta yerleşmişti. Tedavi gırtlakta devam etmişti.

Dünyadaki kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %10 ‘u sadece birinci tümör hücresinden kaynaklanmıştır.

Massachusetts Enstitüsü’ndeki bilim adamları , kanserli hücrenin bir bölgeden diğer bölgeye yayılmasının önlenmesi ile kanserin durdurulabileceğini belirtmişlerdir.

 

What Is Cancer? What Causes Cancer?

 

Cancer is a class of diseases characterized by out-of-control cell growth. There are over 100 different types of cancer, and each is classified by the type of cell that is initially affected.

Cancer harms the body when damaged cells divide uncontrollably to form lumps or masses of tissue called tumors (except in the case of leukemia where cancer prohibits normal blood function by abnormal cell division in the blood stream). Tumors can grow and interfere with the digestive, nervous, and circulatory systems, and they can release hormones that alter body function. Tumors that stay in one spot and demonstrate limited growth are generally considered to be benign.

 

Cancer cell

More dangerous, or malignant, tumors form when two things occur:

  1. a cancerous cell manages to move throughout the body using the blood or lymph systems, destroying healthy tissue in a process called invasion
  2. that cell manages to divide and grow, making new blood vessels to feed itself in a process called angiogenesis.

When a tumor successfully spreads to other parts of the body and grows, invading and destroying other healthy tissues, it is said to have metastasized. This process itself is called metastasis, and the result is a serious condition that is very difficult to treat.

How cancer spreads – scientists reported in Nature Communications (October 2012 issue) that they have discovered an important clue as to why cancer cells spread. It has something to do with their adhesion (stickiness) properties. Certain molecular interactions between cells and the scaffolding that holds them in place (extracellular matrix) cause them to become unstuck at the original tumor site, they become dislodged, move on and then reattach themselves at a new site.

The researchers say this discovery is important because cancer mortality is mainly due to metastatic tumors, those that grow from cells that have traveled from their original site to another part of the body. Only 10% of cancer deaths are caused by the primary tumors.

The scientists, from the Massachusetts Institute of Technology, say that finding a way to stop cancer cells from sticking to new sites could interfere with metastatic disease, and halt the growth of secondary tumors.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi