Non invaziv | 24 Saat ECG Nedir?-Noninvasive | 24 Hour ECG


Non invaziv | 24 Saat ECG Nedir?-Noninvasive | 24 Hour ECG

Non invaziv| 24 Saat ECG

Ecg testi çok basit ve acısız olan bir testttir. Kalbin ritmini 24 saat ECG monitörüne bağlayarak ölçmek ve gerekirse kaydetmek üzerine dayanır. Böylece ECG cihazı ile kalbinizin kaç attığını ve kalbinizin ritminin çok mu ya da az mı olduğunu, taşikardinizin olup olmadığını, panik atağınızın kalbinizi daha hızlı çarptırıp çarptırmadığını görebilirsiniz. ECG testi, daha da önemlisi çarpıntının, baş dönmesi ataklarının direkt olarak çözümünü bulması açısından önemlidir.

ECG - simplified a-hamilyon.com

ECG – simplified a-hamilyon.com

ECG Cihazı Nasıldır?

ECG cihazı küçücük bir wolkmen kadardır. Günümüze uyarlarsak bildiğiniz samsung ya da iphone telefon büyüklüğündedir. Kolunuzun üzerine bağlanabilen ECG kalp ritim ölçüm cihazından çıkan 3-4 elektrot bağlantılı kablo göğsünüze bağlanır ve 24 saat ölçüm yapılır.

Cep telefonunuzla-android-ecg-hamilyon.com

Cep telefonunuzla-android-ecg-hamilyon.com

 

ECG Cihazı Vücuda Nasıl Takılır?

ECG cihazı en önemlisi hastanede uzman bir hekim eşliğinde takılır. Türkiye de hastanelerimize uzman hekimlerimiz az olduğu için genelde size bir teknisyen eşlik edecektir. ECG cihazından çıkan kalbolar göğsünüze bağlanır sonrasında kablolar kolunuza sabitlenen cihaz üzerine takılır. ECG cihazı vücudunuza takıldıktan sonra devletin hastanesi parasız diye 24 saat orada kalmanız gerekmez. Dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Fakat 24 saat sonra hastaneye tekrar gelmeniz gerekir. ECG Cihazı vücuda takıldıktan sonra arkadaşlarınız tarafından farkedilmesi oldukça zordur. Çok dikkatli arkadaşlarınız varsa “Nalan senin kolunda ne takılı” deyip belki anlayabilirler.

ECGcolor-hamilyon.com

ECGcolor-hamilyon.com

ECG Cihazı ile neler yapmamalıyım?

ECG cihazıyla oyun oynayabilir, piştide tüm kağıtları toplayabilir, ya da dans edebilirsiniz. Tek yapmamanız gereken şey YIKANMAMAKTIR. 24 saat dayanacaksınız fakat doktorunuza kalbinizdeki hızlı atma ile ilgili olarak yani taşikardi ile ilgili olarak çok önemli bilgiler vereceksiniz.

ECG Cihazı Nasıl Çıkarılır?

ECG Cihazı nın vücudunuza takılmasının üzerinden 24 saat geçtikten sonra Hastanenin Kardioloji bölümünü ziyaret etmelisiniz. Genelde yurtdışında oluyor ama, bazen Türkiye de özel hastanelerde de gördüğümüz, ECG cihazını kendinizin çıkarması ve hastaneye postalamasıdır.

Fakat siz her ihtimale karşı doktora gidin doktor çıkarsın. ECG Cihazından çıkan bilgiler 24 sat içerisinde analiz edilir ve size bilgi verilir.

 

Noninvasive | 24 Hour ECG

This is a simple and quite painless test to monitor your heart rhythm over the whole of 24 hours. The test is an important investigation for the diagnosis of palpitations, dizzy attacks and faints. The ECG monitor is a small box about the size of a Walkman. This is worn at the waist for 24-hours and it is attached via leads to 3 or 4 recording stickers (ECG electrodes) on the chest. The recorder is put on in hospital by technicians and there is no need for you to stay in hospital following this. The recording equipment can be worn throughout the day and night and is hardly noticeable under the clothes. The only limitations is that you will not be able to bath or shower while the recorder is on.

You will need to return the monitor to the Cardiology department at the same time on the following day (unless you are having the test on a Friday, when we will ask you to remove it yourself on the Saturday and return it on the following Monday before 12.OO noon. The monitor can be sometimes be posted back to the hospital.

The recording is analyzed on the same day as it is returned and the result is available within 24 hours.

Non invaziv | 24 Saat ECG Nedir?-Noninvasive | 24 Hour ECG ile Benzer Yazılar:

2 Eylül 2021 Saat : 12:56

Non invaziv | 24 Saat ECG Nedir?-Noninvasive | 24 Hour ECG Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kalp hastalıkları Son Yazılar FriendFeed
seo kitabı

Son YorumlarBizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi