Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Kateter ablasyon- WPW ablasyon

,
Kateter ablasyon- WPW ablasyon

Kateter Ablasyon – WPW Ablasyon

WPW Ablasyon hakkında bilinmesi gerekenler:

 

wpw-ablation-hamilyon.com

wpw-ablation-hamilyon.com

  • WOLFF-PARKİNSON WHITE SENDROMU – Wolff Parkinson Beyaz Sendromu ( WPW) taşikardi tedavisinde ablasyonun radyofrekansları ve ritimin tehlikeli dağılımının riski arttırdığı durumlarda sık sık tercih edilen tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.
  • Radyofrekans ablasyonu (dağlanma işlemi- yani yakma işlemi) WPW olan hastaların %95 inde başarı ile gerçekleştirilir.
  • Hastaların %2 sinde ya da %3 ünde beklenmeyen komplikasyonlar görülebilir.
Catheter Ablation

Taşikardinin tedavisi – WPW ABLASYON İLE TEDAVİ

WPW ile süpraventriküler taşikardinin görüldüğü hastaların tedavisinde çeşitli yöntemer vardır.

Genel öneri: Alkol ve kafeini unutun. Kafanızdan silin. Bu durum taşikardi ataklarının sıklığını azaltacak, bazende taşikardi ataklarının tamamiyle yok olmasını sağlayacaktır.


Atak tedavisinde: Bu ( Valsalva manevrası olarak adlandırılır) nefes alırken zorlama veya yüze çok soğuk su uygulayarak çarpıntı ataklarını tedavi etmek bazen mümkün olabilir. Atak hastanede gerçekleşiyorsa ya da ataktan sonra hastaneye gittiyseniz adenosin olarak adlandırılan bir ilaç damar içine verilerek rahatlama sağlanabilir ve taşikardi atakları giderilebilir. Nefes ve göğüs  darlığı geçici olarak genellikle görülmekle birlikte, birkaç saniye içinde ataklar sona erer. Bu en az on saniye sürer.

İlaç tedavisi: ilaçların büyük bir kısmı ya da bir akut atak tedavisinde veya çarpıntıları önlemek için düzenli olarak  kullanılabilir. Böyle beta-bloker ajanlar veya kalsiyum antagonistleri gibi basit ilaçlar genellikle ilk seçimdir. Özellikle beta-blokerler, bazen yorgunluk yapabildiği için astımlı hastalarda kullanılmamalıdır . Daha güçlü ilaçlar flekainid ve sotalol gibi piyasada  mevcuttur.

Bu ilaçlar genellikle  aritmi kontrolü bir ölçülü kalp atışını oluşturması  olduğu unutulmamalıdır, yalnız ilaçlarla semptomların toplam kontrolü  mümkün değildir. Bazen yan etkiler daha güçlü ilaçlar, nadiren aritmi şiddetlenir, uyuşturucu kullanımını kısıtlamak bazen sorunu çözebilir. WPW hastalarında tehlikeli aritmi biraz daha yüksek risk altındadır. Buna ek olarak, birçok doktor aşağıda açıklandığı gibi, en iyi tedavi olarak kateter ablasyonu önermektedir:

Kateter denilen ince teller bacak damarları aracılığıyla kalbe aktarılır. Bu teller (tel uçlarındaki ayaklar) kalbi uyarmak ve aynı zamanda elektriksel aktiviteleri kaydetmek için kullanılır. Kalbe elektrik verilerek  genellikle aritmi tetiklenir, ve elektrik kayıtları ile ekstra yani fazla olan elektrik  yolunun konumu belirlenir. Başka bir kateter ekstra yolunun içerisine yerleştirilir. Bu kateter ile taşikardiyi ortadan kaldırmak için fazladan olan yolun düğüm noktasına enerji (genellikle radyofrekans) verilir ve yakılır. Prosedürün başarı oranı genellikle % 90’ı  aşar.

 

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.