Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kateter Ablasyon-AT Ablasyon Nedir?-What is Catheter Ablation | AT Ablation?

,
Kateter Ablasyon-AT Ablasyon Nedir?-What is Catheter Ablation | AT Ablation?

 

Kateter Ablasyon | AT Ablasyon

Atriyal Taşikardi için KATETER ABLASYON konusunu işleyeceğiz. Atriyal taşikardi olan hastaların hastalıklarının çözümü kateter ablasyondur. Kateter ablasyon ameliyatı; kateter elektrotlarının (yani bir kaç ince telin) kalbin içerisine genellikle groin damarları kullanılarak sokulması şeklinde yapılır. Kateter ablasyon ameliyatında bu elektrotları kullanarak, hastanın kalbi hızlı  ve yavaş attırılır.

at-ablation-hamilyon.com

at-ablation-hamilyon.com

kalp hızlı attırıldığında taşikardi başlamış olur. Taşikardi başladığı zaman kalpte hangi noktaların bu işleme katkı sağladığı bilgisayar ekranından görülür. Yani kalbin atışını hızlandıran, kalbin daha hızlı çarpmasını sağlayan, fazla elektriğe sahip noktalar bir bir belirlenir.

Kateter ablasyon ameliyatında, eğer kalbin normal atımını sağlayan noktaların dışında yani farklı noktalarda kalbin atımına etki ediyorsa, küçük yakmalar yapılarak, taşikardinin oluşmasına sebep olan noktalar yakılır. AT Ablasyon sırasındaki bu yakmalar, sigaranın ucu ile aynı büyüklüktedir ve küçük yakılan bölgelerle devam edilir. AT Ablasyon ameliyatındaki amaç bu noktaların kendiliğinden ya da dışarıdan bir tesir ile atmamasını sağlamaktır. Kalbin fazla atan noktalarının yakılması ile, o nokta ya tamamiyle yanar ya da küçülür. Küçülmesi ile kalbin daha hızlı çarpmasına sebep olacak güç o noktanın elinden alınmış olur.

catheter-ablation inserting-hamilyon.com

catheter-ablation inserting-hamilyon.com

Eğer AT ablasyon ameliyatı yani kateter ablasyon ameliyatı başarılı olur ise, uzman kalp doktorları tekrardan kateterler aracılığı ile kalbe elektrik verilerek kalbin sanal hızlı atması sağlanır ve o noktanın bu hızlı kalp atımına katılıp katılmadığı ekrandan görülür. Eğer kalpteki bu noktalar tamamiyle yanmışsa, hastada bir daha taşikardi ya da ritim bozukluğu görülmez ve hasta iyileşir.

 

 

Kateter Ablasyonun Tehlikeleri Nelerdir?

 

Atriyal taşikardiye sahipseniz, kateter ablasyon sizin için genelde oldukça güvenlidir, fakat her ameliyat gibi bazı küçük riskler vardır. Kateter ablasyondaki risklerden birisi kalp içi kanamadır. Kateter ablasyon ameliyatı sonrası bir kaç hafta içerisinde iltihaplanma meydana çıkabilir ve dikkat edilmesi gerekir. Kateter ablasyon olan hastaların yüzde 1 in de görülebilecek tehlikeler şunlardır:

* Kalp Delinmesi,

* Daralmış ya da yolu tıkanmış akciğer,

* Akciğer de kan birikmesi,

* Kalbin normal elektrik düzeninde yanma oluşması- ki bu kalbin normal atımını azalttığı için kalp pili gerekebilir.

Tüm bu yukarıda bahsedilen, kateter ablasyon sonrası olusabilecek problemler potansiyel olarak risklidir. Kateter ablasyon ameliyatına girmeden önce bunları gözönünde bulundurun ve öylece kateter ablasyon ameliyatı olun. Kalp krizi, kalp durması, ölümde çok az da olsa riskler arasındadır,fakat bu risklerin kateter ablasyon ameliyatında oranı 500 de 1 şeklindedir.

 

Catheter Ablation | AT Ablation- English Version

Catheter ablation for atrial tachycardia (see diagram). Atrial tachycardia can often be cured by a catheter ablation. This procedure involves threading a number of fine wires (electrode catheters) into the heart, usually via the groin veins. Using these electrodes the specialist can study the pattern of conduction of the heart impulse and try to start up an episode of tachycardia. If the abnormal focus can be tracked down, a number of small burns are made to destroy it and prevent the tachycardia from recurring.

Each of these burns is around the same size as a cigarette burn and causes little or no discomfort. If the procedure appears to have been successful, the specialist will try to make sure by seeing whether the atrial tachycardia can be re-started. Permanent success can only be judged by seeing how a patient does in the long term, and a repeat procedure is sometimes needed.

Catheter ablation for atrial tachycardia is generally quite safe, but as with any procedure there are small risks attached. Minor risks include bleeding from the groin, fleeting pains due to heart inflammation in the first few weeks after the procedure. More significant complications occur in approximately 1% of patients and include heart perforation, collapsed lung, a blood clot in the lung, and damage to the normal electrical system of the heart requiring a pacemaker. Though these complications are potentially serious, they can usually be treated without significant long-term problems. The risk of untreatable complications (heart attack, stroke, death) is extremely small, and probably less than 1 in 500.

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz.Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mehmet celik dedi ki:

  eps yakma işlemi sırasında av blok olustu ve sonrasın da kalp pili takıldı bunda doktor hatası varmıdır

  1. hamilyon dedi ki:

   Mehmet bey,

   Olmuş olduğunuz ameliyat zaten riskli bir ameliyattır. Her zaman kalbin ana atım noktalarını yakma durumu oluşabilir. Bu bir tercih meselesidir. Eğer yakılması gereken nokta, kalbin atım noktalarına yakın ise doktorun iki seçeneği vardır. Ya noktayı yakmak ve kalp pili ile sizin hayatınız boyunca taşikardi olmadan yaşamanızı sağlamak, ya da yakmamak ve ameliyatın yarım bırakılması, dolayısı ile yine taşikardı olabilirliğinizdir. Ameliyata girmeden önce size bir kağıt imzalatırlar, bu kağıtta taşikardiniz için ameliyat olduğunuz, eğer ameliyatta nokta yakımları sırasında kalbin atım noktaları yanarsa, kalp pili kullanmanız gerektiği yazar.

   İçiniz rahat olsun. taşikardiniz bittiyse eğer hayırlı olsun. Kalp pili sadece güvenlik içinde takılmış olabilir.

   Saygılar

   D Emin.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi