Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 15 Temmuz 2020

KARDİYAK RESENKRONİZASYON TERAPİSİ-Cardiac Resynchronisation Therapy (CRT)

,
KARDİYAK RESENKRONİZASYON TERAPİSİ-Cardiac Resynchronisation Therapy (CRT)

KARDİYAK RESENKRONİZASYON TERAPİSİ (CRT)

 CRT Nedir?

Kalp yetmezliği çeşitlerinin çoğu, kalbin sağ ama karıncığının (sol ventrikül) görevini iyi yerine getirmemesinden kaynaklanır. Normal olarak ventriküllerin tüm parçaları aynı anda yani simültane olarak kasılır.

cardiac_resyncronisation_therapy-hamilyon.com

cardiac_resyncronisation_therapy-hamilyon.com

Ventriküllerin parçalarının bazılarında kasılma problemi olan hastalar, gecikmeli kasılma yaparlar. Bu durum dys-senkronizasyonlu kasılma olarak adlandırılır. Dys-senkronize kasılma, kalbin daha az efektik pompalamasını sağlar. Yani kalp pompalar ama gerektiği gibi pompalamaz. CRT; Kardiyak resenkrizasyon terapi demektir. CRT’nin amacı ventriküllerin aynı anda kasılmasını sağlamaktır. CRT ile ventriküllerin fonksiyonları geliştirilir.

 

CRT nin faydaları nelerdir?

Düzensiz seçilen hastaların CRT si, kalp problemlerinin semptomlarını iyileştirir ve hayatın kalitesini arttırır. CRT yapılırsa korkulan kalp problemleri ile hastaneye acil gitmeleri azaltır ve insanları daha çok yaşamaya iter.

 

CRT’nin içeriği nedir? CRT neye tekabül eder?

Kardiyak resenkronizasyon  terapisi özel bir CRT( bi ventriküler) kalp pilinin vücuda yerleştirilmesi ya da ICD (bu bölümlere bağlantı vermek) şeklinde yapılır. Çoğu kalp pilleri ve ICD lerin hepsi, kalbin sağ ventrikülünün içerisinde pozisyonlanmıştır. CRT aygıtları, sol ventrikülün üzerine pozisyonlanmış(lütfen resime bakınız) ekstra bir bağlantıya sahiptir. Bu bağlantılar, iki ventrikülün birlikte çalışmasını sağlar. Buna ek olarak, bir çok aygıtlar, kalbin sağ atriyumu üzerine pozisyonlanmış ayrı bir bağa sahiptir dolayısı ile atriyanın ve ventrikülün atışları koordineli olur.

 

CRT Aygıtları Nasıl Vücuda Yerleştirilir?

Genel olarak , CRT aygıtlarının( CRT ARAÇLARININ) insan vücuduna yerleştirilmesi, kalp pilinin vücuda yerleştirilmesi ile ya da ICD( Implantable kardiyak defibrilatörler) in vücuda yerleştirilmesi ile aynıdır. ICD den ve kalp pilinden tek farkı , ekstra bağların sağ ventriküle yerleştirilmesidir. Bu bağ, kardiyak damarı üzerinden sol ventriküle geçmesini sağlar. Sol ventriküle bağ yerleştirilmesi, bir kaç olaydan dolayı, her durumda mümkün değildir.

 

CRT aygıtlarının implantasyonunun riskleri var mıdır?

ICD implantasyonlarında ve kalp pili implantasyonunun hepsinde risk mevcuttur. CRT aygıtlarının implantasyonunda yani CRT aygıtlarının vücut içine yerleştirimesinde aşağıdaki riskler vardır?

  1. Kidney Fonsiyon Problemi:  X-ray kontrasto(dye) kardiyak veinsin dışında kullanılmalıdır. Bu da kidney fonskiyonunun işlevini yerine getirememisini sağlar fakat bu geçici ve geri çevrilebilir yani düzeltilebilir özelliktedir..
  2. Koroner sinüs diseksiyonu (Koroner sinüs damarının yırtılması): Kardiyak venlerin duvarında yırtılma olabilir. fakat bu oldukça sık olmaz.
  3. Frenik sinir  felci yakalanması:  Frenik sinir, -ki diyaframa yardımcı olur, kardiyak venlerine çok yakın yerden sol ventriküle geçer. Eğer böyle bir durum oluşursa tekrardan ameliyat yapılması gerekir.

CRT sonrası takip

Kalp pili ve ICD için tanımlandığı gibi tanımlanması kontrol edilmelidir. Bununla birlikte bazı özel programlamalarla kalbin resenkronizasyonunun yapılması gereklidir çünkü herkesin kalbi farklıdır. Bu işlemde ilk kontrol genellikle eko kontrolü ile gerçekleştirilir. Dolayısı ile kalbin en iyi şekilde atması programlanır.

 Cardiac Resynchronisation Therapy (CRT)

What is CRT?

Most cases of heart failure occur because the main pumping chamber of the heart (the left ventricle) is not contracting well enough. Normally all parts of the ventricle contract simultaneously. In some patients with heart failure contraction of part of the ventricle is delayed relative to the rest. This is referred to as dys-synchronous contraction. Dys-synchronous contraction makes the heart less effective as a pump. The aim of CRT (Cardiac Resynchronisation Therapy) is to stimulate the ventricle to contract simultaneously, thereby improving its function.

What are the benefits of CRT?

In appropriately-selected patients CRT has been proven to improve symptoms of heart failure and quality of life, to reduce the chance of being admitted to hospital with worsening heart failure, and to make people live longer.

What does CRT involve?

CRT is performed by implanting a special CRT (‘biventricular’) pacemaker or ICD (Links to those sections). Most pacemakers and all ICDs include a lead positioned in the right ventricle of the heart. CRT devices have an extra lead that is positioned overlying the left ventricle (picture). These leads are used to stimulate (‘pace’) both ventricles simultaneously. In addition most devices incorporate another lead positioned in the right atrium of the heart so that contraction of the atria and ventricles can be coordinated.

How are CRT devices implanted?

In general the implant procedure is similar to that of a pacemaker or ICD (links). The only difference is that an extra lead must be implanted to pace the left ventricle. This lead is passed into a cardiac vein overlying the left ventricle. Implantation of a left ventricular lead can be time consuming and is not possible in every case, for a variety of reasons.

Are there any risks to CRT device implantation?

The risks include all of those relevant to pacemaker and ICD implantation (links). The following risks are also recognised with CRT device implantation:

  1. Kidney Function Problems: X-ray contrast (‘dye’) must be used to outline the cardiac veins. This can cause deterioration in kidney function, which is usually temporary and reversible.
  2. Coronary sinus dissection: It is possible to cause a tear in the wall of the cardiac veins while attempting to position the left ventricular lead. This is rarely serious, but occasionally means that the implant procedure has to be abandoned on that occasion.
  3. Phrenic nerve capture: The phrenic nerve, which supplies the diaphragm, runs very close to the cardiac veins over the left ventricle. Although great care is taken during the implant to ensure that the CRT device does not stimulate the phrenic nerve, a ‘twitch’ from the diaphragm is rarely seen during follow-up. If this cannot be prevented by reprogramming the device, reoperation may be necessary.

Follow-up

Follow-up of CRT devices is as described for pacemakers and ICDs. They do however need some special programming to be able to resynchronise your heart; everybody’s heart is different after all. This is done at the first check usually and uses an echo scan to define what programming helps your heart pump best.

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.