Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları


Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları

Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları

 

Prosedürler; güvenli ve tedaviye gönderilmeden önce ele alınmalıdır, hastaların büyük çoğunluğunda etkili olmasına rağmen küçük riskler vardır . Bunlar, aşağıdakileri içerir:

atrial-flutter-symptoms-hamilyon.com

atrial-flutter-symptoms-hamilyon.com

Bacağın üst kısmında ven damarlarına zarar verebilir. Yaklaşık 1/500 oranlı gibi  durumlarda küçük bir operasyonla damar onarımı gerekebilir.
Kardiyak perforasyon. 1/200 oranında yaklaşık ablasyonlarda bir kan sızıntısı kalbi saran kese içine dolar. Bu kan basıncının düşmesine neden olur ve kolaylıkla görülür ve kanı boşaltmak için göğüs kemiğinin altına deri yoluyla küçük bir tüp takılarak tedavi edilir. Bu durum atriyal fibrilasyon ameliyatı sırasında oluşması cok olmaktadır.

Olguların yaklaşık% 60-70 den  fazlası kalbin sol tarafında yer alır. Bu durumlarda ablasyon bir yanlış yakıma neden olabilir ve orada kan pıhtısı kalabilir. 1/1000 gibi bir risk taşır.
Yaklaşık% 10-20 den fazla durumda damar yolunun kalp normal elektrik bağlantıları için oldukça yakın olan bir yerdedir. Ablasyon sonucu kalp atımı yavaşlama eğilimi gösterir ve kalbin elektrik tesisatı bozulur bu da cok küçük bir risktir.Bu durumda suni kalp pili takılarak durum çözülür. Risk genelde %1 gibidir. Fakat bazen doktorunuz o noktayı yakmak yerine fazladan olan yolu (kriyoablasyon) yakıp enerjiyi farklı bir biçimde kullanmaya karar verebilir.Bu durumda %3- %5 olarak betimlenebilir. Yine de risk olarak düşünülse de hastanın rahatlaması için gerekli bir ameliyattır.
Çarpıntı tekrarlaması:  Vakaların yaklaşık% 10 ‘unda taşikardı tekrar etmektedir.Bu durum yolun yeniden oluştuğu anlamına gelmez. Yolun tam olarak yakılmadığı anlamına gelir. Bu durumda tekrar ablasyon yapılır ve tadavi tamamlanır.

Doktorunuz sizi dikkatle tüm potansiyel riskleri de dahil olmak üzere, prosedürleri tartışacak ve başlamadan önce bilgilendirilme formunu imzalamanızı isteyecektir.
Ablasyon Prosedürü hakkında pratik noktalar

Genellikle Eğer hastaneye gelmeden önce yaklaşık üç gün önceden itibaren çarpıntıyı kontrol etmek için kullanılan  herhangi bir kardiyak ilacın alımını  durdurmanız istenecektir.

Prosedürü üç yaklaşık iki saat sürer ve bacağınızın üzerine herhangi bir kanamayı önlemek için kum torbası konur,  daha sonra yaklaşık üç saat boyunca oldukça düz yatmak gerekecektir.

Çoğu hasta ertesi gün taburcu edilir. Sizin de  bacak üst kısmında morarma küçük olabilir ve bazı hastalarda göğüste ağrı oluşabilir.  Bu genellikle bir kaç gün ve parasetamol yardımcı olabilir ya da basit analjezi ilaçları yeterli olacaktır ve ağrıyı giderecektir.

DLVA regülasyonu sonrası bir hafta sürüş yapmak yasaktır.

 

 

Atrial Flutter Ablation Treatment Complications – English Version

Although the procedure is safe and effective in the large majority of patients there are small risks which must be considered before submitting to the treatment. These include the following:

 1. Damage to vein(s) at the top of the leg. In approximately 1 in 500 cases a small operation is required to repair vein.
 2. Cardiac perforation. In about 1 in 200 ablations a leak of blood occurs into the sac surrounding the heart. This causes a drop in blood pressure and is readily recognised and treated by inserting a small tube through the skin below the breast bone to drain the blood.
 3. In approximately one percent of cases ablation damages the normal electrical wiring of the heart, resulting in a very slow heart beat. This is treated with an artificial pacemaker.
 4. There is a very small risk of stroke with this procedure, approximately 1 in 1000. It should be remembered that the condition itself is associated with a very small risk of stroke. For this reason many patients are treated with blood thinning medications called anticoagulants, such as warfarin.
 5. Pain. In a small number of cases patients find the procedure painful despite the use of strong painkillers. In these cases the use of a different form of energy which is painless (cryoablation) may be used.
 6. Recurrence of palpitations. In approximately 10% of cases atrial flutter recurs. In these cases a repeat procedure is usually effective in curing the condition. However:
 7. A related abnormality of rhythm, called atrial fibrillation, is very common in patients with atrial flutter. This arrhythmia may be seen following an entirely successful ablation for atrial flutter, particularly in elderly patients. Atrial fibrillation is discussed in a separate sections.

Your doctor will carefully discuss the procedure, including all the potential risks with you, and will obtain informed consent before starting.

ilgili konular - interesting subjects

Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları ile Benzer Yazılar:

13 Mayıs 2014 Saat : 12:57

“Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları” için 2 Yorum

 1. halil tanrıkulu dedi ki:

  taşikardi kalp ritm bozuklugu var arada bir oluyor hastaneye gidiyorum iğne ve ilaçla ritmi düzeltiyorlar eve gönderiliyorum 50 mg beloc kullanıyorum yaşım 59 yazın yaylaya falan gidiyorum köyle vilayet arası çok uzak araba bulursam 90 km onun için çaresi neyse bildirmenizi saygılarımla rica ederim

  • hamilyon dedi ki:

   Halil bey,

   oncelikle geçmiş olsun. Ritim bozukluğunda ilaçlarınızı düzenli kullanmanız gerekir. Kalpteki ritim bozukluğunu eski haline getiren bir kaç hareket bulunmaktadır. Bunlar ıkınmak, öksürmek vb. hareketlerdir. Vücudun ve kalbin normal şekline gelmesi için, tuvalete girip ıkınmanız çoğu zaman kalbinizi eski haline getirecektir. Benzer şekilde kuvvetli bir şekilde öksürmekte bu konuda faydalı olmaktadır. Türkiye’de ilk aşamada uygulanan tedavi şekli ilaçla ve damara direkt verilen iğne ile olmaktadır. Oldukça inatçı taşikardi problemlerinde doktorlar iki adet telden oluşan ve elektrik veren sistem ile kalbe girerler ve kalbe elektrik vererek düzeltmeye çalışırlar. Bu yöntem uzakdoğuda(ÇİN – TAYVAN ve JAPONYA’da) ilaçtan önceki tedavi olarak kullanılmaktadır.

   Eğer daha inatçı taşikardi var ise, ADENOZIN denilen ilaçla tedavi yapılır. Taşikardinin adenozin ile tedavisinde kalbe yüklü miktarda ilaç verilerek, kalbin atması durdurulur ve sonrasında kalp tekrar atmaya başlar. bu normal dozlarda verildiğinde 1-2 saniye olur ve farkına varılmaz. ama yüksek dozlarda verildiğinde kalp 5-10 saniye ve üzeri durmalar yaşar ki bu da o kişi için oldukça tehlikelidir.

   ADENOZIN vb ilaçlarla kalbin anormal halde atmasını durdurup tekrar normal atmasını sağlamaktır ki hapsurduğunuzda, öksürdüğünüzde ve ıkındığınızda kalbiniz belirli bir saniye durur ve sonra atmaya başlar. Yani ilacın yaptığını siz kendi vücudunuzda belirli hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Atriyal Flutter Ablasyon Ameliyatı Komplikasyonları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kalp hastalıkları Son Yazılar FriendFeed
seo kitabı

Son YorumlarBizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi