Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalbini seven dostlarımız,web sitenize hoşgeldiniz..., 07 Mart 2015

Taşikardi çeşitleri nedir?– what is Tachycardia Types

Taşikardi çeşitleri nedir?– what is Tachycardia Types
Taşikardi- tachycardia types

Taşikardi- tachycardia çeşitleri

Bu konumuzda taşikardi çeşitlerini anlatacağız. Taşikardinin ne olduğunu bilmiyorsanız diğer konularımıza göz gezdiriniz.

Taşikardi çeşitleri – Tachycardia Types

Sinüs Taşikardisi

insan vücudu temel kan akışını ve kan basıncını sağlamak için çeşitli geri beslemelere sahiptir. Eğer kan basıncı düşerse, kalp atışları hızlanır ve kan basıncını arttırmaya çalışır. Bu refleks taşikardisi olarak isimlendirilir.  Bu kanın hacminin azalmasına ya da kan akışındaki beklenmeyen değişime  (dehidrasyon yada kanama sonucu) tepki olarak olabilir. Buna genel neden ortostatik hipertansiyon ( postural hipertansiyon) dur. Az olarak görülmesine karşın hiperventilasyon ve bazı enfeksiyonlar taşikardiye sebep olabilir fakat öncelikli sebep metabolizmanın istekleridir.

Sempatik sinir sistemindeki  sitimulasyonun artışı, kalp atışlarının artmasına sebep olur. Direkt olarak kalp üzerindeki sempatik sinir liflerini etkiler ve endokrin sistemi etkileyerek  epinefrin ( adrenalin) salgılar ki bu da aynı efekti verir. Sempatik dürtü genel olarak PSİKOLOJİK YA DA FİZİKSEL STRES ile artar. Bu durum “Savaş ya da Uç” tepkisini oluşturur, fakat bu tür uyarı stres dışında, efedrin, amfetamin ya da kokain tarzı maddelerin alınmasıyla da meydana çıkabilir. Belirli endokrin düzensizlikleri mesela fenokromotoma da ayrıca efedrin salgılamasına sebep olabilir ve bağımsız sinir sistemi uyarısı yaparak taşikardiye sebep olabilir.

 

 

Ventriküler taşikardi

Ventriküler taşikardi ( VY ya da V-taç olarakta isimlendirilir) potansiyel olarak ventrikülerlerden dolayı meydana gelen hayatı tehdit eden kardiak aritmidir. 120- 250 kalp atışına neden olan geniş kompleksli taşikardidir. Ventriküler taşikardi, daha ciddi ventriküler fibrilasyona sebep olabilecek potansiyele sahip bir taşikardidir. Ventriküler taşikardi genel, miyokardiyal kalp ataklarını sebep olur.

Egzersiz nedenli ventriküler taşikardi

Bu taşikardi ani ölümlerle alakalı bir fenomendir. Özellikle bir kaç kalp hastalığı olan hastalarda (işemia, valvular kalp ve konjenital kalp hastalığı), sol ventriküler fonksiyon yitimiyle meydana çıkar.

Bu hastalıkta ritimler normal olarak bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında geçer( paraksimal taşikardi) fakat eğer VT etkilerse aşırı tehlikeli olur, sık sık ventriküler fibrilasyona neden olur.

Supraventriküler taşikardi

atriya tarzı yukarıdaki ventriküllerden meydana gelen bir taşikardi çeşididir. Bazen paroksimal atriyal taşikardi (PAT) olarak ta isimlendirilir. Bir çok süpreventriküler taşikardi çeşidi bulunmaktadır ve bilinmektedir.

Atriyal Fibrilasyon

En genel kardiak aritmiası atriyal fibrilasyondur. Genel olarak düzensiz, dar kompleksli ritim düzensizliğidir. Bununla birlikte Elektrokardiyografi grafiğinde (ECG) geniş QRS kompleksi gösterebilir. Yüksek seviyelerde, QRS kompleks, AŞMAN FENOMENİ sebebiyle geniş kompleksli olabilir. Kalbin 150 den fazla atması durumunda belirlenmesi çok zordur. Hastanın sağlığına ve düzelmesi için kullanılan ilaç gibi diğer değişkenlere bağlı olarak, atriyal fibrilasyon 50 ile 250 kalp atışı değişimine sebep olabilir. Bununla birlikte atriyal fibrilasyonda kalp atışı 100-150 arası attığı da görülür.

AV nodal reentrant taşikardi (AVNRT)

AV nodal reentrant taşikardi en genel rastlanılan taşikardidir. Dar kompleksli taşikardidir.valsalva manevrası ya da  ilaç adenositine oldukça olumlu sonuç verir. Bununla birlikte, uygun olmayan hastalar bazen senktronize kardiyoversiyon ihtiyacı duyarlar. Tanımlandığında KATETER ABLASYONU içerebilir.

AV reentrant taşikardi

AV reentrant taşikardi (AVRT) iyileştirimesi için AKSESUAR YOLLARI na ihtiyacı vardır (???). AVRT ayrıca ortodromik iletim(impuls AV düğümünün aşağısından ventrillere gider ve atriya da geri döner) ya da antidromik iletim(aksesuar yollarından atriaya doğru AV düğümü üzerinden gider.) içerir. ortodromik iletim, dar kompleksli taşikardi olarak sonuçlar verir ve antidromik iletim genelde geniş kompleksli taşikardi sonuçlar verir ve bu da sıksık ventriküler taşikardiyi taklit eder. Çoğu antiritmikler AVRT tedavisi aciliyeti içerisinde kontreendikedir çünkü paradoksikal olarak aksesuar yoluna doğru iletimi arttırır.

Bağlantısal Taşikardi

Bağlantısal taşikard, AV bağlantısına yönelik meydana çıkan otomatik taşikardidir. Düzenli, dar kompleksli bir taşikardidir ve Dijitalis Toksiti olarakta isimlendirilir.

Eğer aşağıdaki gibi sorularınız varsa bu sitede arama kısmında araştırınız. Doğru ve güvenilir cevapları bu sitede bulacaksınız :

 

 

panik atak nedir?
kalp krizi nedir?
kalbin hastalıkları nedir?
panik atak tedavisi nedir?
kalp krizi belirtileri nedir?
panik atak belirtileri nedir?
panik atak belirtileri tedavisi nedir?
kalp çarpıntısı nedir?
taşikardi nedir?
basur belirtileri nedir?
ritm bozuklukları nedir?
ritm bozuklugu nedir?
şizofreni belirtileri nedir?
farenjit belirtileri nedir?
sedef hastalığı belirtileri nedir?
panik atak tedavi nedir?
panic atak nedir?
ritm bozukluğu tedavisi nedir?
düşük tansiyon nedenleri nedir?
panik atak nedir nedir?
çarpıntı nedenleri nedir?
çarpıntı sebepleri nedir?
panik atak tedavisi nedir nedir?
kalp ritim bozukluğu tedavisi nedir?
kalp ritm bozukluğu tedavisi nedir?
kalp çarpıntısı nedenleri nedir?
kalp hastalıkları tedavisi nedir?
varikosel belirtileri nedir?
kalp yetmezliği belirtileri nedir?
kalp çarpıntısının nedenleri nedir?
kalpte ritm bozukluğu nedir?
egzama belirtileri nedir?
ritm bozukluğu belirtileri nedir?
ventriküler taşikardi nedir?
çarpıntı nedir nedir?
kalp hastalığı nedir nedir?
depresyon belirtileri nelerdir nedir?
çarpıntı neden olur nedir?
kalp krizi tedavisi nedir?
panik ata nedir?
hamilelikte çarpıntı nedir?
gebelikte çarpıntı nedir?
ventriküler aritmi nedir?
panik atak nedenleri nedir?
panik atak sebepleri nedir?
depresyon nedenleri nedir?
kalp krizi sebepleri nedir?
ritim bozukluğu nedenleri nedir?
panik bozukluğu tedavisi nedir?
depresyon sebepleri nedir?
panik atak belirtileri nelerdir nedir?
panik atak nedir belirtileri nelerdir nedir?
çarpıntı tedavisi nedir?
çarpıntı nasıl geçer nedir?
kalpte çarpıntı nedir?
yemekten sonra çarpıntı nedir?
kalp çarpıntısı tedavisi nedir?
atrial fibrilasyon tedavisi nedir?
atriyal fibrilasyon tedavisi nedir?
panik atak tedavi yöntemleri nedir?
çarpıntı belirtileri nedir?
panik atak ve tedavisi nedir?
panik atak kalp krizi nedir?
kalp çarpıntısı belirtileri nedir?
panik bozukluğu nedir nedir?
çarpıntı hissi nedir?
gebelikte çarpıntı nedenleri nedir?
reflü çarpıntı yaparmı nedir?
midede çarpıntı nedir?
sinirsel çarpıntı nedir?
yemek sonrası çarpıntı nedir?
kalb ritim bozukluğu nedir?
uykuya dalarken çarpıntı nedir?
kalp hastalıkları ritim bozukluğu nedir?
kansızlık çarpıntı yaparmı nedir?
panik atak ve kalp krizi nedir?
reflü ve çarpıntı nedir?
çarpıntı nedir?

 

Tachycardia Types (ENGLISH VERSION)

Sinus tachycardia

The body has several feedback mechanisms to maintain adequate blood flow and blood pressure. If blood pressure decreases, the heart beats faster in an attempt to raise it. This is called reflex tachycardia. This can happen in response to a decrease in blood volume (through dehydration or bleeding), or an unexpected change in blood flow. The most common cause of the latter is orthostatic hypotension (also called postural hypotension). Fever, hyperventilation and severe infections can also cause tachycardia, primarily due to increase in metabolic demands.

An increase in sympathetic nervous system stimulation causes the heart rate to increase, both by the direct action of sympathetic nerve fibers on the heart and by causing the endocrine system to release hormones such as epinephrine (adrenaline), which have a similar effect. Increased sympathetic stimulation is usually due to physical or psychological stress. This is the basis for the so-called “Fight or Flight” response, but such stimulation can also be induced by stimulants such as ephedrine, amphetamines or cocaine. Certain endocrine disorders such as pheochromocytoma can also cause epinephrine release and can result in tachycardia independent nervous system stimulation. Hyperthyroidism can also cause tachycardia.[4]

Ventricular tachycardia

Ventricular tachycardia (VT or V-tach) is a potentially life-threatening cardiac arrhythmia that originates in the ventricles. It is usually a regular, wide complex tachycardia with a rate between 120 and 250 beats per minute. Ventricular tachycardia has the potential of degrading to the more serious ventricular fibrillation. Ventricular tachycardia is a common, and often lethal, complication of a myocardial infarction (heart attack).

Exercise-induced ventricular tachycardia

Exercise-induced ventricular tachycardia is a phenomenon related to sudden deaths, especially in patients with severe heart disease (ischemia, acquired valvular heart and congenital heart disease) accompanied with left ventricular dysfunction.

Both of these rhythms normally last for only a few seconds to minutes (paroxysmal tachycardia), but if VT persists it is extremely dangerous, often leading to ventricular fibrillation.

Supraventricular tachycardia

This is a type tachycardia that originates from above the ventricles, such as the atria. It is sometimes known as paroxysmal atrial tachycardia (PAT). Several types of supraventricular tachycardia are known to exist.

Atrial fibrillation

Atrial fibrillation is one of the most common cardiac arrhythmias. It is generally an irregular, narrow complex rhythm. However, it may show wide QRS complexes on the ECG if a bundle branch block is present. At high rates, the QRS complex may also become wide due to the Ashman phenomenon. It may be difficult to determine the rhythm’s regularity when the rate exceeds 150 beats per minute. Depending on the patient’s health and other variables such as medications taken for rate control, atrial fibrillation may cause heart rates that span from 50 to 250 beats per minute (or even higher if an accessory pathway is present). However, new onset atrial fibrillation tends to present with rates between 100 and 150 beats per minute.

AV nodal reentrant tachycardia (AVNRT)

AV nodal reentrant tachycardia is the most common reentrant tachycardia. It is a regular narrow complex tachycardia that usually responds well to the Valsalva maneuver or the drug adenosine. However, unstable patients sometimes require synchronized cardioversion. Definitive care may include catheter ablation.

AV reentrant tachycardia

AV reentrant tachycardia (AVRT) requires an accessory pathway for its maintenance. AVRT may involve orthodromic conduction (where the impulse travels down the AV node to the ventricles and back up to the atria through the accessory pathway) or antidromic conduction (which the impulse travels down the accessory pathway and back up to the atria through the AV node). Orthodromic conduction usually results in a narrow complex tachycardia, and antidromic conduction usually results in a wide complex tachycardia that often mimics ventricular tachycardia. Most antiarrhythmics are contraindicated in the emergency treatment of AVRT, because they may paradoxically increase conduction across the accessory pathway.

Junctional tachycardia

Junctional tachycardia is an automatic tachycardia originating in the AV junction. It tends to be a regular, narrow complex tachycardia and may be a sign of digitalis toxicity.

If you have some questions as below; please write your question to the search and head on it:

what is atrial ?
what is ventricular ?
what is a fib ?
what is what is a fib ?
what is fibrillation ?
what is what is fibrillation ?
what is ablation ?
what is tachycardia ?
what is tachycardia ?
what is tachycardia ?
what is what is tachycardia ?
what is a tachycardia ?
what is atrial fibrillation ?
what is what is atrial fibrillation ?
what is palpitations ?
what is arrhythmia ?
what is atrialfibrillation ?
what is bradycardia ?
what is atrial fib ?
what is afib ?
what is what is afib ?
what is ventricular tachycardia ?
what is what is ventricular tachycardia ?
what is tachycardia ventricular ?
what is arrhythmias ?
what is atrial flutter ?
what is cardiac arrhythmia ?
what is heart arrhythmia ?
what is what is ventricular fibrillation ?
what is supraventricular tachycardia ?
what is what is supraventricular tachycardia ?
what is ventricle tachycardia ?
what is supra tachycardia ?
what is supraventricular ventricular tachycardia ?
what is fibrilation ?
what is supra ventricular tachycardia ?
what is sinus tachycardia ?
what is tachycardia sinus ?
what is sinus bradycardia ?
what is premature ventricular contractions ?
what is sinus rhythm ?
what is what is sinus rhythm ?
what is atrial fibrilation ?
what is cardiac ablation ?
what is tachycardia syndrome ?
what is postural tachycardia ?
what is orthostatic tachycardia ?
what is heart arrhythmias ?
what is atrial fibrillation treatment ?
what is treatment for atrial fibrillation ?
what is treatment of atrial fibrillation ?
what is postural tachycardia syndrome ?
what is atrial tachycardia ?
what is what is atrial tachycardia ?
what is tachycardia arrhythmia ?
what is arrhythmia tachycardia ?
what is sinus arrhythmia ?
what is first degree heart block ?
what is cause of tachycardia ?
what is tachycardia cause ?
what is what cause tachycardia ?
what is ablation of the heart ?
what is tachycardia causes ?
what is causes of tachycardia ?
what is what causes tachycardia ?
what is causes tachycardia ?
what is causes for tachycardia ?
what is tachycardia causes of ?
what is maze procedure ?
what is fibrillation of the heart ?
what is paroxysmal atrial fibrillation ?
what is junctional rhythm ?
what is atrial fibrillation guidelines ?
what is paroxysmal tachycardia ?
what is tachycardia paroxysmal ?
what is sudden cardiac death ?
what is positional tachycardia ?
what is tachycardia treatment ?
what is treatment for tachycardia ?
what is treatment tachycardia ?
what is treatment of tachycardia ?
what is svt tachycardia ?
what is paroxysmal supraventricular tachycardia ?
what is supraventricular paroxysmal tachycardia ?
what is supraventricular tachycardia svt ?
what is svt supraventricular tachycardia ?
what is management of tachycardia ?
what is ventricular tachycardia arrhythmia ?
what is tachycardia fibrillation ?
what is normal sinus rhythm ?
what is complex tachycardia ?
what is arrhythmia treatment ?
what is left axis deviation ?
what is atrial arrhythmia ?
what is cardiac tachycardia ?
what is reentry tachycardia ?
what is re-entry tachycardia ?
what is reentrant tachycardia ?
what is tachycardia ecg ?
what is ecg tachycardia ?
what is tachycardia ?

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Yorumlar

 1. occupational therapy diyor ki:

  Keep posting stuff like this i really like it

 2. incorporations diyor ki:

  Beneficial info and excellent design you got here! I want to thank you for sharing your ideas and putting the time into the stuff you publish! Great work!

  1. cardaddy diyor ki:

   Thanks for your review! Actually I have never come across anything that informative.

 3. math games diyor ki:

  pass it on

 4. Алина diyor ki:

  Ваша информация на тему – Tasikardi cesitleri – Tachycardia Types | Bildiginiz HAMILYON ISTE вашего сайта http://www.hamilyon.com просто классная. Правда жаль что видео нет.

 5. видео приколы diyor ki:

  Ваш сайт http://www.hamilyon.com нуждается в смене дизайна.
  Ну а тема Tasikardi cesitleri – Tachycardia Types | Bildiginiz HAMILYON ISTE просто без картинок и видео. Весь инет забили таким контентом который вы хотите чтобы люди читали но кто щас в наше время вообще читает ???

 6. phentermine diyor ki:

  hfno nmupy

 7. free ideos diyor ki:

  ooty

 8. porn diyor ki:

  rcyzzz b dm u xel

  nyjo gyyku bbmomc m zk j nof

 9. pseudgefeefly diyor ki:

  hi, new to the site, thanks.

 10. Лидия diyor ki:

  Приветик ! Классный блог ! Приглашаю вас посетить наш сайт


  Красивая ;)) чмоки !!

 11. Pharme134 diyor ki:

  Hello! ebdgggb interesting ebdgggb site!

 12. тексты песен diyor ki:

  Привет как дела ? Статья класс :)

 13. Donald Mccleve diyor ki:

  hello. I see you are involved in generating quality backlinks and stuff. I’m providing scrapebox auto approve link lists. Do you want to trade ?

 14. Ranee Mccoppin diyor ki:

  hello. I observe that you are focused on generating backlinks and stuff. I’m providing scrapebox auto approve link lists. If you’d like to trade ?

 15. Mignon Houseworth diyor ki:

  Thanks for the post :)

 16. monster cable beats diyor ki:

  Thank you a whole great offer for providing everyone remarkably wonderful probability to look at content articles and weblog posts from this internet site.

 17. 二奶 diyor ki:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 18. saç ekimi diyor ki:

  I’ve read a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make one of these wonderful informative web site.

 19. scrapebox diyor ki:

  Lesser quality lists certainly have countless low-cost one-way links with them which will will slow up the Pagerank with all the blog which lessens the power of the web link to your site. Furthermore, with lower quality auto approve lists Google and bing has noticed the cheaper craftsmanship site and may also probably provide a punishment for the backlinks within the webpage. But, usually do not dread because with good quality lists, the usefulness is exceptionally incredible. Good quality lists have high authority websites, sometimes even .edu webpages with commonly lower than 100 outbound links for them, so that you love many repayment. Once you have bought an brilliant auto approve list for Scrapebox, it is extremely simple to operate. Simple have got to do is load this list in scrapebox, create your comment designs and click on start posting! Most Scrapebox lists works exceptionally well using the Quick Poster, this means that it will likely post quite fast and will not take advantage of captchas.

 20. Woodlock@gmail.com diyor ki:

  A lot of my stress comes from money and credit reports, just use this site for unlimited access to your credit report

 21. Harvey Sero diyor ki:

  A lot of my stress comes from money and credit reports, just use this site for unlimited access to your credit report

 22. A lot of my stress comes from money and credit reports, just use this site for unlimited access to your credit report

 23. Orville Pozos diyor ki:

  If you need to promote your WEBSITE or maybe any link at DELICIOUS.com then I CAN ASSIST YOU TO getting 77+ GUARANTEED bookmarks at DELICIOUS in your site! Anything within 24 several hours from all 77+ unique UNIQUE USER IDs. Delicious.com is the most popular social bookmarking websites. Submitting manually is your better choice for your website to get bookmarked properly to be able to gain traffic. You enables increase on back-links as well as ranking…. I’ll send file.

 24. heart diyor ki:

  Spot on with this write-up, I truly assume this web site wants much more consideration. I’ll most likely be once more to read far more, thanks for that info.

 25. 1998 Ford Explorer diyor ki:

  Hey there Kalp Hastalıkları – Heart Diseases » TaÅŸikardi çeÅŸitleri nedir?– what is Tachycardia Types – 1998 Ford Explorer

 26. sustanon diyor ki:

  İyi günler! Bu Mesajı daha iyi bir yazılı olamazdı! Bu yazı Okuma benim eski güzel oda arkadaşı hatırlatıyor! O her zaman bu konuda sohbet etti. Ona bu kadar iletecektir. Oldukça belirli o iyi bir okuma olacaktır. Paylaşım için çok teşekkürler!

 27. agd diyor ki:

  I was suggested this blog by my cousin. I am no longer positive whether this post is written by him as no one else understand such particular approximately my trouble. You’re incredible! Thank you!

 28. katalogi stron diyor ki:

  You must participate in a contest for among the finest blogs on the web. I will advocate this website!

Yorum Yaz


1 + = iki