Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Kalp Hastalıkları » Taşikardi Belirtileri » Başdönmesi-Göz kararması- Dizzy Spells / Blackouts

Başdönmesi-Göz kararması- Dizzy Spells / Blackouts

REKLAM ALANI
Başdönmesi-Göz kararması- Dizzy Spells / Blackouts

Baş dönmesi -Göz kararması nedir?

Bu konumuzda taşikardinin bir belirtisi olan baş dönmesi ve göz kararmasından bahsedeceğiz.

dizzy-hamilyon.com

dizzy-hamilyon.com

Kalp hastalığı olan insanlarda şuur kaybı, bilinç kaybı,bilinç kapanması ya da sersemlik, başdönmesi, göz kararması gibi belirtilerde gözlenebilir.

Nüfusun %50 si baygınlık yada fenalaşma yaşar. Bunun farklı bir şekli de bilinç kaybı ya da geçici hafıza kaybıdır.baygınlık geniş bir nedenler zincirinden dolayı meydana gelir ama genel büyük sebebi kan basıncının aniden düşmesidir ki bu da beyne giden oksijenin daha az olmasını sağlar ve kan içerisinde giden oksijen hücreleri geçiş azaldığı için azalır.

Genellikle, ama her zaman değil, bireysel etkisi dengeyi kaybetme ya da bayolma hissidir, ya da baş dönmesidir. Tüm bu olanlardan sonra kişinin gözlerine bir perde iner yani karanlıklaşır, duyma yavaşlar ve azalır ve kişi kendini kaybeder. Kusma, bulantı, terleme ve kendinde olmama sebebiyle kalp atışları hızlı ve kuvvetlice olur. Bunun sebebi kalbin az giden oksijeni daha fazla göndermek için çok atmasıdır.

Gerçek baygınlıkta, bilinçlilik yok olur ve kasların güç kaybı sebebiyle hasta eğer ayaktaysa bayılabilir. Baygınlık başladığında istemsiz kas gerilmeleri ve hareketleri olabilir, bu da beyne giden oksijenin az olmasındandır ve bu fenomen epilepsi hastalarında görülen hastalıkla aynı özellikleri taşımaktadır. Hasta aniden epilepsi hastası gibi yere düşer ve titremeye başlar. Beden bu titremelerle ve yere düşmeyle kan dolaşımını normal haline getirmeye çalışır. Beyin ve kan dolaşımı genellikle kısa sürede kendini yeniler ve hasta bir iki dakikada kendine gelir. Bu sıksık görülür fakat kolay bir şekilde geçer.

baygınlık terimi ayrıca medikal terim olarak sinkop – baygınlık olarakta bilinir ve Yunanca bir terim olarak bilinir. literatürde bu durum kısa kesilme olarakta bilinir.

 

 

 

Dizzy Spells / Blackouts – English Version

 

It is estimated that 30-50% of the population will experience a fainting episode or “black-out” at some stage during their lives.  Fainting occurs for a wide variety of reasons but the common denominator is usually a sudden drop in blood pressure, which leads in turn to a transient reduction in blood flow and oxygen supply to the brain.

Usually, but not always, the affected individual will be aware of lightheadedness or dizziness just prior to passing out and may also report that their vision darkened or hearing faded prior to losing consciousness.  Nausea, vomiting, sweating, and an awareness of a fast or forceful heartbeat may also be reported.

In true fainting, loss of consciousness is invariably associated with loss of muscle tone resulting in the patient slumping to the ground if standing up at the time.  Occasionally, mild jerking movements will occur as a consequence of the reduced amount of oxygen reaching the brain, and this phenomenon should not be confused with the seizure-like activity that is seen in association with epilepsy.  Upon falling to the ground, blood flow to the brain is usually quickly restored and the patient invariably recovers consciousness within a minute or two; though it will often seem as though they have been unconscious for much longer.

The entity of fainting is also known by the medical term “syncope” which comes from a Greek word, which literally means “to cut short.”

Fainting is so common that it is accepted by most people as “one of those things” and it is usually only after several episodes have occurred that patients will seek medical attention.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi