Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Kalp Hastalıkları » SVT-ATRIAL TAŞİKARDİ nedir-What is Atrial Tachycardia

SVT-ATRIAL TAŞİKARDİ nedir-What is Atrial Tachycardia

REKLAM ALANI
SVT-ATRIAL TAŞİKARDİ nedir-What is Atrial Tachycardia

SVT | Atriyal TAŞİKARDİ -TÜRKÇE VERSİYON

 

heart-pulse-hamilyon.com

heart-pulse-hamilyon.com

SVT-atriyal taşikardi

Ana noktalar:

 • Atrial taşikardi, suprevantriküler taşikardinin beklenmeyen bir biçimidir.
 • Bazen kalbi hasta olan insanlarda görülür, ama sık sık normal kalbe sahip hastalarda da görülür.
 • Genelde iki taraflı görülür, fakat antipatik semptomlara neden olabilir.
 • Semptomlar çok bıktırıcı olursa, ilaçlar aritmiyi kontrol edebilirler ve yakma işlemi ile (ablasyon) sık sık tedavi edilebilir şekildedir.

Atriyal Taşikardi Nedir?

Atriyal taşikardi, kalp atriyasının herhangi bir yerinde küçük bir alandaki dokuda meydana gelir(resime dikkatlice bakınız).  Bu odak noktası kıvılcımı verir ve kalbe doğru ilerletir, kalp atışını düzenleyen doğal dokudan çok daha düzensizdir. Genel olarak, Odak noktası kıvılcımı fasilalarla yani ara ara verir (bu paroksimal atriyal taşikardi olarakta bilinir) fakat sıklıkla günlerce ya da ayda bir kez olup devam edebilir. Bazı hastalarda ( özellikle yaşlı olanlarda  ya da belirli kalp rahatsızlığı olanlarda) bir odak noktasından daha fazla odak noktası vardır. Yani çoklu odak noktası.

Atrial Taşikardi Niçin Meydana Gelir?

Atrial taşikardi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Doğum kusurlarını da içeren kardiyak nedenler, kapakçık problemleri ve hasar görmüş ya da güçsüzleşmiş kalp kası (örneğin kalbin inflamasyonu ya da birincil kalp çarpıntısı sebepleriyle) bunlar arasında sayılabilir.  Bu süreç ayrıca alkol ya da uyuşturucu zehirlenmesi  veya aşırı aktif troid&böbreküstü bezi gibi metabolik rahatsızlıklar  ile de  tetiklenebilir. Bununla birlikte, çoğu hastada belirli bir sebep bulunamaz. Eğer ATRİYAL TAŞİKARDİNİZ   var ise doktorunuz nedenlerini bulmak için basit testler ( kan testi, ECG, kalp taraması) yapacaktır, fakat hiç bir belirli sonuç çıkmama durumuna karşı hazırlıklı olmalısınız. Yaşlı insanlarda, atrial taşikardinin kısa çatlakları oldukça normaldir ki normal olarak görülebilir.

Hangi Belirtiler Atriyal Taşikardiyi Tanımlar?

Belirtiler çok değişkendir. Çok insan belirti görmez, ya da basitçe palpilasyon (gögüste kalp çarpıntısı hissedilmesi). Ara sıra atriyal taşikardi, baş dönmesine, nefes alma zorluğuna ya da gögüs ağrısına neden olur. Eğer taşikardiniz oldukça hızlıysa, kalbinizin normal atışından olduça farklı olduğunu hissediyorsanız, TAŞİKARDİ nin bir evresindesinizdir.  Sağlıklı kalbe sahip genç insanlar, bazı nedenlerden dolayı, bu belirtilere yaşlı insanlardan daha fazla sahip olurlar ki kalp hızlarındaki çok az (ılımlı) bir artış , taşikardinin farkına varmalarına sebep olmaz.

Atriyal Taşikardi Nasıl Teşhis Edilir?

Atriyal Taşikardinin teşhis edilme yöntemi, taşikardi evresinde yani kalbiniz hızlı atarken Elektrokardiyografi çekip grafiğe bakmaktır.  Bazen şans eseri örneğin bir hastane ziyaretinde ya da ECG testi sırasında kaydedilebilir. Eğer sizin doktorunuza söylediğin belirtiler  atriyal taşikardiye uyum sağlıyor fakat elektro grafiği (ECG) çekilmediyseniz, doktorunuz 24 saatlik grafiği çekmeye çalışacak, bunun için size HOLTER takacaktır. HOLTER kalbin üzerine takılan ve sizinle birlikte 24 ya da 48 saat çalışan bir küçük cihazdır ki sizin kalbinizle ilgili tüm bilgileri doktorunuza verir. Sonuçta amaç kalbin hızlı atarkenki grafiğini çekmektir.

Atriyal Taşikardi Tehlikeli midir?

Çeşitli belirtilere neden olsa da atriyal taşikardi genelde asla tehlikeli değildir. Kalp hızlı atışı, taşikardi nöbetleri sırasında eğer anjin( bogaz ya da gögüs ağrısı ve iltihabı) gibi başka problemler olmadıkça  tolare edebilir. Bununla birlikte eğer kalp bir hafta boyunca ara vermeden hızlı atarsa, kalp ve beden güçsüz kalır. Eğer bu tarz bir durumunuz var ise bu durum eğer taşikardi başarılı bir şekilde tedavi edilirse yok edilebilir.

Atriyal taşikardinin, kan pıhtısı ya da felç riskini arttırdığı gözlenmemiştir ve antikoagülasyon ( kanın inceltilmesi) gerekli değildir. Fakat doktorlar aspirini önerirler ya da coraspin kullanmanızı öğütlerler. Eğer atriyal fibrilasyon gibi rahatsız edici diğer ritim bozuklukları görülürse kuvvetli ilaçlar ( warfarin) gerekli olabilir.

Atriyal Taşikardi Nasıl Tedavi Edilir?

Atriyal taşikardinin genel olarak tehlikeli olmaması sebebiyle, tedavi sadece gerekli görüldüğü takdirde yapılır. Bu gerekli görüldüğü takdirdeki durum çok sıklıkla kalbin hızlı atması demektir ki bu da kalbin genişlemesine sebep olabilir. Bu durumlarda yapılması gereken ilk hareket ilaçla düzeltmektir. İlaç olarak genelde DİLTİZEM kullanılır. Daha kuvvetli ilaçlarda bulunmaktadır. Eğer ilaç ile tedavi sözkonusu değilse, yani atriyal taşikardinin ilaç ile tedavisi başarılı olmaz ise, bu durumda KATETER ABLASYONU denilen ameliyat yöntemi devreye sokulur.

SVT | Atrial Tachycardia -ENGLISH VERSION

Key factors:

 • Atrial tachycardia is a reasonably unusual type of supraventricular tachycardia
 • It’s typically seen in sufferers with diseased hearts however typically happens in sufferers with in any other case regular hearts
 • It’s almost at all times benign however may cause disagreeable signs
 • Drugs could also be used to manage the arrhythmia if signs are troublesome, and it’s usually curable with a cauterising process (ablation)

What’s atrial tachycardia?

Atrial tachycardia arises from a small space (focus) of tissue, anyplace within the atria of the heart (see diagram). This focus begins to fireside and drive the heart, extra quickly than the heart’s pure pacemaker. Normally, the main focus fires solely intermittently (that is typically often called paroxysmal atrial tachycardia) however often it may well proceed for days and even persist for months at a time. In some sufferers (particularly the aged or these with different vital heart illness) there’s a couple of irregular focus

Why does atrial tachycardia happen?

Atrial tachycardia can happen for quite a lot of causes. Cardiac causes embody start defects, valve issues, and broken or weakened heart muscle (e.g. from a previous heart attack or irritation of the heart). Episodes may also be triggered by drug/alcohol intoxication or by metabolic disturbances reminiscent of an overactive thyroid or adrenal gland. Nonetheless, in most sufferers no explicit trigger is discovered. When you’ve got atrial tachycardia your physician will need do do some easy checks (blood exams, ECG, heart scan) to rule out these causes, however you need to be ready for the likelihood that no particular trigger is discovered. In older folks, quick bursts of atrial tachycardia are so frequent that they are often thought of regular.

What signs does atrial tachycardia trigger?

Signs range enormously. Most individuals both haven’t any signs in any respect, or are merely conscious of palpitation (fast beating within the chest). Sometimes, atrial tachycardia causes breathlessness, dizziness, or chest ache. In case your tachycardia could be very quick, you usually tend to discover the distinction between your regular heart rhythm and an episode of tachycardia. Younger individuals with wholesome hearts are, for some purpose, usually extra conscious of signs than older individuals, in whom a modest enhance within the heart price could go un-noticed.

How is atrial tachycardia identified?

The one method to diagnose atrial tachycardia is by acquiring an ECG recording throughout an episode. Typically that is recorded by probability, for instance throughout a hospital go to for signs, or throughout an train ECG take a look at. In case your description suggests to your physician that you’ve got a tachycardia, however no ECG has been obtained, the physician will normally attempt to seize an episode by ordering a 24h tape or an occasion monitor. Lastly, it could be attainable for a heart rhythm specialist to begin an episode throughout electrophysiologic examine.

Is atrial tachycardia harmful?

Though it could possibly trigger signs, atrial tachycardia is sort of by no means harmful. The heart can often tolerate a quick charge remarkably nicely and episodes of tachycardia not often trigger issues except there are different issues resembling angina. Nevertheless, if the heart is compelled to beat quick with no break for weeks on finish, it will probably finally turn out to be weakened. Even at this stage, the impact is commonly reversible if the tachycardia is efficiently handled.

Atrial tachycardia itself has not been related to an elevated danger of blood clots or stroke, and anticoagulation (blood-thinning) just isn’t normally required. Nonetheless, your physician could select to suggest aspirin. Stronger remedy (warfarin) could also be required if there are different rhythm disturbances comparable to atrial fibrillation.

How is atrial tachycardia handled?

As a result of atrial tachycardia will not be typically harmful, remedy is just required whether it is inflicting you signs. Typically the rhythm disturbance is an opportunity intermittent discovering on an ECG and no therapy is required. Nonetheless, if you happen to expertise disagreeable signs or a completely elevated heart price is risking heart enlargement, your physician might advocate remedy with medicine or catheter ablation.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. facebook dedi ki:

  i love it

 2. kourtnie dedi ki:

  your good

  1. anopySpismami dedi ki:

   thank you for your website about atrial tachycardia.

  2. VorsKadoTrots dedi ki:

   Used Cars NI is the biggest and best source of used car sales information on the internet for the Northern Ireland buyer, with over 15,500 cars online. The website has 7 million pages viewed per month and growing.

 3. Mario Deteso dedi ki:

  Unlimited access to your credit report should help

 4. Eye Floaters dedi ki:

  The board game debate is hot. There is little doubt that this is the best game of all time! Put it up against scrabble anyday and I’ll always pick this one. Action and thrilling, it is easily the best game of all time!

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi