Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 15 Temmuz 2020

Stent Nedir? -What is Stent?

,
Stent Nedir? -What is Stent?
Stent Ne demektir?

Stent, dar ve güçsüz arterleri tedavi için kullanılan küçük bir tüptür.

Arter Ne demektir?

Arterler, kalpten vücuttaki diğer organlara  ve vücudun diğer bölümlerine kanı taşıyan kan damarlarıdır.

 

stent-nedir-what-is-stent-hamilyon-com

stent-nedir-what-is-stent-hamilyon-com

Stent Nasıl Yerleştirilir?

Stent kalp damarlarına bir ameliyatla yerleştirilir. Stentin kalbe yerleştirilmesi ameliyatına perkütans koroner yerleştirme ( PCI – Percutaneous coronary invention) denir. Stentin yerleştirilmesi işlemine bazen koroner anjiyopasti de ( coronary angioplasty) denir. PCI- yani perkütans koroner yerleştirme işlemi, dar ve kapanmış arterlere yani kalpten çıkan damarlara kan akışının rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Stent, arterin iç duvarlarının açılmasına destek olur. Böylece kan akışı rahatlıkla sağlanır.

Stent başka hangi durumlarda kullanılır?

Doktorlar ayrıca stentleri güçsüz arterlerden kan akışını güçlendirmek ve arterlerin yıpranmasını önlemek için kullanılır.

Stent Neden Yapılır?

Stent genelde metalden yapılır, bazende kumaştan yapılır. Kumaş stentlere, stent graft ismi verilir ve genellikle geniş arterlerde kullanılır.

Bazen stentlerin etrafı ilaçla kaplanır ki yavaşça ve durmadan arteri genişletsin. Bu stentlerin ismi ilaç kaplı stent olarak geçer. Stentin etrafındaki ilaç arterin tekrar kapanmasını engeller.

 

 

 

What Is a Stent?

A stent is a small mesh tube that’s used to treat narrow or weak arteries. Arteries are blood vessels that carry blood away from your heart to other parts of your body.

A stent is placed in an artery as part of a procedure called percutaneous (per-ku-TA-ne-us) coronary intervention (PCI), sometimes referred to as coronary angioplasty (AN-jee-oh-plas-tee). PCI restores blood flow through narrow or blocked arteries. A stent helps support the inner wall of the artery in the months or years after PCI.

Doctors also may place stents in weak arteries to improve blood flow and help prevent the arteries from bursting.

Stents usually are made of metal mesh, but sometimes they’re made of fabric. Fabric stents, also called stent grafts, are used in larger arteries.

Some stents are coated with medicine that is slowly and continuously released into the artery. These stents are called drug-eluting stents. The medicine helps prevent the artery from becoming blocked again.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.