Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2024

Kalp nasıl çalışır?Ani Ölüm Nasıl meydana gelir? How hearts Works? How it can cause sudden death?

,
Kalp nasıl çalışır?Ani Ölüm Nasıl meydana gelir? How hearts Works? How it can cause sudden death?

Kalp nasıl çalışır?Ani Ölüm Nasıl meydana gelir?

Kabinizin niçin ansızın ölüme sebep olacak şekilde durduğunu anlamak için kalbin nasıl çalıştığını anlatmamız gerekir.

 

Kalp özel kaslardan oluşan ve düzenli ve devamlı olarak, vücuda ve akciğerlere kan pompalayan bir organdır. Pompalama işlemi, kalbin elektriksel olarak kendini tekrar etmesi ile oluşur. Eğer bu elektriksel akım eylemi durursa, mesela en çok bilinen kalp ritminin azalması veya artması, yani kalbin yavaş atması (bradikardi ), ya da kalbin hızlı atması ( taşikardi ) eylemi gerçekleşir. Kalbin taşikardi olup hızlı atması ya da kalbin bradikardi olup yavaş atması sonucu, kalp yeterli kanı vücuda ve akciğerlere pompalayamaz.

 

Resim 1: Kalp fonksiyonları elektriksel olarak nasıl çalışır.

Kalbin doğal pili yani atış oluşturucusu ( SA düğümü olarak adlandırılır) – üst odacıktan yani atriumdan düzenli elektrik sinyalleri gönderir. Kalbin üst odacığından gelen sinyaller alt odacığın içerisine kan pompalanmasını sağlar. Elektrik impulsları yani atımları ventriküllerden ileriye yani AV diye adlandırılan bağlantı kutucuklarına iletilir. Kalbin içindeki bu impuls ventriküllerin içerisine yayılır, kasın kasılmasını sağlar ve kalbin içerisinden kanın pompalanmasını sağlar. Kalpteki sağ ventrikülden kan akciğerlere gider, Kalpteki son ventrikülden de kan vücuda dağılır.

how-heart-is-working-hamilyon.com

how-heart-is-working-hamilyon.com

 Kalbin Mahiyeti Nedir?

Kalp dört adet odacıktan oluşur. Kalpteki dört adet odacıktan iki tane üsttekine atria, alt taraftaki iki tanesine ventrikül denir. Kalbin normal tetikleyicisi kalbin doğal elektrik akımı yapan SA düğümüdür.  ( Sağdaki diyagramı görünüz. ) Kalpteki SA Düğümü düzenli elektrik akımı göndererek atriumun üst odacığa kan pompalamasını sağlar. Elektrik akımı daha sonra ventriküllere geçer ve kalpte bağlantı kutusu diye adlandırılan AV düğümüne ( atriyo ventriküler düğüm) geçer. Kalpteki bu elektriksel atımlar ventriküllere doğru yayılır, kalbin kaslarını kasar ve kanın akciğerlere ve bedene pompalanmasını sağlar. Kanın devirdaimini sağlana kimyasallar kalbin düzenli atımını sağlar, ya da kalbin daha hızlı atmasını sağlar. Örneğin adrenalin kalp atışını hızlandırır ve vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu zaman, kalp atışına etki eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ECG-nasil-olmali-hamilyon.com

ECG-nasil-olmali-hamilyon.com

 

Kalbin Elektriksel Aktivitesi Nasıldır? Kalp EKG’si Nasıl Ölçülür?

Kalbin elektriksel olarak ölçümü Elektrodiagram denilen bir sistemle sağlanır. ECG ya da EKG denilen bu sistemle yukarıda görüldüğü üzere farklı kalp atım grafikleri elde edilir ve kalp hastasının kalbi hakkında detaylı bilgi elde edilir.

Kalbin Ani Ölümü Nasıl Gerçekleşir?

Beklenmeyen ve ani şekilde ölüm her zaman insanları üzmüştür. Bazıları ailesinde bu tarz ani ölümler olduğu için kendisinde de böyle bir hastalık olacağından şüphe ederler. Bazen spor sonrası dinlenirken gerçekleşen kalp ölümü ya da direkt ismiyle ölüm, insanları her zaman düşündürmüştür. Bu tarz ölümlerin genel sebebi kalbin durması ya da kalbin atımında oluşan problemlerdir. Kalp atışında oluşan problemler sonrası kalbin durması sonucunda gerçekleşen ölüme ani kardiyak ölüm (SCD – Sudden Cardiac Death) denir. Kalp rahatsızlığı olan insanlarda gerçekleşen ani kardiyak ölümlerin yüzde 95 ‘i kalbin yapısında oluşan normal olmayan durumlardan dolayıdır. Yani bir nevi kalbin yapısından gelen hastalıktır. Kalp ölümünün gerçek mekanizmasını araştırırsak, genel olarak kalp ritminin ciddi bir şekilde düzensiz oluşu yani ventriküler aritmi ( ventriküler taşikardi – ventriküllerin içindeki kalp ritmi bozukluğu rahatsızlığı)  ya da ventriküler taşikardi(ventriküllerde hızlı kalp atımı) sebebiyle olduğu görülür. Ventriküler taşikardi ya da ventriküler aritmi, kalbin atımını durdurur ya da kalbin kan pompalamasını azaltır bu da ventriküllerin kasılmamasıyla gerçekleşir ki ölüm bu şekilde oluşur. Kalbin bu şekilde durması ve insanın ölümü, kardiyak ölüm – kardiyak arrest denilen durumdur. Eğer kardiyak ölümü iki dakika içinde çözülmezse, ve eğer hastanın yanında resültasyon için herhangi bir kimse yoksa, kalp ve beyin ciddi bir şekilde zarar görür ve ölüm hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 

Yukarıdaki Konu SADS adresinden alınarak Türkçeleştirilmiştir.

 

 

 

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Akif kirtay dedi ki:

  Sağol un

  1. hamilyon dedi ki:

   Onemli değil, akif bey,

   her zaman sizlerin yanındayız.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi