Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2022

Ani Aritmik Ölüm Sendromu Nedir? SADS Nedir?-What is Sudden Arrhythmic Death Syndrome?

,
Ani Aritmik Ölüm Sendromu Nedir? SADS Nedir?-What is Sudden Arrhythmic Death Syndrome?

SADS NEDİR? ANİ ARİTMİK ÖLÜM SENDROMU NEDİR?

Bu yazıları okuyarsanız, ailenizde aniden ölen genç bir insan olma ihtimali yüksektir. Belki de bir arkadaşınız, arkadaşınızın ailesinde birisi, erken yaşta kal krizi sonucu, beklenmedik şekilde ve aniden ölmüş olabilir. Bu şekilde kal krizi sonucu ani ölüm sadece sizin trajediniz değil, toplumda aslında çok görülen fakat sebepleri araştırılmayan bir durumdur.

ani-aritmik-olum-sendromu-hamilyon-com

ani-aritmik-olum-sendromu-hamilyon-com

 

Ani aritmik ölüm sendromu olan kişiler genelde, “neden oldu, ve bu kadar sağlıklı bir genç neden kal krizi sonucu aniden öldü gibi soruları kendilerine sorarlar. Ailenizden herhangi bir kişi bu şekilde yani ani aritmik kalp krizi sonucu ölmüşse, doktora gittiğinizde sizden birçok test yaptırmanızı isteyebilir.

Bu websitesi, ani aritmik ölümlü kalp krizine karşı, nedenleri, neden çocuklarda ve genç insanlarda hatta çocuklarda görüldüğünü anlatacaktır. Ani aritmik ölüm sendromundan yani SADS den nasıl kurtulacağınızı anlatacaktır. Vücudunuzun medikal durumunu, daha önce ani aritmik kardiyak ölüm sendromunun sebeplerini araştırıp, ölüm gerçekleşen insanların vücutlarına otopsi yapıldıktan sonraki sonuçlara bakarak, açıklayacağız.

Genelde ani aritmik kardiyak ölüm sendromu yaşayan insanlara otopsi yapıldığı zaman bir sonuç çıkmaz. İşte bu durumda, hastalığın ismi, ani aritmik kardiyak ölüm sendromu olarak ya da SADS olarak adlandırılır.

ani-aritmik-olum-sendromu-hamilyon-com2

ani-aritmik-olum-sendromu-hamilyon-com2

Ani Aritmik Ölüm Sendromu Üzerine Neleri okuyacaksınız?

 • Herhangi bir kişi aniden ve beklenmediği bir zamanda öldüğünde neler oluşuyor onu açıklayacağız.
 • Kalbiniz nasıl çalışıyor ve neden ani aritmik kardiyak ölüm sendromuna sebep oluyor açıklayacağız.
 • Ailesinde SADS olan (ani aritmik kardiyak ölüm sendromu) kişilerin, doktorda çok detaylı tahliler ve araştırmalar yaptırmasının ne kadar önemli olduğu, kendisinde de bu problemin yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu üzerine bilgiler verilecektir.
 • Doktorunuzun ani aritmik ölümlü kardiyak sendromu olduğunuz zaman hangi testleri yaptırtacağını açıklayacağız.
 • Ani aritmik ölümlü kardiyak sendromuna sebep olan sebeplerden herhangi birisine sahipseniz, nasıl daha rahat yaşam yaşayabilirsiniz.

Konu ile ilgili size çok açıklayıcı bilgiler sunmaya çalışacağız. Eğer yine de anlamadığınız kelimeler olursa, teknik terimler sayfamızı inceleyin ve oradan anlamadığınız kelimeyi yazın.

Ani aritmik ölümlü kardiyak sendromunu anlatmamızın sebebi, bu konuda Türkiye de birçok ölümün olduğu fakat, Türkçe olarak hiç bir sayfanın olmamasıdır. Siz de bize destek olmak için , beğendiğiniz konuların altına yorum yazarak bizleri destekleyebilirsiniz.

 

Ani Aritmik Ölüm Sendromu (SADS) ile Ani Kardiyak Ölümü (SCD) arasındaki fark nedir?

Ani Kardiyak Ölüm Nedir? (SCD)

Ani kardiyak ölüm, dramatik ve/veya spontone ( aniden) gelişen bir ölüm şeklidir. Ani kardiyak ölümün genelde kalbin durumundan kaynaklandığı düşünülür.

Ani Aritmik Ölüm Sendromu Nedir? (SADS)

Her 20 ani kardiyak ölümün bir tanesinde yani 20 de 1 inde ölümün neden gerçekleştiği bulunamaz. Ani kardiyak ölümün sonucunda uzman kardiyak patolojiciler dahi otopsi sırasında neden kalp ölümünün gerçekleştiğini bulamaz. Otopsi sonrası kardiyoloji uzmanlarının dahi sebebini bulamadığı durumlarda, bu ölüm hastalığı Ani Aritmik Ölüm Sendromu olarak adlandırılır. Daha önceleri Ani Aritmik Ölüm Sendromunun daha önceki isimleri Ani Yetişkin Ölüm Sendromu ya da Ani Ölüm Sendromu  olarak adlandırılırdı ama, ani aritmik ölüm sendtromu çocuklarda da görülmeye başladıktan sonra, hastalığın ismi ani aritmik ölüm sendromu olarak adlandırıldı. Halen Ani Bebek Ölüm Sendromunun yani SIDS’nin  , SADS – Ani aritmik Ölüm Sendromuna sebep olduğu düşünülmektedir.


Genç bir insanda beklenmedik ölüm gerçekleştiğinde ne oluyor?


Beklenmedik bir ölüm gerçekleştiğinde, ölümün gerçekleştiği koroner bölgesi, hassas bir şekilde otopsi yapılır. Ölümün gerçekleştiği koroner bölgesi patoloji uzmanı tarafından tüm vücut kontrol edildikten sonra incelenir. Kalp dahil, vücuttan küçük numune parçalar alınır ve mikroskop altında kontrol edilir. Patoloji uzmanları, belirli koroner arter hastalığını ( arterlerin kireçlenmesi sonucu oluşan bir hastalık) ya da pulmoner embolus ( akciğer üzerinde pıhtılaşma) durumunu kolay bir şekilde tespit ederler. Koroner hastalığının ölüme sebebiyet verip vermediği kontrol edilir ve eğer gerekliyse, vücutta herhangi bir ilaç ya da uyuşturucu varmı kontrol edilir. Eğer kalpte kalbin durmasına sebep olan herhangi bir farklılık ya da değişiklik bulmak zorsa, patoloji uzmanı, kardiyak patoloji uzmanlarına (sadece kalp üzerine uzman olan doktorlara) , ölümün neden gerçekleştiğini sorabilir.

 

Genç Ani Kardiyak Ölümü ile Başa Nasıl Çıkılır? 

Bir çocuk ya da genç yetişkinin ölümü, aile içinde yıkıcı sonuçlara sepep olabilir olabilir ki bu da hayatta beklenmedik bir biçimde oluşur. Ani ölüm ile,ailenin tüm yaşantısı değişebilir. Bu hastalıkla başa çıkmak için öncelikle ailenizde bu şekilde bir hastalık var mı onu araştırmanız gerekmektedir. Sonrasında doktor kontrolleri ile kalbinizde herhangi bir farklılık, değişiklik var mı? öğrenmeniz lazımdır.

 

 

 

 

Introduction – about SADS -ENGLİSH  VERSİON

You may be reading this website because a young relative of yours – perhaps a member of your own family – has died suddenly and unexpectedly. This is not only a tragedy for the person and all your family, but a great loss for society too. You may still be asking why it happened, and how it could have happened to someone so young and who perhaps seemed so healthy. Or maybe your doctor has suggested that you should have some tests to find out if you have inherited the same medical condition as the person who has died.

This website outlines the possible causes of sudden death in young people and children. It concentrates on the medical conditions responsible for a sudden unexpected death where a definite cause cannot be found, even after a postmortem.

This is called Sudden Arrhythmic Death Syndrome, or SADS.

The website:

 • describes what happens after someone has died suddenly and unexpectedly

 • explains how the heart works and how it can cause sudden death

 • explains what causes SADS and why it is important that the close blood relatives of the person who has died should have a medical examination and tests to find out if they have inherited the same condition

 • describes the tests your doctor may ask you to have, and

 • offers advice on how to live a healthy lifestyle if you are found to have one of the conditions that can sometimes lead to sudden death.

We have tried to explain medical and technical terms as we go along but, if you find a word you do not understand, you can look it up in the list of technical terms.

We hope that this website will help you and your family understand what has happened, and hopefully help you come to terms with the event. If you need further help or information contact CRY on 01737 363 222 or visit www.c-r-y.org.uk.

What is the difference between Sudden Arrhythmic Death Syndrome (SADS) and Sudden Cardiac Death (SCD)?

Sudden Cardiac Death (SCD)


Sudden cardiac death is a dramatic and/or spontaneous death that is thought to be (and usually is) caused by a heart condition.

Sudden Arrhythmic Death Syndrome (SADS)


In about 1 in every 20 cases of sudden cardiac death, no definite cause of death can be found, even after the heart has been examined by an expert cardiac pathologist. This is then called Sudden Arrhythmic Death Syndrome. In the past it has also been called Sudden Adult Death Syndrome or Sudden Death Syndrome but, because it affects children too, the term Sudden Arrhythmic Death Syndrome is now used. It is thought that cot death (Sudden Infant Death Syndrome, or SIDS) may be partly due to the same causes responsible for SADS.

What happens after an unexpected sudden death in a youngperson


After an unexpected sudden death it is usual that the coroner of the area where the death has happened will ask for a post-mortem to be performed. This involves the body being examined by a pathologist. Small samples of tissue from organs including the heart are often taken and examined under a microscope. Usually the pathologist can easily detect any abnormality like significant coronary artery disease (furring of the arteries) or pulmonary embolus (a clot on the lung). The coroner will take into account the circumstances of the death and, if necessary, will do tests for signs of any medications or drugs in the body. If it is difficult to assess the heart or to detect any abnormality in it, the pathologist may ask for the help of an expert cardiac pathologist (one who specialises in the heart) to determine the cause of death.

Coping with a young sudden cardiac death


The death of a child or young adult is so totally out of order with the sequence of life that it can have devastating consequences within the family. With a sudden death, not only has there been no preparation for such a death as in terminal illness, nor is the death accidental when there is an obvious and direct link between an occurrence and the tragic consequences. This can lead to those closest to the one who has died blaming themselves for overlooking possible symptoms. Dealing with their terrible loss is then compounded by feelings of guilt.

Devastating grief is not just something that will affect your emotions. It can also have physical consequences that leave you exhausted, feeling sick and unable to eat or sleep. When there has been a young death from a heart disorder – particularly if there is a possibility that this may have been a genetic condition – family members can subsequently start suffering from breathlessness, chest pains and dizziness, all of which are recognisable cardiac symptoms which can in themselves be frightening.

Sharing the way you feel about what has happened is very important, but it is not always easy to do this with others who are suffering directly from the same loss.

CRY is a charity that offers help, support and counselling to families where there has been a sudden cardiac death of an apparently fit and healthy young person. Please call us on 01737 363 222 if you want any further help or information, or if you would like to be put in touch with someone who has gone through a similar experience to yourself.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. BEHİCE dedi ki:

  Sitenizde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim . Sorunlarımı Facebook sitenizden size iletmeye çalışıcam.

  1. hamilyon dedi ki:

   Teşekkürler behice hanım,

   Bizlerin amacı, sadece ve sadece sizlerin kalp hastalıkları üzerine bilgilenmenizdir. Size baktığınız zaman kendi masrafını bile çıkarmamaktadır. Fakat bizler bu siteye devam edeceğiz. Tüm Türkiye kalp rahatsızlıkları ile ilgili bilgileri öğrensin istiyoruz. Tarafsızız.

   Saygılar
   D Emin

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi