Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2020

Robotik Cerrahi Nedir? Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

,
Robotik Cerrahi Nedir? Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Robotik Cerrahi Nedir?

Robot ile operasyonlar oldukça daha küçük kesilerden, kalbi durdurmadan gerçekleştirilmekte, ve hastalara gerek kozmetik bakımdan gerekse nekahat döneminde büyük avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir kemik ya da kas kesisi olmadığı için hastalar ameliyat sonrasında oldukça daha acele ayağa kalkmakta, yara oldukça küçük olduğundan ameliyat sonrası dönemde ağrı en aza inmekte, yara ile ilgili problemler de büyük seviyede engellenmektedir.

 

Robotic-Surgery-hamilyon-robotik-cerrahi

Robotic-Surgery-hamilyon-robotik-cerrahi

Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Robot yardımıyla meydana gelen ameliyatlarda, cerrah, hastanın uzağında bulunan üç boyutlu görüntüleme sistemine haiz ana konsola (master birim) oturur ve göğüs içindeki robotun kolları (slave birim) cerrahın el hareketlerini aynı anda takip ederek cerrahi işlemi gerçekleştirir. Hasta başlangıcında bulunan ikinci bir cerrah ise robotun kollarının ucunda bulunan cerrahi aletlerin değiştirilmesi ve öteki işlemleri üstlenir. Da Vinci robotik sisteminde cerrahi aletler toraks içinde insan bileğinin yapmış olduğu tüm hareketleri yapabilmektedir.

Robotik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

Robotik cerrahi çoğunlukla koroner by-pass, mitral kapak tamiri ve aritmi cerrahisinde genellikle kullanılmaktadır.
Sadece robotik cerrahi her hastaya uygulanamamaktadır.
Mevcut tekniklerde iki damarın üstünde by-pass operasyonlarında tercih edilmemektedir.

Robotik Cerrahi ile Kalp Ameliyatları

Kalp cerrahisinin daha azca invazif tekniklerle tanışması ve bu tekniklerin  kabul görmesi öteki cerrahi branşlara nazaran daha geç ve yavaş olmuştur. Bunda kalp cerrahlarının standart ve klasik teknikleri ile kendilerini rahat hissetmeleri ve kalp cerrahisinin bu standart teknolojiyle olağanüstü başarıya ulaşmış olarak gerçekleştirilebilmesi etkili olmuştur. Sadece 1990 lardan itibaren perkütan  tekniklerdeki(stent,balon) gelişmeler ve ortaya çıkan rekabet  cerrahları bu muhteşem neticeleri daha azca invazif yöntemlerle  gerçekleştirme çabalarına yöneltmiştir.

Aşağıdaki grafikte, ABD’de koroner revaskülarizasyonda koroner baypas(CABG) ve perkütan girişimler(PTCA)(stent) yıllara nazaran rakamsal olarak karşılaştırılmıştır. Burada stent lehine olan sapma rahatlıkla görülmektedir.

 

Konvansiyonel kalp cerrahisi standart göğüs kesisi(median sternotomi) ve kalp-akciğer makinesi(KPB) kullanılarak yapılmaktadır. Minimal invazif teknikler median sternotomi  ve/yada KPB’ı elimine ederek kalp cerrahisini daha azca invazif hale getirmeye çabalamışlardır.

Median sternotomi kalp cerrahisinde geniş bir cerrahi alan hakimiyeti elde eden bir kesidir. Sadece göğüs bütünlüğünün bozulması, uzun bir iyileşme süreci gerektirmesi benzer biçimde dezavantajları bulunmaktadır.

 

Endoskopik teknikler cerrahinin öteki branşlarında başarıyla kullanılmasına karşın kalp cerrahisinde beklenen uygulama alanını bulamamıştır. Bunda başlıca sebep iki boyutlu görüntü sistemleri  ve kalbin devamlı hareket halinde olan bir organ olmasıdır. Bu zorluklarına karşın kliniğimizde 600’un üstünde olguda endoskopik (port akses) mitral kapak,  ASD kapatılması ve mixoma rezeksiyonu gerçeklestirilmiştir. Bu tekniklerle olan alışkanlığımız ve tecrübelerimiz sonrasında robotik teknolojiye daha kolay alışmamızı elde etmiştir.

Robotik cerrahi bu aşamada oldukca mühim avantajlar getirmektedir. Görüntünün 3 boyutlu olması  iki boyutlu görüntü ile çalışmaya alışık olmayan kalp cerrahları için bir avantajdır. Ek olarak uzun aletlerle kısıtlı aralıktan ince manipulasyonlar yapmak elde titremeye ve yorgunluğa yol açmaktadır.Robotik cerrahide bu dezavantaj da ortadan yok olmaktadır.

Robotik cerrahinin dünyadaki ilk uygulamaları kalp ile ilgili olmasına karşın dünya genelinde en yaygın gelişme uroloji alanında(köktencilik prostatektomi) olmuştur.
ABD de senelik averaj 1700 kardiyak robotik operasyon gerçekleştirilmektedir. Senelik % 25’lik bir artışla bu sayı her yıl averaj 400 kadar artmaktadır. Vatanımızda ise ilk robotik sistem 2004 senesinde Florence Nightingale hastanesinde kurulmuş olup şu ana kadar üçyüz’ün üstünde kalp hastası başarı ile  opere edilmiştir.

Bu sayının devletimizde yedi tane yeni  sistemin devreye girmesi ile daha da artacağı kesindir. Dunyada olduğu benzer biçimde kliniğimizde de  mitral kapak tamiri ve koroner arter cerrahisi en sık kullanım alanını oluşturmaktadır.Devamlı geliştirilen teknolojisi ve bilhassa son yıllarda geliştirilen dördüncü kol ve otomatik mitral ekartörü operasyonu daha kolay hale getirmiştir

Robotik cerrahinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • azca kan kullanımı
  • hastanede daha kısa yatıs suresi
  • daha azca ağrı
  • düşük enfeksiyon oranı
  • güzel duyu  üstünlük ve erken işe dönme alanındadır.

Robot hangi kalp ameliyatlarında kullanılmaktadır?

  • Mitral kapak onarım ve değişimi
  • Koroner baypas(tek yada iki damar hastaları)
  • ASD kapatılması işleminde kullanılmaktadır.
  • Aritmi amelyatlarında kullanılmaktadır.
  • Kalp tümörlerinin alınmasında kullanılmaktadır.

Robot teknolojisi kalp cerrahisinde yeterince uygulanmakta mıdır?  sorusuna şu an için evet yanıtını vermek ne yazık ki mümkün değildir. Robotik kalp cerrahisi devam etmekte olan bir gelişme sürecindedir. Lüzumlu alt yapı ve eğitim hazırlığı yapmadan bu teknolojiyi satın alan merkezler derin bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Edinilen tecrübeler sistemi multi-disipliner olarak kullanamayan kliniklerin başarı göstermiş olamadıklarını göstermiştir. Sistemin kalp cerrahisi ile birlikte üroloji, genel cerrahi ve jinekoloji şeklinde branşlarla ortak kullanımı maliyetleri azaltacak ve hasta potansiyelini arttıracaktır.

2009 senesinde ABD’de robotik kalp amelyatlarının sayısında %25’lik bir artış tespit edilmiştir,vatanımızda ve Avrupa Birliği vatanlarında de benzer bir durum söz mevzusudur.2008 yılına kadar devletimizde yalnız bizim bölümümüzde etkinlik gösteren tek bir sistem mevcutken şu anda toplam 15 birim Türkiye çapında vazife yapmaktadır.

Robotik cerrahi sabır ve sıkıntılı bir eğitimi gerektirmektedir. OPCAB cerrahisine ve periferik kanülasyon tekniklerine alışkın olmak ve endoskopik sistemlere egemenlik bu cerrahinin temel taşlarıdır.Bu üç öğeye hakim olduktan sonrasında robotik cerrahi öğrenme eğrisi daha süratli ilerlemektedir.Öğrenme eğrisinin en mühim faktörlerinden birisi de ne süre açık cerrahiye dönülmesi(Conversion) dır.MİKC’de açık cerrahiye dönmek asla bir başarısızlık olarak düşünülmemelidir, zira hiçbirşey hastaya zarar vermemek ilkesi kadar mühim olması imkansız.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.