Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

KATETER ABLASYON- AV DÜĞÜMÜ ABLASYON -Catheter Ablation | AV Node Ablation

,
KATETER ABLASYON- AV DÜĞÜMÜ ABLASYON -Catheter Ablation | AV Node Ablation

KATETER ABLASYON- AV DÜĞÜMÜ ABLASYON

KATETER ABLASYON NASIL YAPILIR?

Taşikardi hastalığı olan çok az insanda AF semptomlarının ilaçla kontrol edilmesi çok zordur ve çok daha etkin tedaviler göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer AF ablasyon tedavisi, hastalığınız için uygun değilse, kalp hızı kontrol metodlarından birisini seçmemiz gereklidir. Taşikardinin bu kontrol metodlarından birisi kalp pili takılmasıdır.

catheter_ablation-hamilyon.com

catheter_ablation-hamilyon.com

Bu işlem kalp pilinin kalbe takılması ve atriya ve ventriküller (kalp karıncıkları) arasındaki  bağlantıyı yakma üzerine olur. Kalp pili takıldığı için, ventriküller sadece kalp pili sinyal gönderdiğinde çalışır, böylece kalp kalıcı olarak yavaş atar. Taşikardi hastasının kalbi bu durumdan sonra kalp piline bağlı olarak çalışır. Kalbe kalp pili takılması bazı semptomlara yol açar. Fakat kalp pili çok güvenilirdir, bu günlerde çok dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü kalp pili, kalbin atışını farklı bir şekilde meydana getirir, bu da kalbin uzun vadede pompalama fonksiyonunu zedeler ve kötüleştirir. Fakat bu olay çoğu hastada görülmez. Kalp pili takılan hastalar bunun farkında bile olmazlar.

KATETER ABLASYON TEHLİKELİ MİDİR?

Kateter ablasyonun kalp pili takıldığı için tehlikesi vardır. Atriyal damarlar ile ventriküller yani kalp düğümcükleri arasındaki bağlantı yakıldığı için, atriyal den sinyal gönderilemez. Bundan dolayı kalp pili elzem olur. Kalbin kalp piliyle çalışması demek, kişinin çok fevri hareketler yapmamasını gerektirir. Kateter ablasyon, eğer diğer tedavi yollarından bir sonuç çıkmazsa tercih edilir. Yoksa kateter ablasyon ameliyatı yapılmaz. Yani kateter ablasyon ameliyatı zorunlu kalmadıkça yapılmaz.

KATETER ABLASYON AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Diğer ablasyon ameliyatları gibi, kateter ablasyon da kasıklardan kalbin içine femoral arter damarından girilir. Bu damar kalpten direkt kasıklara giden bir damardır. Doktor öncelikle bu bölgeyi uyuşturur. Sonrasında kateter denilen delikli yuvarlak bir boru takılır kasıktaki arter damarına. Buradan teller direkt olarak kalbe gönderilmek üzere sürülür. Gönderilen teller kalpte AV düğümünü bulmada yardımcı olur. Kalbe cihazla birlikte sinyal gönderilir ve kalbin hızı arttırılır. Bu şekilde av düğümü bulunur. Bulunan düğümün yakılmasıyla ablasyon ameliyatı gerçekleştirilmiş olur.

Genellikle kateter ablasyon ile taşikardi hastalığının düzelme olayı %98’dir. Dolayısıyla katater ablasyon genellikle tek seferde yapılır ve taşikardi hastalığınız düzeltilir. Fakat sık olmasa da ikinci ve üçüncü müdahale yani ameliyat gerçekleştirilmesi gerekebilir.Belki de kalbin sol el tarafının yakılması gerekir.

KATETER ABLASYON HASTALIĞININ TEHLİKELERİ VAR MIDIR?

Diğer ameliyatlar da olduğu gibi bu ameliyatta da çeşitli tehlikeler ve komplikasyonlar sık olmasa da görülebilir. Kateter ablasyon sonrası kateterin takıldığı kasıktaki arter damarının hasar görmesi görülebilir. Bu durum yani arter damarının hasar görmesi genelde küçük bir ameliyat ile düzeltilebilir. Ayrıca hastaya kalp pili takıldıysa kalp pilinin tellerinin kayması görülebilir. Bu durumda da tekrar arterden girilip düzeltilmesi gerekir. Ayrıca kalp pilinin değiştirilmesi gerektiğinde de aynı şekilde müdahale gerekir. Fakat bu durum çok sık değildir.

KATETER ABLASYON AMELİYATI  SONRASI NE YAPILMASI GEREKİR?

Ameliyat sonrası hastanın yatması gerekir ki kateterin sokulduğu yani geçtiği, atriyal damardaki delik kapansın. Bu sırada kateter çıkarılır sonrasında üzerine ağır bir yük konulur. Bu yük ile hasta haraket etmeden 12 saat civarında sırt üstü yatar. Hastanın hastanede bir kaç gün kalması gerekebilir, fakat genelde 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Katater ablasyon sonrası hasta , hastanede bekletilir ve kalp ritmi ölçülür. Kalbinde herhangi bir şekilde ritm bozukluğu ya da hızlı veyahut az atma olması gözlenir ve gerekli müdahaleler yapılır. Eğer kateter ablasyon sonrası kalp normal seyrinde çalışıyorsa , hasta taburcu edilir.

 

Catheter Ablation | AV Node Ablation – ENGLISH VERSION

In a few people it proves so difficult to control the symptoms of AF with drugs more invasive treatments need consideration. If an AF ablation is not suitable it may be that we have to opt for a permanent heart rate control method. This involves implanting a pacemaker and then burning the connecting wire between the atria and ventricles. This means that the ventricles work only when the pacemaker stimulates them, thus making them permanently slow. The patient’s heart is dependent on the pacemaker therefore, albeit with many fewer symptoms. Fortunately pacemakers are very reliable these days and this dependence is rarely a problem. Pacemakers do make the heart contract in a slightly different way to normal which in the long-term can worsen its pump function. Fortunately this happens in only a few patients. It is for these reasons that this form of therapy is reserved for the most symptomatic where all other methods have failed.

Like any other ablation procedure the ablation catheter is passed up through a vein at the top of the leg into the heart. The AV node can then be identified and burnt away. This can be performed in virtually every patient on the first attempt. Occasionally more attempts may be needed, perhaps burning on the left hand side of the heart.

As with any other procedure complications can occur although these are rare. It is possible to damage the vein at the top of the leg through which the wires are passed. This usually settles without the need for a small operation. If the patient has a pacemaker already in place it is possible to damage the wires so that they need replacing; again this is very rare.

After the procedure patients need to lie flat for a couple of hours to allow the holes to close up. Patients may need to stay in hospital for a day or two so that the heart rhythm can be monitored depending on the cirucmstances.

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz.Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Vural dedi ki:

  Ben oldum ve kesin çözüm oldu Allahtan kalbe yakın degıldı Yakıldı pile gerek duyulmadı Allah’a şükür ıyıım 5. Sene oldu tekrarlamadı korkmayın fazla sıkıntılı bısey değil ama kesın sonuç beynim rıtmım 283 e kadar çıkıyordu. Ve en az 20 dakıka sürüyordu

 2. gamze dedi ki:

  Bende oldum ve bendede olmadi bidaha bazen carpintilarim oluyo ama panik atak gecirdim ve tekrar olmasindan korkuyorum bununla ilgili ilac kullandim ama artik birakmak istiorum ne yapmam lazim bunla ilgili korkuyorum hep birdaha olurmuyum die

  1. hamilyon dedi ki:

   Gamze hanim,

   Bu tamamen dogal birsey. Onun icin uzulmeyin. Olabilir de olmayabilir de. Vucutta kalp ekstra noktalari devreye sokuyor ve kalbin daha hizli atmasini sagliyor. Tip ilerledikce bunun sebebi daha net anlasilacaktir. Fakat benim hastalarima soyledigim birsey var : sizin elektriginiz fazla. Dolayisi ile bir insanin sizden elektrik almasi daha kolay. Saka bir yana, tekrar nuksetme orani o kadar da buyuk degil. Tekrar gecmis olsun.

   Dr Emin

 3. Görkem deniz dedi ki:

  merhaba annemde de aynı hastalık var ve tedavi için doktor araştırıyoruz.operasyon geçiren arkadaşlar doktor ismi verebilirler mi teşekkürler…

 4. Semra Yildız dedi ki:

  TMrb banada yaptılar kalbime katedar 1 ay oldu yaşım 40 duyan dei çok gençmişim ani yapışlar bana debilirmisinis bana neden ta bajamda arı var fazla hareket edemeim arım oluy butum bajam arıi bu normalmi

 5. Fatih Yılmaz dedi ki:

  Bana da Ablasyon işlemi için operasyon yaptılar ama damar parahisyan bölgede olduğu için yakma değil dondurma yönetimi uygulanacak dediler. 15 gün sonra tekrar operasyona girdim ve başarılı geçti. Aradan bir ay geçti, çarpıntışarım yine başladı. Doktorla konuştuğumda, yeniden yapacağız dedi. Kafam çok karıştı, bu nasıl bir durum?

  1. hamilyon dedi ki:

   Fatih bey,

   Genellikle bu durum oluşabiliyor. Ablasyon ameliyatlarında, sanal elektrik verilerek kalp sanki taşikardi olmuş gibi atması sağlanmaktadır. Bu durumda atan noktalar ya yakılmakta ya da dondurulmaktadır. Siz de de bu yöntem uygulanmış. Kalbin fazladan atan noktaları yakıldığında işlem bitmektedir. Fakat ya bu ameliyat sırasında atmayan fakat yine de tetikleyen yerler varsa. İşte bu durumda sizin dediğiniz olay meydana çıkmaktadır. Korkmayın tekrar ameliyat olacaksınız ve o noktanızı da yakacaklar.

   saygılar

   Dr Emin.

 6. Mutlu dedi ki:

  Ben bu operasyonu olalı dört gün oluyor. Halimden memnunum, çok şükür sıkıntı çıkmadı. İmplant yaptırmak istiyorum ama sakıncası var mıdır, ne kadar sonra yaptırabilirim?, teşekkür ederim şimdiden,

  1. hamilyon dedi ki:

   Arkadaşlar her zaman siz hasta olmayacaksınız ya. 🙂 Doktor olarak bende hastaydım bir müddet. Size cevap veremedim kusura bakmayın.

   Senem hanım,
   implant yaptırabilirsiniz.

 7. Ender dedi ki:

  Merhaba dr bey annemde olmasi gerekiyor bu ameliyatı benim size danışmak istediğim konu ameliyattan sonra normal hayatina nekadar zamanda devam ediyor ev hanimi kendisi dikkat etmesi gereken seyler nedir…Tesekkürler

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Ender bey,

   Oncelikle geçmiş olsun. hastamız ameliyattan 2 gün sonra rahat bir halde işlerine dönebilir. kateter ablasyon yapıldığında kasıktan girilir. kasıktaki deliğin kapanması 1-2 günü alır. başka da bir sıkıntısı yoktur.

   saygılar

   dr emin

 8. Elif dedi ki:

  Merhaba 34 yaşındayım daha önceden kalple ilgili sıkıntım olmadı.iki gün önce sebepsiz yemek yerken ani çarpıntı başladı.hemen acile gittik nabız 180 _190 arasiydi.kalp krizi geçiriyorum sandım.çok kötü bir duyguydu.ertesi gün kardiyologa gittim.doğuştan fazla bir damarim olduğunu.eğitim almış dr.larca bu damarın yakılması veya dondurulması gerektiğini söyledi.kalbimde herhangi kronik hastalık yokmuş.çok kararsızım …bu işlem için yaşın bir önemi varmı acaba ..bir daha aynı şeyi yaşamak istemiyorum

 9. Osman ulu dedi ki:

  Hocam meraba 2 ay önce Svt (257 nabız )ile hastaneye kaldırıldım EPS yapıldı problemli yer Parahisyan olduğu için RF ablasyon yapilamadi cryoablasyon önerdi doktor ve 2 hafta sonra cryoablasyon la tekrar eps oldum ancak hastalığım tamamen karakteristigini değiştirdi yüksek atım nadiren olmakla birlikte istirahat halinde bile nazım artık 110 120 civarında seyrettiği zamanlar oluyor sebebi nedir acaba

 10. Ahmet Cemil dedi ki:

  Merhaba hocam bundan 4 yıl önce Idiyopatik sol ventrikül taşikardisi tanısıyla kateter ablasyonu yapıldı. Çok şükür bir daha hiç çarpıntım olmadı. Hatta hareket halinde bile kalbim pek hızlı çarpmıyor. Ancak son aylarda, bende durup dururken çarpıntı öncesi his oluşuyor. Yani tedaviden önce bu tuhaf durumla beraber çarpıntı başlardı. Ancak şimdi bunu hissettiğim anda pozisyonumu değiştiriyorum ardından o tuhaf durum geçiyor. Sizce tekrar nüks etmeye mi başladı. Ne yapmalıyım.

 11. ayse dedi ki:

  Merhaba ben 10 once ablasyon yapildi yakilarak fakat hala sırt agrilarım ve gogsümde agrı oluyo fazla ayakta kalinca bu durum normalmidir acaba

 12. Ferhat dedi ki:

  Bende eps oldum 15 gün önce fakat ekstra atımlarım devam ediyo geçermi

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Ferhat bey,

   Geçmiş olsun. Ekstra atımlarınız bir müddet olabilir. Fakat sonrasında genellikle geçer. Doktorunuz eğer ameilyat sırasında, yakıldığı zaman sıkıntı olacak yerler varsa ve onu yakmamışsa, kalp atımlarınız azalmakla birlikte ara ara yine olabilir. Bunu en iyi doktorunuza danışabilirsiniz.

   1. Ferhat dedi ki:

    Çok sağolun doktor eski ilacimdan almamı söyledi çarpıntı başlar gibi oluyo 5 sn sürüp geçiyo inş geçer

 13. nermin dedi ki:

  İyi gunler ferhat bey eksra atimlariniz gectimi bende 10 gün once ablasyon oldum eksra atimlar oluyor bi kac saniye surup geciyo sizinki ne kadar surdu korkuyorum bende merdiven cikinca devamli oluyor

 14. nermin dedi ki:

  İyi gunler hamilyon doktorumu ariyorum gecer diye dusunuyorum diyor ama benim yasam kalitem cok dustu cok korkar oldum svt avrt ydi yakildi doktorumda ankarada turkiyenin en iyilerinden gecmez diye cok korkuyorum normalmi ablasyon sonrasi carpinti

  1. Emre dedi ki:

   Nermin hanım, Doktorunuz kim?

 15. Emre dedi ki:

  Merhaba ben anestezi muanesinde kalp probllemim olduğu gerekçesiyle kardiyolojiye konstsyon istendi sık olmasada arada carpinti ve başımda tremor olusuyordu
  İki farkli yontemde 1 gun arayla ablasyon denemesi yapıldı (retrogard yaklaşım ve ts yaklaşım) tsp ile la ya geçildi. Uygun lokalizasyonlarda rf ile aksesuar yolunun kaybolduğu ancak rf bırakıldıgında tekrarladığı izlendi epikardiyal olduğu düsünülerek işleme son verildi diye rapor yazılmış operasyon sırasinda nabzim yükselince daha sonra devam edecegiz denilerek koroner yoğum bakıma aldılar 3 saat sonra islemi yapan doktorlardan birisi senin işleme nabzin düzelsin devam edeceğiz dedi operasyonu yöneten doktor senin islem tamam sorun yok dedi simdi carpıntilar operasyon oncesinden cok fazla ve bir hatamı yaptılar diye düsünüyorum ben ne yapmalıyım

 16. Kübra dedi ki:

  20 yaşindayim 4 5 yildir tasikardim vardi bir doktorum pat teshisi koydu ama bana bilgi vermedi hic.ara ara ataklarin olucak dedi gonderdi.sans eseri bi doktora boyle bir rahatsizligimin oldugunu anlattım hemen beni muayene etti ablasyon uygulanabilir dedi ben acikcasi korktum yapilmazsa ileriki evrede kalp yetmezliği olabilir dedi tahlillerim hala devam ediyor ablasyon olmasam kendime dikkat etsem bu rahatsizliklarim hafifler mi yani bunu yaptirmam zorunlumu yardimci olursaniz sevinirim (nabzim 180 200 e kadar cikabiliyor)

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi