Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

ATRİYAL FİBRİLASYON ABLASYONU NEDİR? RİSKLERİ NELERDİR?

,
ATRİYAL FİBRİLASYON ABLASYONU NEDİR? RİSKLERİ NELERDİR?

KATETER ABLASYON- ATRİYAL FİBRİLASYON ABLASYONU

Atriyal fibrilasyon (AF) daha önce de anlattığımız üzere bir tetikleyici gerektirir. Ya da bir enzim tarzı bir girdi gereklidir. Bu girdiler hastadan hastaya farklılık gösterir. Çok farklı kalp ritim problemleri gibi,bu konuda uzman doktorlar çeşitli teknikler geliştirmiştir.

atrial-fibrillation-hamilyon.com

atrial-fibrillation-hamilyon.com

Atriyal fibrilasyon ablasyonu da diğer ablasyonlar gibi bölgeyi yakmaktan geçer. dolayısı ile AF gerçekleşmez. 1990 lardan beri devam eden bu ameliyat halen devam etmektedir.

 

Left Atrial Ablation

Atriyal fibrilasyon ablasyon ameliyatı nasil yapılır?


Bu ablasyon ameliyatı da tıpkı diğer ablasyon ameliyatlarına benzer. Kalp hastalığınız varsa, özellikle taşikardiniz artık sizi rahatsız ediyorsa, ablasyon ameliyatı ile problemlerinizi giderebilir. rahatlayabilirsiniz. kateter ablasyonu’nun bir çeşidi olan atriyal fibrilasyon ablasyonu, standart local aneztezi ile yapılır. Local anestezi ile kullanılan küçük bir delik ile atriya dan geçer ve sol atriyuma geçilir. kateter ablasyonun bir dalı olan atriyal fibrilasyonun sebeplerin den biri olan sol atriyumun içindeki bölgenin yakılması gerçekleştirilir. Genel terimlerle anlatırsak, pulmoneri damarını yakarak ekstra kalp atışılarını durdurmak şeklinde açıklanabilir. Ayrıca o bölgede başka noktalarda yakılır ki atriya daha az rahatsızlık versin.

atriyal fibrilasyon ekg resmi

atriyal fibrilasyon ekg resmi

Kateter Ablasyonu nasıl yapılır?

kateter ablasyonun bir çeşidi olan atriyal fibrilasyon ablasyonu çok uzun bir prosedürdür. bir kaç saat sürebilir ve hastaların çoğunda başarılı olur. ameliyat çeşitli aşamalardan oluşur ve tüm işi tamamlamak için birden fazla ara verebilir doktorlarınız. Bu kateter ablasyon ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi oldukça zordur.

atriyal fibrilasyon oncesi ve sonrası

atriyal fibrilasyon oncesi ve sonrası

 

Atriyal Fibrilasyon Ameliyatının sakıncaları nelerdir?

kateter ablasyonun bir dalı olan atriyal fibrilasyon ablasyonu %2-3 hastalarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. bunlar kalbin kan kaçırması (tamponlama), değişken kalp atış problemi, sinirlerde hasar, pulmoner damar daralması ya da atriya ile gullet( atriya özefagal fistül) arasında delik biçimlenmesi sayılabilir.   Fakat çoğu problem çözülebilir ve hastanede kalma süreniz değişebilir. Fakat %2-3 dışında kalan hastalar, atriyal fibrilasyon ameliyatı sonrası, 1 gün içerisinde hastaneden tahliye olurlar. Eğer herhangi bir yan etki olursa bundan dolayı  sadece bir kaç gün gözlem altında kalmanız gerekir. 1000 de 1 ölme riski durumu vardır. Atriyal fibrilasyon ameliyatı büyük bir ameliyattır ve riskleri diğer ameliyatlara göre fazladır. Dolayısı ile sizi oldukça etkiliyorsa ameliyat olmalısınız.

 

 

 

 

Catheter Ablation | Atrial Fibrillation Ablation

As we have understood more about AF it has become clear that it requires a substrate and a trigger. These will be of varying importance in different patients. As with many other heart rhythm problems, doctors with an expertise in this area have tried to develop techniques to cauterise the problem areas so that AF will not recur. This procedure has gradually developed since the late 1990s and still continues to change.

Left Atrial Ablation

The procedure is very similar to other ablation procedures (see section) and is usually performed under sedation and using a local anaesthetic. Using a small hole made between the atria the wires are passed in to the left atrium. Using the ablation catheter it is possible to cauterise the areas inside the left atrium which appear to be the source of the problem. In general terms we try to burn around the pulmonary veins to stop extra beats from coming out to induce AF. We also add further burns to make the atria less irritable. This is a long procedure, taking several hours but may be successful in the majority of patients. A proportion may need more than one procedure to complete the job as it is extensive and difficult. There are risks which at times can be minor and at other times can be very serious. Perhaps 2-3% of patients may suffer a serious complication such as a blood leak around the heart (tamponade), a stroke, nerve damage, pulmonary vein narrowing or a hole forming between the atria and gullet (atrio-oesophageal fistula). Many of these can be treated but involve a longer stay in hospital. Patients can often go home the day after the procedure but if a complication has occurred may need to stay for a few days. There is a 1 in a 1000 risk of death. While this is a big procedure and there are risks, this procedure does offer the possibility of cure. It will continue to develop over the coming years.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz.Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi