Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 19 Ekim 2020

Kateter Ablasyon- AVNRT ABLASYON Catheter Ablation | AVNRT Ablation

,
Kateter Ablasyon- AVNRT ABLASYON Catheter Ablation | AVNRT Ablation

KATETER ABLASYON | AVNRT ABLASYON

Merhaba değerli okurlarım. Bugün size kateter ablasyon un bir yöntemi olan avnrt ablasyonu anlatacağım. Kalıcı bir çare olarak AVNRT ablasyon yapmak, çoğu insanda mümkündür ve kalıcı çözüm sunar.

1-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-1

1-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-1

 

Bu ablasyon çeşidi de diğer ablasyonlar gibi, bacağın üst kısmındaki bir ven damarı yoluyla kalbin içine kadar ilerlemesi için kateterin yerleştirilmesi işlemine dayanır.

Genel olarak AVNRT ABLASYON olan hastaların %90-95 inde ilk ablasyon sonrası hastanın taşikardisi sona erer ve taşikardisi iyileşir. Eğer AVNRT ABLASYON sonrası hastanın taşikardi hastalığı yani kalbinin arada sırada gerektiğinden çok çarpması düzelmezse, AVNRT ABLASYON tedavisinin tekrar gerçekleştirilmesi gerekir. Diğer damar içi müdahaleler gibi AVNRT ABLASYONUN da kendi içerisinde çeşitli riskleri vardır. Fakat AVNRT ablasyonun riski oldukça düşüktür. AVNRT Ablasyonun riski avrupa standartlarında %1 ‘dir. Eğer Türkiye de AVNRT Ablasyon olacaksanız bu risk size %2 olarak söylenecektir.

Catheter Ablation

AVNRT ABLASYON’un en önemli riski AV düğümlerinin hasar görmesidir. AVNRT ABLASYON’un yan tesiri olarak ortaya çıkan bu durum yani AV düğümlerinin hasar görme durumu sonucunda, hastanın kalbindeki atria dan ventriküllere elektrik yayılamaz ve hastanın kalp pili kullanması gerekebilir. AVNRT ABLASYON ameliyatı sırasında doktor eğer böyle bir durumdaki noktayı yakacaklarını size söyleyebilir. Siz bu durumda taşikardi ile yaşamak mı? yoksa kalp piliyle yaşamak mı? arasında tercih yapmalısınız.

Fakat şunu anlamalısınız ki kalp pili ile yaşamakta dünyanın sonu değildir. AVNRT ABLASYON’un başka riskleri ve yan etkileriyse şunlardır: Kateterin bacaktan girdiği vein damarının hasar görmesi. Kalbin etrafında kan sızıntısı. Fakat bu durumlar oldukça azdır.

AVNRT ABLASYON sonrası hasta düz bir zeminde uzanmalıdır. Bu süreç yaklaşık bir gün sürer. Bacakta kasık yakınında açılan ve içerisinde naylon kateter sokulan damardaki deliğin kapanması gerekir. Önce kateter ile birlikte üstüne bir kum torbası konulur ve bekletilir. 6-8 saat sonra kateter damarın içerisinde çekilir. Kateter nedir diye bir soru aklınıza gelebilir. Kateter ince naylon bir borudur. Damarın içerisine girilerek içerisinden elektrotların geçmesi için gereklidir. Doktor bu naylon boruyu önce damarın içerisine yerleştirir. Kateter damarın içerisine yerleştirirken hiçbirşey hissetmezsiniz. AVNRT ABLASYON ameliyatı bittikten sonra da fazla ağrı hissetmezsiniz. Fakat ameliyatın üzerinden 6-8 saat geçtikten sonra doktor gelip kateteri yani naylon boruyu kasığın yanındaki damardan çıkarmaya çalışırken çok ağrı hissedersiniz. Fakat bu sadece 20-30 saniye sürer. Sonrasında ağrı kesicilerle ve kasıktaki damarın üzerine kum torbası konularak rahat bir gece geçirirsiniz. Damarın kapanması genelde 1 gün içerisinde gerçekleşir.

 

Hastalar genelde tüm gece boyunca ECG ( elektrokardiyografi) ile gözlemlenirler. Bazı hastalarda ameliyattan sonraki bir iki hafta içerisinde hızlı kalp atışları oluşabilir, fakat bu da geçicidir.

 

Catheter Ablation | AVNRT Ablation

It is possible to burn away (ablate) AVNRT in most people leading to a permanent cure. This, like any other ablation, involves passing a catheter whose end can be heated into the heart, usually via a vein at the top of the leg. The slow pathway is then located and burnt away. Usually AVNRT can be cured at the first attempt in 90-95% of people. If it returns, more attempts can be made. As with any other invasive procedure there are risks although these are small. Fortunately complications only occur in about 1% of patients. The most important risk is that of damaging the AV node itself. In this situation electricity can not spread form the atria to the ventricles and the patient requires a pacemaker. Although this is not ideal, especially in a young person, it is by no means ‘the end of the world’. Other risks, damaging the vein at the top of the leg through which the catheters are passed, blood leaks around the heart etc. are extremely rare.

After the ablation patients need to lie flat for a few hours to let the holes in the veins close up. Often patients will be watched overnight and if an ECG is fine the following day, discharged. Some patients notice occasional skips and jumps in the heart or a slightly faster pulse for the first few weeks after the procedure, however these always settle.

Catheter Ablation

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.