Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2020

Kalp Pili Nedir,Nasil Takılır,tehlikelimidir

,
Kalp Pili Nedir,Nasil Takılır,tehlikelimidir

Kalp Pili (PM)

Kalp Pili Nedir?

Kalp pili, kalbinizin çok yavaş çarpmasını önlemek için kalp atışlarınızı kontrol  etmek ( monitorize etmek) için deri içine yerleştirilen bir araçtır. Kalp pili bir ya da iki telin takılması ile kalp atışı üreteci içeren bir kutudan oluşur. Kalp pili kalbin yakınına yerleştirilir ve kalbin haddinden yavaş atmasını engeller ve kontrol eder.

pacemaker-hamilyon.com

pacemaker-hamilyon.com

Bir ya da iki telli olarak kalbe yerleştirilir veya atış üreteci içeren bir kutuya sahiptir. Kalp atışı üreteci derinin altına ya da köprücük kemiği altına yerleştirilir. Almaçlar kalbin içerisine gögüsün geniş damarlarından birisinden uzanarak geçer. Bu almaçların amacı kalp atışları hakkındaki bilgiyi, kalp atışı üretecine iletmektir. Eğer kalbiniz çok yavaş atarsa, atış üreteci, direkt olarak bunu almaçlarla alır ve elektrik akıımı göndererek kalbin normal atışına ulaşmasını sağlar. Eğer kalbiniz normal atışına ulaşır ise bu seferde almaçlar bunu ölçer ve atış üreteci işlemini durdurur.

image

Kalp pili nasıl yerleştirilir? Kalp pilinin ameliyat ile takılması

Kalp pili genelde lokal anestezi ile yerleştirilir, bu sırada size yatıştırma ilaçları verilir ki hafif uykulu ve rahat olasınız. Kalp pili yerleştirme işlemi genelde bir saat sürer. Kalp pili takma işlemi kalp kateterizasyon ameliyathanelerinde( kardiyak katerizasyon laboratuvarları)  gerçekleştirilir. Kalp pili takılırken, kalp ritimi, kan basıncı, nabız, tansiyon ve kanın içindeki oksijen seviyesi sürekli monitorize edilir yani bilgisayar ekranından durmadan kontrol edilir.

Doktor, kalp pili takmadan önce deri altındaki köprücük kemiğinin bulunduğu bölgeye lokal anestezi yapar yani o bölgeyi uyuşturur. Anestezi ilaçları bir kaç dakika içerisinde etkisini gösterir ve bölge giderek hissizleşir. kalp pili takılırken 3-4 cm uzunluğunda yarık köprücük kemiğinin bulunduğu bölgeye açılır. Kalp pili takılırken  bir sonraki aşama kalbe doğru giden büyük atardamarı bulmaktır. Bu damar bulunduktan sonra kalbin içerisine yerleştirilecek almaç yani iletken,damar yolu ile kalbe ulaşabilir. Bu aşamada kalbinizde fazladan bir kaç atış hissedebilirsiniz. Fakat bu durum çok fazla sürmeyecektir. Kalp pilinin iletkenleri  ve almaçları takılırken, ideal pozisyonunu bulması biraz zaman alacaktır. Bu aşamada biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Sanki kalbinizin içerisinde bir damardan kalbinizin içerisine bir tür tel giriyor gibi hissedeceksinizdir ki gerçekte de olan budur. Fakat bu durumda çok fazla sürmeyecektir. Doktor kalp pili takılırken doğru pozisyonu bulduğunda, direkt olarak o bölgeye takılır ve atış üreteci( pulse jeneratörü) kutusu da yerine yerleştirilir. Bu kutu deri altında veya kas ile gögüs duvarı arasında olabilir. Sonunda kutu, almaçlar ve iletken yerleştirilir ve bölge kapatılır. Bazı doktorlar bu bölgeyi kapatırken çözülebilir dikiş ipi kullanırken bazı doktorlar normal dikiş ipi kullanırlar. Bu durumda 7 gün içerisinde dikişlerin alınması gerekir ki enfeksiyon olmasın. Dolayısı ile 7 gün sonrasında doktorunuza hatırlatmanız gerekir.

Kalp pili takıldığında komplikasyonlar (sorunlar) meydana gelebilir mi?

Bu işleminde bazı riskleri vardır. Kalp pili taktırmadan önce bu komplikasyonları bilmeniz gerekir ve ameliyata girmeden önce bir evrak imzalarsınız. Kalp pili takılırken  ve takıldığında, bazı potansiyel risklerin olduğu veya beklenmeyen tesirlerin olacağını anlamanız oldukça önemlidir. Hastaların büyük bir çoğunluğu kalp pili takıldıktan sonra problem yaşamazlar. Kalp pilinin riskleri aşağıda sıralanmıştır :

Kalp pilinin riskleri nelerdir?

Pnömotoraks (Plevra zarları arasına hava kaçması) : Biri akciğerin dış yüzünü diğeri ise göğüs duvarının iç yüzünü saran 2 akciğer zarı (plevra) vardır. Bu zarların arasına hava kaçması, kalp pili takılırken  100 hastadan 1 in de meydana gelir. Atış üretecinin telleri akciğere çok yakındır yani kalp ile akciger arasındadır. Akciğerde hava kaçağına sebep olması mümkündür. Bazen bu problem kendi kendine çözülür. Fakat kalp pili takılırken bu problem meydana çıkarsa gögüsü boşaltmak gereklidir. Kalp pili takıldıktan hemen sonra hastaneden çıkabilirken, bu problemden dolayı bir kaç gün daha hastanede kalmanız gerekebilir.

Perikardiyal efüzyonu (Delikten kalp çevresine kan birikmesi):500 hastada 1 gerçekleşir. İletken tel yerleştirilirken, kalbin dışına kan birikmesine sebep olur. Genelde kendiliğinden vücut bu problemi çözer fakat çoğunlukla boşaltmak gereklidir. Kalp pili takılırken çok sıklıkla olmasa dahi operasyon gerekebilir. Hastanede bir kaç gün daha kalmanız gerekebilir.

Enfeksiyon :Kalp pili takılan 100 hastadan ikisinde görülür. Bu problemi çözmek için antibiyotik verilir. Kalp pilinin enfeksiyon yapması istenmez ama kalp pili takılırken böyle bir durum oluşursa eski kalp pilinin alınıp yerine yenisinin yerleştirilmesi gerekir.

Hematom (ağrılı morarma-kan toplama):400 hastadan 1 inde  gerçekleşir. kan toplayan yerin patlatılıp boşaltılması gereklidir. Hastalar bu işlem sırasında ve sonrasında kan inceltici ilaçlar kullanırlar ki kanın hematom formuna gelmesi engellensin.

Telin Kayması ( Kalp pilinin kayması) : 200 hastadan 1 inde meydana gelir. Dolayısı ile kalp pili doğru enerji vermez ve bir işe yaramaz. Tekrar ameliyat yapılması gereklidir.

Ölüm: Kalp pili takılırken çok ama çok az rastlanılan bir durumdur. Kalp pili takılırken kalp durabilir. Bu durumda kalp tekrar çalıştırılır ve kalp pili yerine yerleştirilir.

Kalp pili takıldıktan sonra neler yapılmalıdır ve neler gözlenebilir?

Kolunuz ve dirseğiniz bir kaç gün içinde ağrıyabilir. Basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Burada kalp pili takıldıktan sonra kolu ve dirseği oynatmak çok önemlidir. Çünkü kalp pili takıldıktan sonra “donmuş dirsek sendromu” gözlenebilir. Hareket ettirebilirsiniz fakat kalp pili takıldıktan sonraki ilk kontrole kadar ağır kaldırmamalısınız. Ameliyatla açılan yarığın bulunduğu bölgeyi, kalp pili takıldıktan sonraki 1 hafta ıslatmamalısınız. Zaten bir hafta içerisinde dikiş dikilen yer yavaş yavaş kendisini kapatacaktır. Düzenli olarak batikon ile yara yerinin temizlenmesi gerekir. Eğer halen bir problem olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız ya da bu siteye sorunuz.

Kalp pili takıldıktan sonraki haftalar nasıl olmalıdır?

Kalp pili takıldıktan sonra düzenli olarak kontrole gelmelisiniz. İlk hastaneye ziyaretiniz 6 hafta sonra olacaktır. Sonrasında her 9-12 ay da bir hastaneye gelip ziyaret etmelisiniz.  Bu ziyaretleriniz sırasında kalp pilinin doğru çalışıp çalışmadığı, kalp pili tellerinin yani kalp pili iletkenlerinin yerinde olup olmadığı kontrol edilir, atış üretecinin programlanması gerekiyorsa o programlanır. Bu ziyaret genelde 20 dakika sürer.

Kalp pilinin bataryası biterse ne olur?

Kalp pilinin ne kadar gideceğini bir sürü faktör etkiler fakat ortalama bir rakam verilirse standart şartlarla kalp pili 7-10 yıl gider. Düzenli kontrollerle kalp pilinin voltajı ölçülür ve olası kalp pili bitmelerine karşı temkinli davranılır. Eğer 7-10 sene geçmişse ve kalp pili bitmişse atış üreteci değiştirilebilir ya da fonksiyonlarını yerine getiriyorsa değiştirilmeden kalp pili değiştirilir.

Kalp pili olan insanlar neler yapamazlar , neler yapmamalıdır?

Kalp pili olan insanlar normal olarak yaşamlarına devam edebilirler. Ev aletlerini cep telefonlarını kullanmanızda herhangi bir mahzur bulunmamaktadır fakat bu tarz cihazları kalp pilinin üretecinin yakınlarına getirmemeniz gereklidir. Kalp pili takıldıktan sonra kalp piliniz hakkında size bir kart verilir, bu kartta kalp piliniz hakkında detaylı bilgiler yer alır. Eğer uçağa binecekseniz bu kartı güvenlik görevlisine göstererek güvenlik kapısından geçmezsiniz. Eğer kalp piliniz varsa ve kafanıza takılan bir elektrikli ya da elektromanyetik bir cihaz varsa, doktorunuza ya da bize sorabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Kalp pili takıldıktan sonra araç kullanılabilir mi? Kalp pili ile araç sürme

Kalp pili takıldıktan 1 hafta sonraya kadar araç kullanmamalısınız. Normal araç için sürücü belgesi alacaksanız 1 hafta eğer kamyon tarzı araçlar için sürücü belgesi alacaksanız 6 hafta beklemeniz gerekecektir.

ENGLISH VERSION OF THE DOCUMENT

Pacemaker (PM)

What is a pacemaker?

A pacemaker is an implanted device that monitors your heartbeat and prevents your heart from beating too slowly. It consists of a box (‘pulse generator’) attached to one or two wires (‘leads’). The pulse generator is usually placed underneath the skin or muscle beneath your collarbone. The lead or leads pass inside the large veins of your chest from the generator to your heart. The leads transmit information about your heartbeat to the generator. If your heart beats too slowly the pacemaker sends out a tiny electrical impulse to ‘pace’ the heart, i.e. to make it beat at an appropriate speed. If your heart then speeds up again, this is detected by the pacemaker, which then stops pacing your heart.

kalp pilinin takılması

What does pacemaker implantation involve?

A pacemaker is usually implanted under local anaesthetic; you can also have some sedation to make you feel sleepy and more relaxed. The procedure generally takes about an hour and is performed in a ‘cardiac catheterisation laboratory’. Your heart rhythm, blood pressure and the oxygen level in your blood are monitored continuously. The doctor puts local anaesthetic under the skin below your collar bone. The anaesthetic stings for a few seconds as it gets to work but the area rapidly goes numb. An incision about 3-4 cms long is made below the collarbone. The next stage of the procedure is for the doctor to find a vein through which the leads are passed to the heart. Once the leads are in the veins they can be positioned in the heart. This is not in any way uncomfortable although you may feel a few extra heart beats for a short period. Care is taken to find the ideal position for the lead or leads and you will hear numbers being called out, referring to measurements made through the leads. When the doctor is happy that the leads are in the best position, they are stitched in and a pocket is created to house the pulse generator. This pocket may be underneath the skin or deeper, under the muscle of the chest wall. Finally the incision is closed up with stitches. For the skin stitch some doctors use a dissolvable suture while others prefer a suture that is taken out at your doctor’s surgery after 7 days. You will be told which you have.

Can complications occur?

This procedure cannot be performed without some element of risk; you need to understand the risks before you sign the consent form.  It is important that you understand that these risks are potential and unpredictable.  The majority of patients, however, have no problems.  The potential risks are listed below for your information:

Pneumothorax (air leak around the lungs): this occurs in approximately 1 in 100 patients. The veins used to get the pacemaker wires to your heart lie very near to the lung. It is possible to nick the lung on the way past causing an air leak. Sometimes this resolves on its own. Occasionally a chest drain is needed; if so your stay in hospital may be delayed by several days.

Pericardial effusion (blood leak around the heart): this occurs in approximately 1 in 500 patients. When the wire is positioned in the heart it can cause a fluid collection around the outside of the heart. Sometimes this resolves on its own but occasionally a drain is needed; very rarely an operation is needed. If so your stay in hospital may be delayed by several days.

Infection: this occurs in approximately 2 in 100 patients. Antibiotics are given routinely to help prevent this. In the unlikely event that the pacemaker does become infected, it will probably need to be removed and a new pacemaker implanted.

Haematoma (severe bruising): this occurs in approximately 4 in 100 patients. Rarely this bruising may need drainage.  Patients taking blood thinning drugs are more prone to haematoma formation.

Wire displacement: this occurs in approximately 2 in 100 patients. This causes the pacemaker to pace inappropriately.  In most cases the wires need to be repositioned requiring further surgery.

Death: this is fortunately an extremely rare complication

What to expect after pacemaker implantation

You can expect your shoulder and arm to be sore for a few days afterwards. Simple pain-killers like paracetamol are usually helpful. It is important to keep the arm and shoulder moving, to avoid a ‘frozen shoulder’; however you should be gentle and not use the arm for heavy lifting for a few weeks, until your first pacemaker check. Try not to lift your arm above shoulder height again until the first check. You should avoid getting the wound wet for about a week after the implant. The wound usually appears a little bruised for several days afterwards. Although the bruising may become more prominent after you go home, any discomfort and redness around the wound should get better rapidly. If you have concerns about the wound it is important that you contact us directly.

Follow-up after pacemaker implantation

After discharge from hospital you will need to be followed up regularly. The first visit is usually about six weeks after implant and usually every 9-12 months thereafter although there is some variation. At these visits your pacemaker is checked to make sure that it is working well and to make any adjustments necessary to the way it is programmed. This visit usually lasts about twenty minutes.

What happens when the battery runs down?

Many factors determine how long a pacemaker battery will last. Currently available generators typically last about 7-10 years under standard conditions. The pacemaker battery behaves in a predictable fashion. By following you up regularly we can determine accurately when the pacemaker generator will need replacing. The pacemaker will be functioning perfectly normally throughout this time and you will be readmitted in a planned fashion to replace the pacemaker generator. When the generator is replaced the procedure is similar to that of the original pacemaker implant although we aim to use the original leads and simply attach a new generator.

Is there anything you should avoid with a pacemaker?

In almost every respect life with a pacemaker is completely normal. Household appliances and mobile telephones do not interfere with your pacemaker’s function, although you should not keep your mobile telephone in a pocket directly over the pacemaker. You will receive a pacemaker card giving full information about your pacemaker. If you are flying you should hand this card to security to show you have a pacemaker and you will not have to go through the security gate. If you are concerned about interference from a particular piece of equipment at home or at work, ask your consultant or the cardiac physiologists in the pacemaker clinic.

Driving after a pacemaker

You should not drive for one week after pacemaker implantation if you hold an ordinary (group 1) licence or six weeks if you hold a vocational (group 2) licence. The DVLA rules are revised periodically and the current rules can be viewed at http://www.hamilyon.com

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Viarsebra dedi ki:

   thank you for your posting.

 1. kimberly dedi ki:

  how do i join

 2. avg free dedi ki:

  how do i join

 3. math games dedi ki:

  post not working in firefox

 4. math games dedi ki:

  first!

 5. electric toothbrushes dedi ki:

  best rated electric toothbrush

 6. hatice okur dedi ki:

  Merhaba
  Babam 13 nisan 2010 ‘da baypass ameliyatı oldu. en son gittigi kontrolünde doktoru ilaçlarının dozunu arttırmış ve 3 ay sonra sana kalp pili takabiliriz demiş. bizde cok tedirgin olduk acaba kötü bi sonuc olurmu cok merak edioruz beni aydınlatırsanız sevinirim ii günler bilgiler için cok teşekkürler

  1. hamilyon dedi ki:

   bypass ameliyatları günümüzde, hastalarımız için normal bir müdahale sayılmaktadır. Tam detaylı yazmamışsınız. Kalp pili takılmasının çok düşük bindeli kötü sonuçları bulunmaktadır. Günümüz tıbbında %10 dahi yaşama şansı olan hastalara müdahale edilmektedir. Velevki %0,1 riski olan %99,9 başarı şansı olan bir işlem için çok fazla kafaya takılacak bir durum olmadığı kanaatindeyiz.

   Tekrar geçmiş olsun.

   Dr. ÖZER -aritmi uzmanı

 7. mehmet dedi ki:

  kalp pilinin takılma sebebi vücudun yani kalbin belirli zamanlarda daha az elektrik oluşturması ve dolayısı ile yavaşlamasına engel olmaktır. Kalp pili günümüzde çok büyük bir nimettir. Kalbin atımını belirli bir seviyeye çektiği için rahat bir şekilde hasta uyuyabilir, yaşamına devam edebilir.

 8. volkanov dedi ki:

  selam
  ben 49 yaşındayım. kardiyak arrest yaşadıktan 10 gün sonra 25 mayıs 2010 da kalp pili taktılar banada.şu an yaşadığıma şükrediyorum.kalp pili gerçekten kalp sıkıntısı yaşayanlar için büyük nimet.hayatıma normal olarak devam edebiliyorum.burdan ankara atatürk araştırma hastanesi doktor ve hemşirelerine şükranlarımı saygılarımı sunuyorum.ayrıca böyle bir sitenin olmasıda bizler için büyük şans.tşkler

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pili kardiyak arrest hastalarımız için hakikaten bulunmaz bir nimet. Sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Sitemizin kurulmasında sizler gibi hasta olan annemin katkıları büyüktür. Biz doktorlar olarak bu siteye tüm yabancı kaynaklardan ve yaşamız olduğumuz deneyimlerden anekdotlar aktarmaya çalışacağız.

   tekrar geçmiş olsun diyoruz.

   Dr. ÖZER- Aritmi Uzmanı

 9. emine koçal dedi ki:

  merhaba ben annemle ilgili sorucaktım. annem 1.5 ay önce pil takıldı fakat kolunda ve göğsünde ağrı devam ediyor. normal mi? bide koluyla eskisi gibi hareket edebilir mi?şimdiden teşekkür ederim.

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pili takılma sonrası ağrı oluşması belirli bir müddet normaldir. Fakat bu ağrıların 1-2 ay sonra tamamiyle gitmesi beklenir. ağrıların oluşmasına sebep olan şey kalp pilinin tam olarak yerine yerleşmemiş olması da olabilir. Doktorunuza bu konuda danışmanız ve EKG ve filmin çekilmesi gerekir.

   Kalp pilinin takılmasındaki amaç, gerektiği zamanlarda pilin devreye girerek gerekli akımı kalbe sağlaması ve kalbin düzenli atışını devam ettirmesidir.

   Annenizin hangi kolu olduğunu belirtmemişsiniz. Bu konuda sizden geri besleme istiyorum.

   Dr. Ozer – Aritmi Uzmanı

 10. cevdet dedi ki:

  kalp pili takılınca ne gibi riskler var acaba taktırmasam nasıl sıkıntı yaşarı

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pili, eğer gerekiyorsa kesinlikle taktırılmalıdır. Risklerine gelince kalp pilinin tam yerine oturmaması sebebiyle kablolarının yerinden çıkması,
   kalp pili takılma aşamasındayken kalp zarında ve civarında bölgesel yırtık oluşması ve kanamanın olması gibi problemler oluşmaktadır. Fakat bu problemlerin oluşma bindeleri oldukça düşüktür. Eğer istanbuldaysanız siyami ersek hastanesinde kalp pili taktırabilirsiniz. Bu konuda en gelişmiş hastane siyami ersek hastanesidir.
   saygılar

   Dr. Emine- Kalp Cerrahi Uzmanı

 11. şerife dedi ki:

  merhaba,

  anneme yaklaşık 6-7 ay önce kalp pili takıldı. annemin ayrıca dizlerinde de problom olduğu için diz protez ameliyatı olması gerektiği söyledindi drları tarafından. kalp pili takılıyken, bu ameliyatı olabilirmi? yada ameliyatdan önce kalp pili kontrol merkezine giderek işlem yaptırmalımıyız?

 12. fatma denli dedi ki:

  annem 17 gün önce kalp pili takıldı baş dönmesi ve yoruluyor ne kadar normaldir

  1. hamilyon dedi ki:

   öncelikle geçmiş olsun. kalp pili takılması sonrası vücudun gerektiğinde kalp pilinin çalışması sonrası tepki vermesi normaldir. bir müddet sonra vücudunun parçası olacak ve rahat bir şekilde yaşayacak.

 13. orhan yeşilyol dedi ki:

  slm ben 26 yaşındayım 15 yıldır kalp pili taşıyorum hayatımdan gayet memnunum devlet hastaanesinde memuruyum 9 sene önce pili degiştirdiler ve gecen hafta konrole gittim ve pili yene degiştirmemi söylediler 6ay sonra dediler fakat beb 1ay sonea degiştirecem hayat foksiyonlarım gayet güzel calışma arkadaşlarım performassımdan gayet memnunlar

  1. hamilyon dedi ki:

   Normal olarak bir kalp pili kişiden kişiye değişmek üzere 10-15 sene arasında kullanılabilir. Doktorunuz muhtemelen kalp pilinin voltajını ölçmüştür ve buna istinaden değiştirilmesini istemiştir. Gönlünüz rahat olsun. Kalp pili oldukça güvenlidir.

 14. Esma Eski dedi ki:

  kalp pili kaç yaşında takılabiliyor ? Yani bunun bir zamanı var mıdır ?

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pilinin takılma zamanı yoktur. gerektiğinde takılması gerekir. Bunun için ayrı bir konu altında yazımı yazacağım. Siteyi takip edin. çocuklarda kalp pili konulu yazıyı okuyun.

 15. kocaçay dedi ki:

  kalp pilinin sürekli yüksek miktarda şok vermesi nedendir öğrenebilirmiyim

  1. hamilyon dedi ki:

   Bazı kalp pilleri, elektroşok verme özelliğine sahiptirler. Bu işlem kalbin ritim bozukluğunu engellemek içindir. Bu işleme kardiyoverter defibrilatör denmektedir.

   Korkmayın, eğer kalp piliniz de dediğimiz özellik varsa bundan dolayıdır. Yani kalp, düzensiz ( hızlı ya da yavaş ) atmaya başlayan kalbin atışına göre elektrik şoku vererek eski haline getirmektedir.

 16. canfeda acur dedi ki:

  iyi günler.. kalp pillerinin markası var mı ve bunarı biz kendimiz dışarıdan alıp doktora teslim ediyoruz?

 17. Azmi Gürer dedi ki:

  Bilgilendim, teşekkür ediyorum. 5,5 saat süren bir kalp krizini takiben, bir ay sonra baypas oldum. 76 yaşındayım ve kalbimin, sadece dörtte birinin çalıştığı söyleniyor. 1 ay önce yapılan tetkiklerimde, kalp pili takılması önerildi. Sırası ile, Mide, Safra kesesi, Açık Kalp ve Prostat kanseri ameliyatı, olmuş birine önerirmisiniz ? SAYGILARIMLA .

 18. emircan dedi ki:

  Allah razi olsun emeginizden icim rahatladi babam da bugun ameliyat olacak

 19. servet kulmaç dedi ki:

  slm 55 yaşındayım banada kalp pili önerdiler bir doktor tavsiye edebilirmisiniz izmirden yazıyorum şimdiden
  tşk ederim

 20. hasan yılmaz dedi ki:

  merhaba bnm babamın kalbinin %90 durma riski var bundada kalp pili takılacagı solendı ama takıldıktan sonra kalbı ıyılesır ve düzelirmi yardımcı olursanız sevınırım

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Hasan bey,

   Kalp pili genel itibariyle, kalbin atımının yani enerji noktalarının yeterli enerjiyi sağlayamadığı durumlarda destekleyici enerji olarak takılır. Yani tabiri caizse kalbinizde yeterli elektrik düğümü yoksa, kalp pili gereken elektriği o kalp enerji düğümlerine vererek atmasına devam etmesini sağlar. Böylece nabız normal atar ve kalp normal seyrine devam eder.

   Geçmiş olsun.

   Uzm. Dr. Fehmi Bey

   1. meltem dedi ki:

    Anneme yaklaşık bir buçuk ay önce kalp pili takıldı. Zımba dikişleri alındı. Ama bir uçta sanki normal bir ip var gibi duruyor. Herhangi bir akıntı veya kızarıklık olmadı. Ne yapmamız lazım? Cevaplarsanız sevinirim.

    1. hamilyon dedi ki:

     kalp pilinin kendisine ait kalbe uzanan telleri bulunmaktadır. Sizin bahsettiğiniz ip eğer bu teller ise, dert edecek bir durum yoktur. Bize resim gönderebilriseniz size detaylı bilgi verebiliriz. info@hamilyon.com

 21. meltem dedi ki:

  Annem yaklaşık bir buçuk ay önce kalp pili ameliyatı geçirdi. zımba dikişleri alındı. Ama bir uçta sanki normal bir ip var gibi duruyor. kızarıklık ve iltihap gibi bir durum olmadı. Ne yapmamız lazım? Cevaplarsanız sevirim.

 22. serra dedi ki:

  merhabalar;bana baş dönmesi,presenkop ve çarpıntı sonucu 1 ay önce uygunsuz sinüs taşikardisi teşhisi koyuldu ve concor kullanıyorum.İlacımın dozu daha 5mg ve bazen yetersiz oluyor.Doktorum uzun vadede ilacın çok da etkili olamayacağını,kalp piline ihtiyaç olabileceğini söyledi.Bu arada ilaçsız atım sayım dakikada 120 yi geçiyor ve ataklar sebebsiz olarak sık oulyor,ritmim 190 u buluyor.Bu hastalığın seyri kalp piline doğru gider mi? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. hamilyon dedi ki:

   Sinüs taşikardisi problemi, genellikle ilaçlarla çözülebilen bir durum gösterir. Genelde biz hastalarımıza ilk olarak Beloc, sonrasında Diltizem türevi ilaçlar vermekteyiz. Kalp atım hızınızın belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Aksi takdirde kalbiniz 180-200 üzeri atımlarda çok çalışır ama daha az kan pompalar. Bu da sizin rahatsızlık duymanıza sebep olur. Doktorunuza danışarak, ameliyat olmanızı tavsiye ederim.

   Dr Emin

   1. mustafa dedi ki:

    Mrb bu siteye emek veren herkese tskler ben 2senedir diyaliz hastasiyim son 1ay icinde nefes darligi sıkıntılari cektim anju oldum ve doktorlar kalp yetmezligi teshisi koydular 25 gun sonra kalp pili takacaklarini soylediler kalp pilinden korkum yok ama diger yandanda diyalize giriyorum bu sizce bana buyuk sıkıntı yasatirmi ? Yardimci olursaniz sevinirm simdiden tsklr

 23. harun dedi ki:

  hocam benim babam bu durumda kalp pili bitmiş durumda ve ameliyat olmada ve pili takmada bıraz korkusu var zaman gecerse gitmezse bir sure nasıl sorunlarla karşılasabiliriz

 24. serap dedi ki:

  merhaba annem 1.5 yıl önce paypas oldu.kontrollerde rıtım bozuklugu ortaya çıktı pil takılması önerıldı .fakat annem kabul etmıyor. çunku abisinede kalp pili takılmıstı..fakat 5 yılsonra hayatını kaybettı. oyuzden korkuyor..pil takılmassa sonuç ne olur.. bunun bellı bır zamanı varmı..şimdiden tesekkurler..

 25. HANİFE dedi ki:

  merhaba 42 yaşındayıma 19.09.2014 tarihinde pil takıldı ilk konturolüm bu ay omzum ve boynumda ağrı var pilin olduğu bölgece hafif morluk var normalmidir tşk ederim

 26. mustafa dedi ki:

  Mrb bu siteye emek veren herkese tskler ben 2senedir diyaliz hastasiyim son 1ay icinde nefes darligi sıkıntılari cektim anju oldum ve doktorlar kalp yetmezligi teshisi koydular 25 gun sonra kalp pili takacaklarini soylediler kalp pilinden korkum yok ama diger yandanda diyalize giriyorum bu sizce bana buyuk sıkıntı yasatirmi ? Yardimci olursaniz sevinirm simdiden tsklr

 27. ismail dedi ki:

  Merhabalar;
  82 yaşındaki babamda solunum yetmezliği şikayeti ile hastaneye yattık on gün yoğun bakım 20 günde serviste yattıktan sonra pil takılmak üzere Ankaraya sevk edildi, saturasyonu sürekli düşüyordu ve oksijene bağlı yaşamaya başlamıştı sonra orada kalp pili (CRT Pacemaker) takıldı. ve saturasyon değerleri oksijensiz tehlikesiz değerlere (spo2: 93-98) yükseldi, bir buçuk ay sonra kontrole gittik ve nabız yüksek gidiyor(ortalama 110/dk) kontrol edemiyoruz bu şekilde devam ederse kalp yetmezliği artar bu yüzden ablasyon operasyonu ile sinirleri yakıp kalbi tamamen pile bağımlı hale getirebiliriz dendi. Benim sorum, kalbi tamamen pile bağımlı hale getirmenin avantajları ve özellikle dezavantajları ya da riskleri nedir? bu operasyon yapılmazsa avantajı ve dezavantajını karşılaştırırsak ne önerirsiniz? Ayrıca uzun süredir yattığı için yürümesi çok çok yavaşladı ve hastaneden çıktı çıkalı Dr. önerdiği hareketleri yaptırarak yürütmeyi başardık ama tek başına on metre ancak yürüyebiliyor ve yoruluyor hatta bazen otururken bile yoruldum yatacağım diyor (otururken bile nabız 110 civarı) bu yorgunluk nabız yüksekliğinden mi kaynaklanıyor? pil takılalı şuan 2 ay oldu, düzelme daha devam eder mi yoksa bu şekilde mi devam eder?

 28. esra dedi ki:

  Mrb benim babama kalp pili taktılar ancak dıkış tutmadı deri altımdan pil gozukuyordu.enfeksıyon kaptı 20gun sonratekrar ameliyata aldılar bu sefer yıne dıkış tutmadı kalp pili acık olarak yıne deri altından gorunuyordu.ve yıne enfeksıyon kaptı kan topladı. Doktoru 3.kez yıne amelıyata alacaktı ama bu sefer ona guvenemedk adamı resmen deneme tahtası yaptı. Sımdı baska doktora goturecez acıl olarak sizce neden bu sekılde dikiş tutmamış olabılır? Ve artık hayatından endıse etmeye basladık sızce 3.amelıyat esnasnda bı sıkıntı olusur mu ne yapmamız lazım ne onerırsınız? tesekkurler

  1. hamilyon dedi ki:

   Esra hanım,

   babanızda örneğin diabet vb. faktörlerle kalp pilinin üzerindeki deri dikiş tutmamış olabilir. Burda önemli olan kalp pili takılması sonrası kalbin tedaviye iyi tepki vermesidir ki bu konuda problem olmadığını düşünüyorum. Doktorunuzu değiştirebilirsiniz.

   Saygılar

   Dr Emin

 29. asım dedi ki:

  Babama 2 yıl önce kalp pili takıldı bugün üç defa deprem oluyor diye bağırarak sirlelendi kardiyolojiye yatordık bunun sebebi ne olabilir acaba tşkler..

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Asım bey,

   bize verdiğiniz bilgiler ışıgında çok detaylı bir fikir yürütemeyiz. Babanızın yaşı, başka bir rahatsızlığı var mı?, kalp pili neden takıldı. Hepsi detaylı konular. Bence siz bu konuda doktorunuza danışın. Çünkü bizde verileri yorumlayarak size detaylı bilgi verebilmekteyiz.

   Saygılar

   Dr Emin

 30. çetin akyel dedi ki:

  merhabalar hocam beş yaşında bir oğlum var rutin bir muayene sırasında üfürüm şüphesiyle çocuk kardiyolojiye gittik yapılan tetkikler sonucunda komple av blok ve birinci derece mitral yetmezlik teşhisi konuldu holter sonucunda ortalama kalp hızı 56 olarak hesaplandı şu an için herhangi bir belirtisi yok pil takılması gerekir dediler bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Çetin bey,
   İçiniz rahat olsun. Kalp pili sonrası çocuğunuz rahatlayacaktır. Kalbin yavaş atması konumuzu okursanız orada da detaylı bilgi var. Kalp pili ile kalbin atışı istenilen seviyeye getirilecek.

   Saygılar

   Dr Emin

 31. Görkem dedi ki:

  2008′ de 13 yaşımda pil takıldı hiç bir şekilde normal hayatımda yaptığım şeyleri kısıtlamıyor rahatım bir hafta sonra pilim değişecek…

  1. hamilyon dedi ki:

   Görkem hanım geçmiş olsun,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Hastalarımız nedense kalp pilinden çok korkuyorlar. Halbuki durum dediğiniz gibi çok kolaylaştı ve basitleşti. Artık kalp pili hastaların hareketlerini kısıtlamamaktadır. Kalp piliniz değiştiğinde de muhtemelen 3-4 gün sonra eski hayatınıza döneceksiniz. Umarım bu yorumunuzu kalp pili taktıran hastalarımız okur ve ferahlar.

   Saygılar

   Dr Emin

 32. ali dedi ki:

  4 gün önce kalp pili takıldı ama bugün aşırı bi şişlik var dikişlerin hemen altında ve morluklar var acil müdahale gereklimidir

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Ali bey,

   Kalp pili takıldıktan sonra kalp pilinin bulunduğu bölgede hafif kızarıklık ve şişlik olması, ayrıca bundan dolayı iltihaplanma olması bazen olasıdır. Bu konuda doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

   Dr Emin.

 33. ali dedi ki:

  Teşekkürler dr bey

  Ben hastaneye çok uzağım acaba sabah gitsem geçmi olur yoksa gece yani şuan hemen gitmelimiyim

 34. ali dedi ki:

  Teşekkürler dr bey
  Acaba ben hemen mi hastaneye gideyim yoksa sabahımı beklemeliyim

 35. aslı dedi ki:

  Merhabalar,
  Anneme 2 gün önce kalbin sağ tarafının zayıf çalışması ve ritm bozukluğu teşhisiyle kalp pili takıldı. Eve çıktı. 2. Gün evde pansuöanını ben yaptım. Fakat bez bandlar pilin olduğu bölgeye yapışmıştı. Yavaş yavaş ve kolanyalayarak kaldırdım. Aklıma tellere zarar vermiş olabilirmiyim sorusu takıldı. İçim rahat değil. Yaptığrımız doğrumudur. Bizi konu hakkında bilgilensirirmisiniz. Teşekkürler.

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Feride hanım,

   Kalp pilinin kablolarına bu kadar kolay zarar veremezsiniz.

   İçiniz rahat olmadıysa doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

 36. Sabahattin Tuna dedi ki:

  Merhaba.
  11.2012 Aort kapağ ve aort kökü ve aort damarı, mitral kapak ring takıldı, Mayıs 2013 iki defa VT nedeniyile Ablasyon yapıldı, fakat kalp çarpıntaları ve bu nedenden dolayı kalp yetmezliği devam ediyor.
  Geçen hafta acilden hastaneye yatmam gerekiyordu EF% 25-30 nabız 150 ve EKG atriyal fibration ve sol dal blok var idi.
  Sol dal blok operasyonlardan önce de vardı.
  24.01.2015 NKÜ hastanesinde CRT-D pil takılması ve Atrial fibratyon nedeniyile AV nod ablasyon yapılacak.
  Sormak istediğim Ablasyon kasıktan mı yapılacak yok ise kalp pili için açılan kesikten girilip köprücük kemiğin oradan mı yapılacak.
  Türkiyede CRT-D pil hangi marka kullanılıyor.
  Riskler nelerdir
  Yapılan tedavi sonrası eski hayatıma dönebilecekmiyim.
  İyi çalışmalar

  1. Sabahattin Tuna dedi ki:

   Kalp pili takıldı.
   Nod Ablasyon 21.02 yapılacak.
   Ablasyon sonrası kalp tamamen pile bağımlı çalışacak.
   Riskler nedir ve daha önce sorduğum soru, normal hayata devam edebilirmiyim.

 37. MUAMMER dedi ki:

  MERHABA, BABAM 2 AY ÖNCE ANKARA AKAY HASTANESİNDE BAY PAS AMELİYATI OLDU.
  2NCİ KONTROLÜNE GİTTİĞİMİZDE BABAM YOKUŞ ÇIKARKEN NEFESİM DARALIYOR DEDİ. DOKTORU KALP YAVAŞLAMIŞ YANİ ÖNCE%35 OLARAK ÇALIŞAN KALP ŞU ANDA%20 İLE 25 ARASINDA ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİ.ONUN İÇİN KALP PİLİ TAKMAMIZ GEREKİR DEDİ .BU ŞEKİLDE ÇALIŞAN BİR KALP İÇİN GERÇEKTEN KALP PİLİ TAKTIRMAMIZ GEREKİYORMU.
  BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

 38. MUAMMER dedi ki:

  EN İYİ KALP PİLİ MARKASI HANGİSİ ACABA BİLEN VARMI.
  TEŞEKÜRLER

 39. sevilay dedi ki:

  Merhaba babam 3 kez kalp krizi gecirdi kalbine pil takıldı kalbi %15 calısıyo kalp nakil gerekiyo acaba hemen bulunabiir kalp???

 40. ersan dedi ki:

  Slm hocam babam 75 yaşında 15 senedir kalp hastası 20 gün önce kan sularını combined kullan maya başladı doktoru dediki kalp pili takabilir diyabet hastası sizce nasıl sonuç alabiliriz.

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pili kotu birsey degildir. Kalbin atimina yardim eden bir cihazdir.

 41. eda dedi ki:

  Merhaba annem 1 hafta önce kalp pili takildi hala hastanedeyiz ve annenin ağrisi çok fazla kolunu 30 saniye indirse tamamen morariyor ve hep yüksekte tutuyoruz bu neden kaynaklanıyor doktaru olabilir dedi koarkuyorum bilgilendirir lütfen

 42. Sabahattin Tuna dedi ki:

  Hocam size son sorum olacak.
  Bende sol dal block var idi, CRT-D Quadra Asura MP CD3371-40QC pil takıldı, AV NODE ABLATION yapılacandan dolayı sadece iki lead takıldı sağ ve sol , atrium elektrodu takılmadı. VVİ mod çalıştırıldı Nabız 90 ayarlandı, bir ay sonra Av node ablation yapıldı, VVİ mod çalıştırıldı nabız 90 ayarlandı, son kontrolde pil VVİ mod brakıldı ve nabız alt limit 70 üst limit 110 ayrlandı, fakat ben yürüsemde koşsamda merdiven çıksamda kalbim hep 70 ile çarpıyor ve midemde burkulmalar oluyor, bu burkulmalar pil nabız 90 ayarlıyken olmaz idi.
  Ayrı teknisiyen yaptı, hoca amelyattaydı, sizce AV node ablasyion sonrası kalp VVİ moddtamı kalması gerekiyor ve kalbin sabit hızla mi çalışması gerekiyor.
  Lütfen cevaplayınız.

 43. Ertuğrul yapıcı dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 hafta önce uykuda kalbimn 2-3 saniye arasında durdugunu ögrendim doktorum şimdilik gerek yok ama ilerde kalp pili takılabilir dedi sizin görüşünüzüde almak isterim wekenback sendromuymuş galiba bu durumun adı sizin görüşünüzüde almak isterim?

 44. turkan dedi ki:

  Benim babamin da kalbinde pil var bir insan ortalama kac pil deyistirebilir.

 45. İlknur dedi ki:

  Merhaba Dr bey..
  Anneanneme dört gün önce kalp pili takıldı. Pansuman için gittiğimizde dikiş yerinde şişlik olduğunu gördük..normal mi acaba.. Ameliyatı başka bir şehirde olduğu için hemen gitmemiz olası değil. Şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. hamilyon dedi ki:

   Dikiş yerinde şişlik oluşabilir, mühim olan iltihap olmamasıdır. Dikkatli pansuman yapın. Kalp pilinin derinin altına takılmasının tek sebebi, sağa sola takılmasını ve kalp pilinin çıkmasını önlemektir.

 46. İnan dedi ki:

  Yazıyı ve tüm yorumları okudum. hamilyon birçok yerde ‘doktorunuza ya da bize sorabilirsiniz’ demiş ama malesef cevaplanmayan bir sürü soru var. Sadece bu noktaya değinmek için yazdım. Soru soranların o kadar ihtiyacı var ki basit bir cevaba… Düzgün basit bikaç cümlelik bir cevap bile insanın içine su serpiyor. Doktor arkadaşlar, lütfen günde bi 5-10 dknızı ayırıp cevaplamaya çalışın her soruyu. Teşekkürler emeği geçen tüm doktorlara. Allah herkesin yardımcısı olsun…

  1. hamilyon dedi ki:

   Merhaba Alaadin bey,

   www.hamilyon.com olarak 3 adet doktorumuz sizlere cevap yazmaya çalışıyor. Fakat takdir edersiniz ki doktorlarımız gerçekten yoğunlar. Elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz ve çalışacağız. www.hamilyon.com kurucularının bu web sitesinden herhangi bir geliri bulunmamaktadır. Aksine web sitesini ayakta tutabilmek için senelik 1000 TL gibi bir gidere razı olmaktadırlar.

   Bu site neden kuruldu, bilir misiniz? Türkiye’de kalp hastalıkları üzerine herhangi bir web sitesi bulunmamaktaydı. Kalp hastalığına tutulan bir yakın akrabasını kurtarmak için şehir şehir, doktor doktor gezen bir kişi olarak, bunun eksikliğini hissettik ve bu şekilde bir web sitesi kurduk.

 47. leyla dedi ki:

  merhaba annem 57 yasinda kalbinden rahatsizligi vardi kontrol olunudu CRT-ICD cihazi yureyine koyulmasi soylendi Baku de yasiyoruz Turkiyede daha iyi diye emeliyyat etmek istiyoruz. sizlerden bu konu uzre hangi hastane hangi doctor ve emeliyatin fiyati orda ne kadar tutar bilmek istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim .

 48. Özgür Arin dedi ki:

  Merhaba Sayin Hamilyon ekibi,
  Önümüzdeki hafta Spiroergometrie testi yaptiricam. 31 Yasindayim. Sikayetlerim, ara ara yemek sirasinda, otururken falan sebepsiz yere kötü hissetmek. Tango danscisiyim, dans sirasinda veya spor sirasinda kendimi cok zorlarsam, nefes alamama hissi ve mide siskinligi ve bozulmasi. Bayilacakmis hissi (ama bayilma durumu olusmadi). Ve bu durum olustuktan sonra, nefes darligi hissi 1-2 gün devam edebiliyor. Normal EKG ve bisikletli EKG yapildi, kalbe de ultrasonla baktilar, herseyin iyi oldugu söylendi. Kalp atislarini olcen, bilege baglanan cihazla gordugum kadariyla (cihaz profosyonel degil, jawbone up 3), kalp atisi siklikla 60 in altina dusuyor, özellikle gece, en düsük seviye 48 falan gibi. Sorunlarla ilgili doktorlarla görüsüyorum, ama su anda almanya da olmam ve sitenizi takip etmem sebebiyle fikrinizi sormak istiyorum.Sizce Bradycardia durumu söz konusu olabilir mi ?
  Saygilarimla

 49. Özgür Arin dedi ki:

  Merhaba Sayin Hamilyon ekibi,
  Önümüzdeki hafta Spiroergometrie testi yaptiricam. 31 Yasindayim. Sikayetlerim, ara ara yemek sirasinda, otururken falan sebepsiz yere kötü hissetmek. Tango danscisiyim, dans sirasinda veya spor sirasinda kendimi cok zorlarsam, nefes alamama hissi ve mide siskinligi ve bozulmasi. Bayilacakmis hissi (ama bayilma durumu olusmadi). Ve bu durum olustuktan sonra, nefes darligi hissi 1-2 gün devam edebiliyor. Normal EKG ve bisikletli EKG yapildi, kalbe de ultrasonla baktilar, herseyin iyi oldugu söylendi. Kalp atislarini olcen, bilege baglanan cihazla gordugum kadariyla (cihaz profosyonel degil, jawbone up 3), kalp atisi siklikla 60 in altina dusuyor, özellikle gece, en düsük seviye 48 falan gibi. Sorunlarla ilgili doktorlarla görüsüyorum, ama su anda almanya da olmam ve sitenizi takip etmem sebebiyle fikrinizi sormak istiyorum.Sizce Bradycardia durumu söz konusu olabilir mi ?
  Saygilarimla
  Özgür

 50. omer faruk gurler dedi ki:

  Yazılarınız için çok teşekkürler. Halkın bilgilenmesini sağlıyorsunuz. kalp rahatsızlıkları, kalp krizi, taşikardi vb konular için hep bu siteye bakıyorum.

 51. Uğur gökkaya dedi ki:

  Merhabalar babama da kalp yetmezliği teşhisi konuldu kalp çalışma fonksiyonu %35 ten %28 e düşmüş pil takılması gerekiyor dediler maliyeti nedir bilgilendirirseniz sevinirim devlet karşılar mı. Şimdiden teşekkür ederim

 52. S.Ayşe dedi ki:

  Merhabalar, henüz kalp pilim takılmadı. takılmadan önce dövme yaptırmak istiyorum sizce bu zararlı bir şey mi ? ne gibi riskleri olabilir ?

  teşekkürler.

 53. emre dedi ki:

  bana kalp pili takılalı 2 sene oldu ve şimdi sol göğüsümün orada biraz şişlik ve elimi dokundurduğumda çok hafif bir ağrı oluyor bu normal midir ?

 54. Merve dedi ki:

  Merhabalar, anneme 16 gün önce kalp pili takildi.pik takildktan 10 gun sonra dikisleri aldirmaya gittik ama dikislerin alinmasina gerek olmadigini kendiliğinden dusecegini soylediler.Annemin bir sıkıntısı yoktu ama bu gün arada bir bıçak kesigi gibi batmasinin oldugunu ve kasilmalarinin oldugunu söylüyor. Bu batma ve kasilmalar normal mi? Teşekkür ederim.

 55. Canmuhammet dedi ki:

  İki çeşit kalp pili varmış bunlardan biri emara giremezken bi diğeri girebiliyo bu pil turkiyede varmi

  1. hamilyon dedi ki:

   Kalp pili çeşitleri ve markaları ile ilgili bir makale yazıyorum. Birazdan yayınlayacağım.

   Saygılar

 56. Bahtsiz bedevi dedi ki:

  Merhaba hocam ben agustos ayinda ozel bi hastnede kalp pili taktirdim ve sol tarafimda ki doktor yanlislikla zari patlatti ve hemotom olustu akcigerlerim de sonme olustu bu sefer de pil sag omzuma takildi ben kaynak ustasiyim ve kaynak yapmak yasaklandi ve zaten sag kolumda cok aciyo agir is yapmak da yasak ne yapmam gerekiyo psikolijim cok bozuk kafayi yemek uzereyim yardimci olurmusunuz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.