Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Nasıl gerçekleşir? What is a heart attack?

,
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Nasıl gerçekleşir? What is a heart attack?

 

Kalp Krizi Nedir?

1-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-1

1-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-1

7-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-7

7-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-7

6-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-6

6-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-6

5-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-5

5-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-5

4-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-4

4-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-4

3-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-3

3-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-3

2-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-2

2-kalp-krizi-nasil-gerceklesir-2

Kalp krizi, kalbin oksijence zengin akışa sahip bölgesinin ansızın bloklanması ve kalbin oksijen alamaması sonucu oluşur. Eğer kan akışı hızlı bir şekilde tekrar eski haline dönmezse, kalp kasının o bölgesindeki kas ölmeye başlar.

Kalp krizi Türkiye’de bayanlar ve erkekler için en çok gerçekleşen ölüm nedenidir. Kalp krizi ile ilgili güzel haber, oldukça mükemmel tedavilerinin olmasıdır. Bu tedaviler hayat kurtarır ve yetersizliği engeller. Kalp krizi tedavileri en iyi, kalp krizi olduktan sonra gerçekleştirilir. Eğer etrafınızdaki birisi kalp krizi geçiriyorsa (bu durumdan tam olarak emin olmasanızda) , acilen 112’yi arayın.

 

heart-attack-hamilyon.com

heart-attack-hamilyon.com

 

Kalp krizi nasıl gerçekleşir?

Kalp krizi çoğu zaman, koroner arter hastalığı olarakta isimlendirilen, koroner kalp hastalığı (CHD) sonucu olarak gerçekleşir. Koroner kalp hastalığı, koroner arterler içerisinde oluşan ve koroner arteri kapatan, hafif mumsu bir dokunun koroner arterden kan geçmesini engellemesiyle gerçekleşir. Bu arter yani koroner arter kalbe yoğun oksijenli temiz kanı getirir.

Arterin içerisinde mumsu doku dediğimiz dokunun oluşması durumuna atherosiklerosis (Atherosclerosis) denir. Bu mumsu doku böyle bir senede oluşan bir doku değildir. Arterin içerisinde seneler boyunca oluşmaya devam eder.

Bazen,bu mumsu dokunun bir kısmı arterin içinde kopar. Bu parça kalp damarının içinde yüzeyde kan pıhtılaşmasına sebep olur ve belirli bir yerde kalp damarını tıkayabilir. Eğer bu pıhtı yeterince büyük olursa, koroner artere doğru olması gereken kan akışını durdurur.

Eğer bu kan akışının durması hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, arter tarafından beslenen kalp kasının o bölgesinde ölüm işlemi başlar ve kalbin atışı durmaya başlar. Sağlıklı kalp dokusu yaralı dokuyla yer değiştirir. Bu kalp hasarı açıkca belli etmeyebilir, fakat bir çok uzun soluklu probleme sebebiyet verecektir.

 

Hasarlı kalp kası ve, tıkanmış koroner arter

Figure A shows a heart with dead heart muscle caused by a heart attack. Figure B is a cross-section of a coronary artery with plaque buildup and a blood clot.  

Kalp krizi nedeniyle ölmüş kalp kasının görüntüsünü A şeklinde görmektesiniz. B şeklinde ise kan akımını durdurmuş ve kanın pıhtılaşmasını sağlamış mumsu dokunun koroner arteri kapatması görülüyor.

Çok az da olsa kalp krizinin sebepleri arasında, koroner arterin ardarda spazm ( gerilip durması) olması gelir. Bu spazmlar artere doğru olması gereken kanın akışını durdurur. Spazmlar, atherosiklerosis tarafından etkilenmeyen koroner arterin içinde meydana gelir.

Kalp krizi bir çok kalp problemine sebep olur, kalp yetmezliği, hayat boyu süren aritmi ( yani taşikardi) bunlardan bir kaçıdır.

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyacı kadar kanı pompalayamaması manasına gelmektedir. Yani standart bir yetişkin kalbinde yeterli kan pompalandığı için herhangi bir problem yaşanmaz. Fakat yeterli kan pompalanamazsa öncelikle vücut yeterli kan için kalbe sinyal gönderir. Gönderilen sinyaller kalbin düzensiz atmasına sebep olur. Bu da taşikardi olarak adlandırılır. Ventriküler fibrilasyon, hayat boyu devam eden bir aritmi (taşikardi) şeklidir ve doğru biçimde tedavi edilmezse ölüme sebebiyet verebilir.

 

 

What Is a Heart Attack? –  English Version

A heart attack happens when the flow of oxygen-rich blood to a section of heart muscle suddenly becomes blocked and the heart can’t get oxygen. If blood flow isn’t restored quickly, the section of heart muscle begins to die.

Heart attacks are a leading killer of both men and women in the United States. The good news is that excellent treatments are available for heart attacks. These treatments can save lives and prevent disabilities.

Heart attack treatment works best when it’s given right after symptoms occur. If you think you or someone else is having a heart attack (even if you’re not fully sure), call 9–1–1 right away.

Overview

Heart attacks most often occur as a result of coronary heart disease (CHD), also called coronary artery disease. CHD is a condition in which a waxy substance called plaque (plak) builds up inside the coronary arteries. These arteries supply oxygen-rich blood to your heart.

When plaque builds up in the arteries, the condition is called atherosclerosis(ath-er-o-skler-O-sis). The buildup of plaque occurs over many years.

Eventually, an area of plaque can rupture (break open) inside of an artery. This causes a blood clot to form on the plaque’s surface. If the clot becomes large enough, it can mostly or completely block blood flow through a coronary artery.

If the blockage isn’t treated quickly, the portion of heart muscle fed by the artery begins to die. Healthy heart tissue is replaced with scar tissue. This heart damage may not be obvious, or it may cause severe or long-lasting problems.

Heart With Muscle Damage and a Blocked Artery

Figure A shows a heart with dead heart muscle caused by a heart attack. Figure B is a cross-section of a coronary artery with plaque buildup and a blood clot.  

Figure A shows a heart with dead heart muscle caused by a heart attack. Figure B is a cross-section of a coronary artery with plaque buildup and a blood clot.

A less common cause of heart attack is a severe spasm (tightening) of a coronary artery. The spasm cuts off blood flow through the artery. Spasms can occur in coronary arteries that aren’t affected by atherosclerosis.

Heart attacks can be associated with or lead to severe health problems, such as heart failure and life-threatening arrhythmias (ah-RITH-me-ahs).

Heart failure is a condition in which the heart can’t pump enough blood to meet the body’s needs. Arrhythmias are irregular heartbeats. Ventricular fibrillation is a life-threatening arrhythmia that can cause death if not treated right away.

 

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.