Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Kalp Damar Hastalıklarını İyileştiren Besinler

,
Kalp Damar Hastalıklarını İyileştiren Besinler

ÇOCUKLARDA BİLE GÖRÜLÜYOR

Kronik hastalıklar içinde kalp ve damar hastalıkları dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de ölüm sebepleri içinde ilk sırada içeriyor. Artık çocukluk yaşlarına kadar inen hareketsizlik, aşırı kiloluluk ve sağlıksız beslenme kalp hastalıklarına tam anlamıyla davetiye çıkarıyor. Hazır besin tüketimi, aşırı alkol alımı ve sigaranın yanı sıra stres de kalbi vuran faktörler içinde. Bu yüzden kalp hastalıklarının görülme sıklığı son yıllarda hızla artıyor. Tedavisinde sıhhatli beslenme büyük ehemmiyet taşırken, yarar elde eden ve kaçınılması ihtiyaç duyulan besinler var. İşte o besinler…

Sarımsak: Damar tıkanıklığını önlüyor, kan basıncını ve kan yağlarının düşmesini sağlıyor. Sadece pıhtılaşma önleyici yada antihipertansif ilaç kullanıyorsanız ne olursa olsun doktorunuza danışın.

Fındık, ceviz, badem: Fena kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterolü artırıyor, kanda pıhtılaşmayı azaltıyor, trigliserid seviyesinin düşmesini sağlıyor. Her gün 2-3 ceviz, 8-10 tane pişmemiş badem ya da fındık tüketin.

Domates: Domatese kırmızı rengini veren likopen kalp hastalıkları riskini azaltıyor, kolesterolü düzenliyor. Meydana getirilen çalışmalara gore, domatesi pişirerek tüketmek daha yararlı.

Ispanak: Potasyum ve posadan varlıklı olan ıspanak kan basıncını denetim ediyor, kolesterolü düşürüyor, kalp kasının tertipli çalışmasını sağlıyor. Semizotu ve brokoli benzer biçimde sebzeler de kalp dostu.

Elma: Günde bir elma bilhassa pektin içinde ne olduğu ile fena kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kuru fasulye, nohut, mercimek: Kuru baklagiller içerdikleri posa yardımıyla kandaki fena kolesterol LDL düzeyinin düşmesine destek oluyor.

Yeşil çay: İçerisindeki polifenolik bileşiklerle; kalp krizinin en mühim sebebi olan pıhtı oluşumunu önlüyor, fena kolesterolü düşürüyor. Her gün 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Böbrek rahatsızlığı olanlar hekimine danışmadan yeşil çay tüketmemeli.

Zeytinyağı: Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor, fena kolesterolü düşürüyor. Günde 2-3 yiyecek kaşığını aşmayın.

Balık: Balık kalp damar hastalıklarını önlüyor, fena kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırıyor, kalp ritmini düzenliyor. Diyabet tek başına kalp hastalıklarına zemin hazırladığından hem diyabet hem kalp hastalığı olanlar haftada 2 gün balık tüketmeli. Sadece balığı kızartmayın, ızgara yapın.

‘HAMUR İŞİ’ DEMEYİN!

Kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlamamak için kaçınmanız ihtiyaç duyulan gıdalar var. Tercih ettiğiniz ürünün sıhhatli olup olmadığına bakarken pişirme şeklini de es geçmeyin. Sakatat, krema, mayonez, ketçap, bulyon, hamur harcı işi ve kızartma, tereyağı, şarküteri ürünleri, kavurma eti, turşu, salamura besinler, tütsülenmiş gıdalar, hazır gıdalar ve soya sosu benzer biçimde yiyeceklerden kalp ve damar hastalarına zemin hazırladığı için uzak durun.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.