Kalp Hastalıkları - Heart Diseases
Kalbini seven dostlarımız,web sitenize hoşgeldiniz..., 06 Mart 2015

KALP ATIŞIM NE OLMALIDIR?-WHAT İS MY HEART PULSE

KALP ATIŞIM NE OLMALIDIR?-WHAT İS MY HEART PULSE

NABZIMIZ VE KALP ATIŞIMIZ KAÇ OLMALIDIR ?

NABIZ NE DEMEKTİR?

Nabız demek kalbin atış sayısı demektir. Yani 1 dakika da kalbin kaç kez attığı demektir. Nabız insanlar için oldukça değişkendir. Nabzınız yani kalp atışlarınız eğer dinleniyorsanız ya da yatıyorsanız azalabilir. Kalp atışlarınız eğer egzersiz yapıyorsanız ya da koşuyorsanız artabilir. Kalbinizin egzersiz yaptığınızda hızlı atmasının sebebi daha fazla oksijene ihtiyaç duyan vücudun kan ile daha fazla oksijeni kaslara göndermesidir.

heart-pulse-hamilyon.com

heart-pulse-hamilyon.com

Nabza nasıl bakıldığı ile ilgili aşağıdaki uygulamayı yapınız.

 

Nabız nasıl bakılır.Nabza göre şerbet vermek ne demektir ?

Bir insanın nabzına bakmak aslında kolaydır. Hemşirelerin ya da doktorların nabza bakıp kalbin kaç attığını söylemesi aslında mucize değildir. Nabza göre şerbet vermenin konumuzla ilgisi yoktur. Yüzünüzde tebessüm oluşsun diye yazar tarafından eklenmiştir.


1. Birinci ,ikinci ve üçüncü parmağınızı bileğinizin üstüne koyun. Resimdeki gibi elinizin altından kan damarının geçtiğini, elinizi biraz bastırarak anlayabilirsiniz. 

2.Hafifçe bastırın ki kanın ordan geçtiğini ve sizin parmaklarınıza baskı yaptığını görün. Az aşağı az yukarı oynatarak en iyi atışı duymaya çalışın.

3.Saate bakın ve 15 saniyede kaç atış duyduğunuzu sayın.

4.Bu sayısı dört ile çarpın. Bu size bir dakika daki kalp atış hızını verecektir.

Nabzı kontrol edin: _______________ x 4 = ________________
                      (15 saniye de ki kalp atışı)          (sizin kalp atışınız)

Normal nabız atışı nedir?

Yaş grupları

Dinlenirken kalp atışı

Çocukların kalp atışı ( 6-15 yaşındakiler) 70-100 kalp atışı/dakika
Büyüklerin kalp atışı (18 yaş ve üzeri) 60-100 kalp atışı /dakika

 

 

 

Maksimum kalp atışı nedir?Kalp en fazla kaç atmalıdır? Kalbim çok atıyor mu?

Kalp atışlarım normal mi? sorularına cevap ariyorsanız doğru yerdesiniz.

Maksimum kalp atışınızı bulmak için 220 sayısından kendi yaşınızı çıkarın.


Mesela 40 yaşındaki bir abimizin kalp atış hızı en fazla  220-40= 180 olmalıdır. Bu kalp atış hızı yani 180 sayısına, hareketli bir haldeyken ulaşır. Yani spor yaparken.

Bazı ilaçlar da kalbinizin daha hızlı çarpmasını sağlayabilir. Bunlardan en çok bilineni viagra denilen ilaçtır ki bu ilacı aldığınız da kalbiniz oldukça hızlı çarpar. Eğer diabet yani şeker ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları kullanıyorsanız kalp atış hızınız da değişmeler olabilir. Bunların dışında kalbiniz hızlı çarpıyorsa yani durup dururken kalbiniz hızlı çarpıyorsa biliniz ki ya panik atak ve benzeri bir durum sonucu taşikardi olmuş olabilirsiniz. Ya da kalbiniz de bir noktanın fazla elektrik salgılaması dolayısı ile kalbiniz fazla atıyordur ki buna da taşikardi denir.

 

 

Yaşınız Kalp atış hızınız (HR) Zone (60-85%) Tahmin edilen maksimum kalp atış hızı
Yaşınız 20 ise normal kalp atış hızınız 120-170 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 200 olmalıdır.
Yaşınız 25 ise normal kalp atış hızınız 117-166 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 195 olmalıdır.
Yaşınız 30 ise normal kalp atış hızınız 114-162 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 190 olmalıdır.
Yaşınız 35 ise normal kalp atış hızınız 111-157 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 185 olmalıdır.
Yaşınız 40 ise normal kalp atış hızınız 108-153 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 180 olmalıdır.
Yaşınız 45 ise normal kalp atış hızınız 105-149 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 175 olmalıdır.
Yaşınız 50 ise normal kalp atış hızınız 102-145 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 170 olmalıdır.
Yaşınız 55 ise normal kalp atış hızınız 99-140 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 165 olmalıdır.
Yaşınız 60 ise normal kalp atış hızınız 96-136 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 160 olmalıdır.
Yaşınız 65 ise normal kalp atış hızınız 93-132 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 155 olmalıdır.
Yaşınız 70 normal kalp atış hızınız 90-128 olmalı, maksimum kalp atış hızınız 150 olmalıdır. 

 

ENGLİSH VERSİON

Your Pulse and Your Target Heart Rate

What is your pulse?
Your pulse is your heart rate, or the number of times your heart beats in one minute. Pulse rates vary from person to person. Your pulse is lower when you are at rest and increases when you exercise (because more oxygen-rich blood is needed by the body when you exercise).

Knowing how to take your pulse can help you evaluate your exercise program.

How to take your pulse
1.
Place the tips of your index, second, and third fingers on the palm side of your other wrist, below the base of the thumb. Or, place the tips of your index and second fingers on your lower neck, on either side of your windpipe. (See the illustrations to the right.)

2. Press lightly with your fingers until you feel the blood pulsing beneath your fingers. You might need to move your fingers around slightly up or down until you feel the pulsing.

3. Use a watch with a second hand, or look at a clock with a second hand.

4. Count the beats you feel for 10 seconds. Multiply this number by six to get your heart rate (pulse) per minute.

Check your pulse: _______________ x 6 = ________________
                      (beats in 10 seconds)          (your pulse)

What is a normal pulse?

Age Group

Normal Heart Rate at Rest

Children (ages 6-15) 70-100 beats per minute
Adults (age 18 and over) 60-100 beats per minute

 

 

 

What is maximum heart rate?
The maximum heart rate is the highest your pulse rate can get. To calculate your predicted maximum heart rate, use this formula:

220 – Your Age = Predicted Maximum Heart Rate

Example: a 40-year-old’s predicted maximum heart rate is 180.

Your actual maximum heart rate can be determined by a graded exercise test.

Please note that some medicines and medical conditions might affect your maximum heart rate. If you are taking medicines or have a medical condition (such as heart disease, high blood pressure, or diabetes), always ask your doctor if your maximum heart rate/target heart rate will be affected.  If so, your heart rate ranges for exercise should be prescribed by your doctor or an exercise specialist.

Target heart rate
You gain the most benefits and lessen the risks when you exercise in your target heart rate zone. Usually this is when your exercise heart rate (pulse) is 60 percent to 80 percent of your maximum heart rate. In some cases, your health care provider might decrease your target heart rate zone to begin with 50 percent.

Do not exercise above 85 percent of your maximum heart rate. This increases both cardiovascular and orthopaedic risk and does not add any extra benefit.

Always check with your health care provider before starting an exercise program. Your health care provider can help you find a program and target heart rate zone that match your needs, goals, and physical condition.

When beginning an exercise program, you might need to gradually build up to a level that is within your target heart rate zone, especially if you have not exercised regularly before. If the exercise feels too hard, slow down. You will reduce your risk of injury and enjoy the exercise more if you don’t try to over-do it.

To find out if you are exercising in your target zone (between 60 percent and 80 percent of your maximum heart rate), stop exercising and check your 10-second pulse. If your pulse is below your target zone (see the chart below), increase your rate of exercise. If your pulse is above your target zone, decrease your rate of exercise.

Age Target Heart Rate (HR) Zone (60-85%) Predicted Maximum Heart Rate
20 120-170 200
25 117-166 195
30 114-162 190
35 111-157 185
40 108-153 180
45 105-149 175
50 102-145 170
55 99-140 165
60 96-136 160
65 93-132 155
70 90-128 150
Your actual values Target HR Max. HR

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

Yorumlar

 1. UMMAHAN YILMAZ diyor ki:

  dün akşam saat 10 çıvarlarında gösümde şiddetli bir ağrı-halsizlik mide yanması ve bulanması oldu-aynı ağrı cuma akşamı gece yattığımdada batma şeklinde girmişti derin derin nefes almaya çalışarak geçirdim-dün 12 saatten fazla aç kaldığım içn kan şekerim düştü sandım-ama bu halsizlik ve göğsümdeki ağrı hala devam ediyor-yaklaşık altı ay öncede benzer şikayetlerle doktora gidip efor testi yaptırdım-dr.sadece stresten dedi-sigara kullanıyorum ve ailede yaygın bir şekilde kalp rahatsızlığı var-ne yapmam gerekti konusunda yardımcı olabilirmisiniz-iyi çalışmalar

 2. akif günal diyor ki:

  kalb atışım 120 olmuştu ve bayıldım.
  ne yapmam gerkiyor.
  kalb atışım yüksek olursa

 3. selin dagli diyor ki:

  Benin 4 aylik bir bebegim var 2 ay once istahasizlik kusma ve soguk terleme yuzunden hastaneye gittik svt si ve kalbinde 2 tane delik varmis ve 2 hafta yogun bakimda yatti arada svt si tuttu ve su an evde ilac tedavisi goruyor hastaneye gittigimizde kalp atisi 300 du suan 50 ve 80 arasinda acaba normal mi

 4. YAHYA ERTAŞ diyor ki:

  37 yaşındayım kalp atışım ne olmalıdır

 5. 2096277 diyor ki:

  Siz aklınızı mı kaçırdınız??? 200 kalp atışı da ne demek, benim 130 ve bu durum hiç çekilir gibi değil her an bayılıcakmış gibiyim, hipotroidim var tedavi görüyorum, her neyse, insan 200 e nasıl dayanır deli misiniz siz. Bebeklerde normaldir 150 fln ama 200 ne ya??? Bu rakamları salladınız her halde. Normal 60 ile 100 arasıdır. Bu yazıyı yazanın umarım bir gün nabzı 130 larda fln olur da ne demek olduğunu anlar. Küçük hayvanların nabzı çok olur hamster fln gibi ve bu nedenle ömürleride azdır ne kadar hızlı kalp atışı o kadar az ömür demektir bu her canlıya aittir. Fillerinki büyük canlılarınkı azdır ömürleri uzundur. Arkadaşlar siz bunu dinlemeyin eyer oturduğunuz yerde kalbiniz 100 den fazla atıyorsa mutlaka doktora gidin muhtemelen triot vardır başkıca srbeplerdendir. Herneyse Allah şifa versin.

  1. hamilyon diyor ki:

   Merhaba Aylin hanim
   Standart bir durumdda kalp atisinizin 180 atmasi hastalik belirtisidir. Fakat spor yaparken kalbinizin 180 atmasi normaldir. Eger bir spor salonuna kilo vermek icin gittiyseniz sizon kilo yakma kalp atis hizinizi cikaraktir ki bu hiz yaslara gore degismekle birlikte 155 ten asagi genelde olmaz.

   Normal bir insanın kalp atis hizi standart dinlenme ve modunda, hareket halindeyken ve spor yaparken belirli sinirlar icince atmasi gerekir. Mesela bir insanin kalp atis hizi yukaridaki tabloya gore 120-180 arasi ise, o kisi spor yaparken kalp atis hizi maksimum 180 atmasi gerekir. Bir insanin kalbi maksimum 180 atmasi gerekiyorsa , o insanin kalbi spor halinde 200 -220 atmaz, atmamalidir.

   Soracaginiz soru olursa cevaplamaya calisalim.

   saygilar
   Dr Emin

 6. bu nasil hesap diyor ki:

  Yazida 15 san. Çarpı dört demissiniz. Formulde carpi altı. Bence bu iste bir is var. Bakin bakalim neymiş ;)

  1. hamilyon diyor ki:

   Okuyucumuz olarak teşekkür ederiz. Genellikle hemşireler nabzı 10 saniye dinlerler ve sonra 6 ile çarparlar. Yani 10 sn dinleyip 6 ile çarpmak ya da 15 sn dinleyip 4 ile çarpmak matematiksel olarak aynı sonucu vermektedir. Konunun ingilizce bölümünde de göreceğiniz üzere, avrupa’da 10 sn dinleme sistemi kullanılmaktadır.

   Dr Emin.

 7. maktas diyor ki:

  36 yasında bir bayım. nabzımı 2 yıldır tkip ediyorum dinlenme durumunda sürekli 93-94 aralıgında atıyor.. araştırmalarıma göre nabzım olması gerekenden yüksek. bir fikir beyan edermisiniz. tşk.ler

  1. hamilyon diyor ki:

   Kalp atışının yüksek olması, çevresel faktörlerden ve vücut kitle indeksinize kadar çok farklı etkilerle değişebilir. Kilonuzu ve boyunuzu yazarsanız size detaylı bilgi verelim. Bir de kalbinizin ekg si alındığı zaman detaylı sonuç çıkar. Kalp eğer normal ritminde atıyorsa problem yoktur.

   saygılar

   Dr Emin

 8. AYSU diyor ki:

  50 YAŞINDAYIM BÜYÜK TANSİYONUM 14.5 VE KÜÇÜK 9.50 KALP ATIŞI 65 NORMALMİDİR

Yorum Yaz


× 7 = kırk dokuz