Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2022

Türkiyede En Sık Görülen 10 Kanser Türü

,
Türkiyede En Sık Görülen 10 Kanser Türü

1- Akciğer kanseri: Anne ya da babasında akciğer kanseri olan, sigara içen ve öksürüğü olan kişilerde spiral tomografi çekilebilir.

2- Prostat kanseri: Çoğu zaman erken dönemde emare vermez. Bu yüzden 50 yaşından itibaren erkeklerde yılda bir kez kanda PSA denilen prostat spesifik antijene bakmak gerekir. Bu bir tümör belirteci olup prostat kanserli hastalarda yükselir.

3- Meme kanseri: Ufak kitlelerin fizik incelemeyle tanısı pek mümkün değildir. Bundan dolayı 40 yaşından itibaren hanımefendilere yılda bir kez mamografi yapılmalıdır. Gerektiğinde buna meme ultrasonografisi ve meme MR’ı eklenebilir.

4- Deri kanserleri: Yüzeyde oldukları için çoğu zaman fark edilirler. Sadece kimi zaman kendi gözümüzle ulaşamadığımız deri kısımları olduğundan yılda bir kez dermatolojik araştırma yapılmalıdır.

Burada saçlı deri benzer biçimde lezyonların saklanabildiği bölgeler de denetim edilir. Ek olarak bizim fark edemediğimiz ben ve öteki cilt lezyonlarındaki değişimler dermatolog tarafınca saptanabilir.

5- Mide kanserleri: Rutin check – up programı yoktur. Sadece gastrit diye geçiştirilen bazı mide hastalıkları kanser emaresi olabilir.

Bu kişilere gastroskopi denilen üst endoskopik incelem yapılmalıdır. Böylelikle yakınmaların sebebi anlaşılır. Biyopsi yapılarak kanser olup olmadığına karar verilir.

6- Mesane kanseri: Rutin check – up programı yoktur. Hastalıktan kuşkulanıldığında sistoskopi denilen tetkikle idrar kanalından mesaneye girilerek bakılır ve gerekirse biyopsi alınır.

7- Kalınca bağırsak kanseri: Kalınca bağırsaklardaki polipler zaman içinde kansere dönüşebilir ve bunlar asla emare vermezler. Bu yüzden 50 yaş üstündeki her insana periyodik olarak kolonoskopi yapılmalıdır.

Bu tetkikte bir tüp ile anüsten girilerek tüm kalınca barsak gözlenmektedir. Polip bulunursa bunlar endoskopi esnasında çıkarılır ve tedavi tamamlanmış olur. Birçok şahıs kolonoskopiden çekinmektedir.Oysa ki günümüzde bu tetkikin yapılması oldukca kolaylaşmıştır. Incelem esnasında hasta uyutulduğu için herhangi bir acı ya da ağrı duymamaktadır.

Kansere dönüşebilen polip bulunmuşsa kolonoskopinin bir yıl sonrasında tekrarı gerekir. Düzgüsel bulunan kişilerde 3 ile 10 yıl içinde tetkiki tekrarlamak gerekir.

Ek olarak yılda bir kez dışkıda gizli saklı kan bakılmalıdır. Dışkıda kan bulunan kişilerde kalınca barsak kanseri olabileceğinden kolonoskopiyle bağırsaklar incelenmelidir.

8- Tiroid kanseri: Rutin check – up programı yoktur. Kuşkulanılan durumda elle boyun muayenesi ve tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır. Kuşkulu nodüllerden biyopsi alınmalıdır.

9- Rahim kanseri: Rutin check – up programı yoktur. Rahim kanserlerinin %20 kadarı emare vermez. Bunlarda ‘pap smear’ denilen kontrol yapılabilir.

Bu testte rahim ağzından sürüntü alınmaktadır. Aslına bakarsak ‘pap smear’ testi rahim ağzı kanserlerini oluşmadan yakalamada oldukça mühim bir testtir.

Cinsel yaşam başladıktan sonrasında yılda bir kez yapılmalıdır. Sadece rahim ağzı değil de rahim kanserini yakalamada etkinliği azdır. Rahim kanserinden kuşkulanılan durumlarda ‘pap smear’a ek olarak karın bölgesinin tomografi ya da MR’ı çekilebilir.

10- Hanım yumurtalık kanseri: Rutin check – up programı yoktur. Kuşkulanılan durumlarda kanda CA-125 denilen proteine bakılarak hastalık hakkında informasyon edinilebilir. Hanım-doğum muayenesi, ultrasonografi ve MR ile yumurtalıklarda kitle olup olmadığı anlaşılır.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2678

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi