Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Genel » Saç Dökülmesine Veda Edin!

Saç Dökülmesine Veda Edin!

REKLAM ALANI
Saç Dökülmesine Veda Edin!

Pek oldukça insanoğlunun dış görünüşünün eğer olmazsa olmazı saçlarımız, bedenimizin neredeyse tüm hücreleri belirli bir düzeyde dökülmektedir. İnsan cildi hücrelerinde averaj 28-45 günde bir dökülme görülürken saç hücrelerinin döngüsü 4-6 senedir. Oysa saçların döküldüğüne her gün çoğumuz tanık olmaktayız. Bunun sebebi dökülme evresine girmiş olan kati olarak 50-100 saç teli bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki bir günde saç derimize veda eden saç tellerinin sayısı 50-100 saç teli için düzgüsel olarak kabul edilir. Bedenimizde yaşamını sonlandıran saç telinin yerini saç kökünün yeni ürettiği bir saç teli almaktadır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Günde kaç saç telinin döküleceği, kişinin toplam terminal saç sayısı, saçın yaşam döngüsünün averaj süresi, genetik özellikler, metabolik özellikler ve yanı sıra, saçın maruz kalmış olduğu fizyolojik etkenler (şampuanlama, fırçalama) benzer biçimde faktörlere bağlıdır. Tarama ve şekillendirme esnasında kopan ve kırılan saç telleri de dikkate alınmalıdır, bunlar bizlere vedan eden saç teli sayısını arttırır. Döküldüğü sanılan saç tellerinin bir çok bazı sebeplerden dolayı kırılan saç telleridir.

Ara ara, bilhassa vücut stres altındayken gösterdiği tepkiler haricinde, saçlarda aşırı dökülme gözlenir. Bu durum erkeklere kıyasla hanımlarda daha çok görülür. Bunun sebebi hanımefendilerin saçlarına olan aşırı ilgisidir. Günümüzde neredeyse her hanım ayda bir kere saçlarını boyatmak ve ya da kestirmek amacıyla kuaföre uğramaktadır.

Hanımlarda saç dökülmesi tane dönemleri ile bağlantılı olarak, tane sürecinin başlangıcından birkaç gün ilkin, menapoz süreci ve hamileliğin bitiminden 4-6 ay sonrasında görülebilir. Bu düzeyde yer edinen hormonların sebep olduğu dökülmeler fizyolojik sınırlar içindedir.

İnsanlık zamanı süresince saç dökülmesinin sebepleri çeşitli insanoğlu tarafınca birçok araştırmaya mevzu olmuştur. Saç dökülmesi cinsiyet ayrımı yapmadan adam ve bayanların başlıca problemi haline gelebilir; sadece erkeklerde rastlanan adam tipi saç dökülmesi oranında ortaya çıkan yüksekliği saç dökülme problemi başlığı altında oldukça dikkat çekmektedir. 25 yaşına gelen adamların %25’inin saçı birazcık da olsa dökülmeye adım atar. Bu oran 50 yaşındaki erkekler içinde %50’ye çıkar.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve çoğunlukla saç dökülmesi niçin olursaç dökülmesi iyi mi önlenirsaç dökülmesine bitkisel çözümler arıyorsanız, sizlere şimdi vereceğim kürleri uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Saç dökülmesi karşı kına 

İlk yöntem her insanın bilmiş olduğu bir yoldur. Kına yakmak eski bir yol olmasına karşın saç dökülmelerini engeller, saç köklerinin kuvvetlenmesine yardım eder. Ek olarak kına hazırlanma aşamasında iken ceviz kabuğu, soğan kabuğu, zeytinyağı benzer biçimde maddeler ilave edilerek saç tellerinin daha da kuvvetlenmesine yardım eder. Bu maddeler saçların görüntüsüne parlaklık da kazandırır.

Saç dökülmesini önleyen bitkisel yağ

Vitamin eksikliğinden meydana gelen dökülmelerde avokado yağı kullanılabilecek bitkisel çözüm yolları içinde yerini alır. Bilhassa boyalı ve güçsüzleşmiş saçlar için avakado yağı ilk tercih olarak kullanılabilir. İçerdiği A, B, C, D ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidan özelliği taşıması büyük yarar sağlar. Kuru deriyi canlandırarak dökülmeleri önler. Bu yöntemin yararını erkenden görmek için masaj yaparak avokado yağını saçınıza uygulamaya başlayabilirsiniz. Yağı saçınıza uyguladıktan derhal sonrasında saçınızı bir havlu ile sarın. 2-3 saat kadar bekleyerek avakado yağının saç diplerine nüfus etmesine izin verin. Ilık su ile saçınızı şampuanlayarak sudan geçirin. Zaman içinde saçlarınızın eskisine oranla daha da güçlendiğini görmüş olacaksınız.

Saç dökülmesini önleyen bitkisel karışım

Zeytinyağı da avokado yağından pek değişik sayılmayacak seviyede saçlarınıza yarar sağlar. Aynı avokado yağındaki kullanım şeklinde saçınıza zeytinyağını sürerek saçlarınıza canlılık katmak için bir adım atabilirsiniz. Zeytin yağını saçınıza masaj yolu ile yedirip 2 saat kadar beklemeye alın ve şampuan yardımıyla sudan geçirin. Avokado yağı ile zeytin yağını yarı yarıya karışmasını sağlayarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir yitik yaşamayacak aksine yararını görmüş olacaksınız.

Saç Dökülmesini Önleyen Badem yağı

Badem yağı öteki yağlar benzer biçimde saçların güçlendirilmesi için büyük yarar sağlar. Badem yağını haftada iki kez kafa derinize masaj yaparak kullanın. Başınızdaki kan dolaşımı artış gösterecek ve saçlarınız güçlenecektir.

Saç dökülmesini önleyen argan yağı

Saç dökülmesine yarar elde eden envai çeşit bitkisel özlü yağın içine argan yağını da ekleyebilirsiniz. Bir oldukca şampuana mevzu olacak kadar yararlı bir nebat özüdür.

Hindistan Cevizi Yağı ile Dökülmelere Son

 Hindistan cevizi yağı saç köklerinin direncini arttırır ve bakım yapar. Hindistan cevizi sütü ile saç derisine meydana getirilen masaj dökülmeyi önler.

Saç dökülmesini önleyen üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı fazlaca sevdiğiniz saçlarınızın dökülmesini durdurmakta size destek olacaktır.

Saçları güçlendiren dökülmesini önleyen biberiye yağı

Bir oldukca saç uzmanının ve güzellik merkezlerinin sık sık gündemine düşen biberiye yağı tüm faydasının yanına ek olarak saç derinizin kuvvetlenmesine destek sağlar. Hem de büyük seviyede.

Saç dökülmesine karşı sarımsak

Sarımsak yağının dökülen saçların düşmanı bulunduğunu bilmeyeniniz var mı? Inanırım yoktur. Bu yağ yardımıyla saçlarınızı güçlendirerek dökülmesine engel olabilirsiniz.

Saçları güçlendiren dökülmesini durduran lavanta

Lavantada bahsi geçen bitkiler içinde yerini almayı elbet hak ediyor. Kaynamaya süregelen suya bir tutam lavanta atın. 5 dakika daha demlendirerek soğumasını bekleyin. Soğuyan lavanta suyunu tortudan ayrıştırıp saçlarınızı kalan su ile sudan geçirin.

Saç dökülmesine önleyen bitkiler

Civanperçemi ve melisa otu tavsiyeler içinde yer verilmiştir. Fırsatını bulduğunuz bigün bu iki bitkiyi denemelisiniz.

Tertipli Olarak Yeşil Çay Tüketin

Yeşil çay içmek saç dökülmelerine karşı size destek olacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Naturel Çözümler

Saç dökülmesine organik çözümler yada saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm daima daha sıhhatli ve doğru olan yöntemdir. Saçlarınıza bilmediğiniz ve zarar veren kimyasal ürünler kullanmak yerine naturel olan bitkisel yağlarını kullanmanız daha doğru olacaktır.

Haftada 1 kere saçlarınıza zeytin yağı sürün ve 1 saat kadar bekledikten sonrasında sudan geçirin daha ilk uygulayıştan itibaren tesirini görmüş olacaksınız. Saç dökülmesi dururken saçlarını daha canlı ve hacimli olacaktır.

Saç dökülmesini önlemek için evde yapabileceğiniz saç kürleri saçlarınızın dökülmesini önleyecektir. Bitkisel içinde ne olduğu haiz şampuanlar ile saçını yıkabilirsiniz. Sabun ile saçlarını kesinlikle yıkamayınız. Sabun saçlara zarar vermektedir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi