Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Genel » Kateter Ablasyon-Ventriküler Taşikardi Ablasyon-Catheter Ablation | VT Ablation

Kateter Ablasyon-Ventriküler Taşikardi Ablasyon-Catheter Ablation | VT Ablation

  • Genel, Taşikardi Tedavileri
  • 27 Şubat 2014
  • Kateter Ablasyon-Ventriküler Taşikardi Ablasyon-Catheter Ablation | VT Ablation için yorumlar kapalı
  • 13.582 kez görüntülendi

REKLAM ALANI
Kateter Ablasyon-Ventriküler Taşikardi Ablasyon-Catheter Ablation | VT Ablation

Kateter Ablasyon-Ventriküler Taşikardi Ablasyon-Catheter Ablation | VT Ablation

Ventriküler taşikardi(VT)

Ventriküler taşikardinin bazı biçimleri ölümle sonuçlanabilir bu tip ventriküler taşikardinin iyileştirilmesi, yani bu tip ventriküler taşikardinin tedavisi ICD ile yapılır. ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator) manasına gelir.

catheter-venticular-ablation-hamilyon.com

catheter-venticular-ablation-hamilyon.com

Implant kardiverter defibrilatör olarak anılır, kalp pilinin kalıcı olarak takılanına denilir ve daha detaylı şekilde ileriki konularda anlatılacaktır.


Bazı hallerde, ventriküler taşikardinin bu biçimi, çok belirli ve dayanılmaz hale gelir bu durumda ablasyon ameliyatı, yani kalbin içine damarlandan tel çekip lazerle yakma şeklinde tedavi gerekebilir. Genelde bu ameliyat başarılı olur fakat ICD(kalıcı kalp pili) gerekebilir.

Ventriküler taşikardinin başka bir biçiminde ise hayati risk yoktur ve normal atışlara sebebiyet verir. Bu ventriküler taşikardi ilaçla tedavi edilebilir ve eğer kalıcı bir çözüm gerekiyorsa ablasyon terapisi uygulanabilir.

Hayati Tehlikeye Sahip Ventriküler Taşikardinin Ablasyonu

Ventriküler taşikardinin ablasyonu yani yakılması bazı insanlarda kalıcı tedaviye ulaşmayı sağlamaktadır (ablasyon bölümüne bakınız). Bu, diğer ablasyonlar gibi, kateterin yerleştirilmesi ve kalbin içine arterlerden telin gönderilmesi şeklinde olur. Ablasyonun bu aşamasında sağ kasıktan direkt kalbe giden arter damarı kullanılır. Bu aşamada arterden sokulan telin kısadevre yapılan yere tam olarak yerleştirilememesi ya da uygun olmayan odaklanma yapılmaması gerekir.


Bu ablasyonda arterden sokulan tel taşikardi olan yani kısadevre olan yere yerleştirilir ve odaklanır sonrasında da yakılır. Hayati tehlikeye sahip VT ( hayati tehlikeye sahip ventriküler taşikardi) ye sahip olan bazı hastalarda bu ablasyon yani kateter ablasyon kesin çözümdür yani bir dah tekrar etmez. Bazı kompleks bilgisayar sistemleri gereklidir ve ameliyat sırasında ventriküler taşikardinin gerçekleştiği yani ventriküler taşikardinin kısa devre yaptığı yere odaklanmayı sağlar.

Eğer ventriküler taşikardi geri dönerse, daha fazla ablasyon yapılması gerekebilir.

VENTRİKÜLER TAŞİKARDİ ABLASYONUN TEHLİKESİ VAR MIDIR?

Eğer yapılan ablasyon başarılı olmazsa ve yakılan noktalardan yada diğer noktalardan ventriküler taşikardi tekrar nüksederse, yani tekrar kalbiniz hızlı çarparsa, tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Ameliyat sırasında kalbin normal çarpan bölgelerindeki elektrik noktalarının da yakılması ihtimali doğar, bu durumda kalp normal atışlarını da yapamaz duruma gelir. Bu durumda ICD yani kalbin yakınına kalıcı kalp pili konularak kalbin normal atışı sağlanır. Diğer ablasyonlar gibi bu ablasyonun da tehlikesi budur.

If the VT returns, more attempts can be made. It must be remembered that the underlying disease process will not be altered thus necessitating the ICD.

 

Catheter Ablation | VT Ablation

Ventriküler tachycardia(VT)

Some forms of ventricular tachycardia are life threatening and are usually treated with an ICD (see ICD section). In certain circumstances this form of VT may become a significant so that an ablation is considered. While success is possible, the underlying pathology remains unchanged and the ICD continues to be necessary.

Other forms of ventricular tachycardia are not life-threatening and occur in people with normal hearts. While these can be treated with medication, a permanent cure can be sought using ablation therapy.

Ablation of life-threatening VT

It is possible to burn away (ablate) ventricular tachycardia in some people leading to a permanent cure (see section on ablation). This, like any other ablation, involves passing a catheter whose end can be heated into the heart, usually via a vein at the top of the leg. The critical part of the tachycardia circuit or irritable focus is then located and burnt away.

For life-threatening VT it may be possible to ablate it in up to 70% or more. Often complex computer systems are required to help map the VT circuit. If the VT returns, more attempts can be made. It must be remembered that the underlying disease process will not be altered thus necessitating the ICD.

As with any other invasive procedure there are risks. The

ilgili konular - interesting subjects

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi