Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2876
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2023

Kalp Sağlığınız İçin Yaşam Tavsiyeleri

,
Kalp Sağlığınız İçin Yaşam Tavsiyeleri

Hareket edin

Hareketsiz yaşam kalp sağlığı başta olmak suretiyle tüm vücut sağlığını negatif yönde etkisinde bırakır. Durağan bir yaşantınız var ise, yeni yılda hareketli bir yaşam seçimi benimseyebilirsiniz. Bunun için; asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile bir yere gidiyorsanız, bir durak ilkin inip yürüyebilirsiniz. Ev-iş yeri mesafeniz yakınsa araçla gitmek yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz. Haftada minimum üç kez bir saat yada 45 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Soğuk havalarda kalp sağlığı için evindeki koşu bandından ziyade avmleri tercih edilebilir.

Ne olursa olsun sigarayı bırakın

Akciğerleri negatif yönde etkileyerek koroner kalp hastalıklarını hızlandıran sigara, bilhassa kalp ameliyatları sonrası kullanımı sürerse ciddi sorunların kapısını aralamaktadır. Hanımlarda erkeklere oranla daha çok tahribat yaratan sigara, östrojeni parçalayarak erken menopoza niçin olmaktadır. Ek olarak sigara kullanan tüm hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreleri de ciddi anlamda uzamaktadır. Menopoz dönemindeki bayanların ve diyabetik hastaların sigara içmesi koroner kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

Eko ile kalp kapaklarınızın durumunu öğrenin

Kalp sağlığınızı denetim ettirmek için uzun süreden beri bir kontrol ya da incelem yaptırmadıysanız yeni bir planlama yapılabilir. Eko ile kalp kapaklarının durumunu öğrenebilir, ek olarak kalbinizi görebilirsiniz. Efor testi ile kalbin koroner damarları denetim edilebilir. Bu süreçte, kan yağları ve şekerin incelenmesinde de yarar var. Menopoza giren hanımlarda koroner kalp hastalıkları fazlaca süratli ilerlediği için kardiyak kontrollerin dikkatsizlik edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kalbinizin genç kalmasını sağlayın

İnsanların iki türlü yaşı vardır; biri takvim, diğeri de damar yaşıdır. Yeni dünyaya gelen bebeğin hem takvim hem de damar yaşı sıfırdır. Sadece bunlar beraber ilerlemez. Yanlış yaşam alışkanlıkları kişiden ilkin kalbini ve damarlarını yaşlandırır. İnsanların 1 yaşından itibaren kalp ve damar yaşı hızla büyümeye, fizyolojik yaşın onlarca yıl önüne geçmeye adım atar. Sigara kalp damar yaşını 15, imtihan stresi 5, aşırı kiloluluk ise 30 yıl ilerletmektedir. 7-8 yaşlarında obez bir çocuğun damar yaşı ise minimum 28’dir.

Bel ölçünüzü ve vücut kitle indeksinizi takip edin

Yağların karın çevresinde toplanması, bilhassa kalp-damar hastalığı riskini artırmaktadır. Karın çevresi erkeklerde 94 santimetre, hanımlarda 80 santimetre ise kesinlikle kilo alınmamalıdır. Karın çevresi erkelerde 102 santimetre, hanımlarda da 88 santimetre’den fazlaysa kesinlikle zayıflamaları tavsiye edilir. Vücut kitle endeksinin 30’un altında olması önemlidir. Bunun için öğün aralarında atıştırmalara ve süratli yiyecek yemeye son verilmelidir. Yavaş ve istikrarlı kilo vermek daha sıhhatli ve kalıcı olmalıdır. Kilo kaybı sıhhatli bir yaşam için ilk adımdır. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır. Yo-yo şeklinde inişli çıkışlı kilo alıp vermeler kalp sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Beslenme programınızı çeşitlendirin

Beslenmede yalnız sebze ağırlıklı ya da protein ağırlık beslenmek doğru değildir. Sebze ve meyve tüketimine dayalı, çeşitliliği olan bir beslenme programı benimsenmelidir. Gün aşırı bir yumurta tüketilmelidir. Ayda birkaç kez kalp sağlığı için sakıncalı olarak adlandırılan yiyecekler tadılarak kısaca retoks yapılarak biyo-denge korunabilir. Yemekler tüketilirken kalori hesabı yapılarak ölçülü olunmalı, bünye tipine gore olmak suretiyle averaj günlük 2500 kalori aşılmamalıdır.

Yoğun efor içeren sporlardan kaçının

“Spor kalbe iyi geliyor” denilerek aşırı tempolu sporlar yapmak, kalp sağlığı için tehlikeli olabilir. Bilhassa uzun seneler ilkin spor yapmış yada asla spor yapmamış bir kişinin 40 yaş sonrası ağır bir spora başlaması deyim yerindeyse yıkım olabilir. 30 yaş sonrası yoğun efor içeren bir spora başlanacaksa gizli saklı kalp riskine karşı ne olursa olsun kapsamlı bir kalp kontrolünden geçilmelidir. Yarışma içerikli sporlar yerine tertipli egzersiz, süratli yürüyüşler, yüzme benzer biçimde sporlar yapılması kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucudur. Egzersiz esnasında nabzın 120’nin üstüne çıkmamasına dikkat edilmelidir.

Yaşam ritminizi yavaşlatın

Üzücü olaylardan mümkün olmasıyla birlikte sıyrılmanız kalbinizdeki yükü hafifletecektir. Rahat, uyumlu, barışçıl ve stressiz bir yaşam seçimi benimsenmelidir. Devamlı kendi içinizde bir gerilim halindeyseniz iç dünyanızla barışın. Evliliğinizde ve çocuklarınızla olan ilişkinizde daha yapıcı ve uyumlu bir tavır sergileyin. Süratli bir yaşantınız var ise yavaşlayın. İş ve mesleğiniz mevzusunda beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Meditasyon-derin gevşeme yöntemlerini öğrenmek için bir psikolog yada yoga uzmanından yardım alabilirsiniz.

İşinize daha sıkı sarılın

Çalışan kişiler günün mühim bir bölümünü iş yerinde geçirmektedir. Sevilen bir işi yapmak, iş ortamında rahat ve mutlu olmak ruh-beden sağlığının bütünlüğü açısından fazlaca önemlidir. İşe yalnız para kazanma gözüyle bakılmamalı, hem de informasyon, gelişim ve mutluluk da aranmalıdır. Kontrolsüz hırs ve rekabet duygusundan uzak durulmalıdır. Ofiste aşırı kahve tüketilmemeli, emek verme arkadaşlarının sigara içmesine izin verilmemelidir. Ofis egzersizleri yapılmalıdır. Genç bireylere yüklenen aşırı mesuliyet ve beklentinin devasa yükseklikte olması kalp krizi riskini artırmaktadır.

Şefkatli olun

Aşık olmak kalbe iyi gelen endorfin hormonu ve phenylethylamine şu demek oluyor ki çikolatada bulunan kimyasalın salgılanmasını sağlar. Her ikisi de keyif ve mutluluk verir. Şefkatli bir yaşam kalp sağlığı için fazlaca gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sıhhatli bir aşk hayatına gereksinim vardır. Tertipli aşk yaşamı olan insanların yaşam kaliteleri de artmaktadır.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2876

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi