Kalp Hastaları Aspirin Kullanımına Dikkat?


Kalp Hastaları Aspirin Kullanımına Dikkat?

Aspirin kalbi korur mu?
Aspirin’in kalp hastalıklarının tedavisinde mühim bir yeri vardır. Enfarktüs geçiren, koroner kalp hastalığı olan, stent takılan yada by-pass olan hastalar; aksi bir durum söz mevzusu değilse Aspirin kullanmalıdır. Aspirin, kalp enfarktüs sahasını küçültür. Ek olarak takılan stentlerin ve yeni by-pass greftlerinin (nakledilen damarların) açık kalma süresini uzatır.

KANAMA YAPABİLİR 

Sigara içenler, aspirin kullanabilir mi?
Aspirin sigaranın zararlarını azaltmaz ve sigaranın zararlarından korumaz.
Aspirin kalbi korurken, vücutta öteki organlara zarar verir mi?
Aspirin; bilhassa mide, bağırsak ve beyinde istenmeyen kanamalara niçin olabilir. Bundan dolayı ülseri olan yada kanamaya eğilimli yaşlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Eğer bu şekilde bir risk var ise, Aspirin dengi kan sulandırıcılar tercih edilmelidir.
Kalp hastalıkları, başka hastalıkları tetikler mi?
Kalp; beyin şeklinde merkezi bir organdır ve randımanlı çalışmazsa birçok başka hastalığa davetiye çıkarır; böbrek yetersizliği, karaciğer bozuklukları ve akciğer yetersizliği şeklinde… Kalp yetersizliğinin ileri aşamasında tüm organlar etkilenebilir.
Stent takılan hastalar, bigün by-pass’a gereksinim duyar mı?
Damar sertliği hastalığını durduracak kati bir tedavi hemen hemen yok. Stent de, by-pass da geçici bir tedavidir. Tıkanmalar en sık; stent takıldıktan sonraki bir ay içinde yaşanır. Bu risk bir yıl süresince devam eder. Stentlerin tıkanması durumunda; ya yeniden stent içine stent takılır yada by-pass ameliyatı yapılır.
Stent, kalp damarlarını tedavi eder mi?
Stent de, by-pass da direkt tedavi edici bir yöntem değildir. Stent, kısa bir bölgesi tıkanan yada daralan damarın açılmasını elde eden; tükenmez kalemin yayına benzeyen bir yapının basınçla damar içinde şişirilmesi ve orada bırakılması işlemidir. Bu sayede o damardan kan akımı sağlanmış olur.
By-pass ameliyatı için damar sayısı mühim mi?
Sol ana koronerinde darlık olan hastalara by-pass yapıyoruz. Ek olarak kalp kasılma gücü düşen, üç damarı tıkalı olan, kapak anevrizması yada beyne giden damarlarda darlık olan hastalar için de by-pass önerilir.

KALP CAM DEĞİL, KIRILMAZ
Kalp hakkaten kırılır mı?
Kalbin yapısı ne taş, ne de camdan oluşur; kasılan bir kastan ibarettir. Bu yüzden de kırılmaz. Bu, hissi bir abartıdır. Bu benzetmelerin bir çok kalbin gerek hissi, gerek organik her vakada ne kadar mühim bir yere konduğunun göstergesidir.
Hanım kalbi-erkek kalbi birbirinden değişik mı?
Hanımefendilerin vücut indeksleri daha minik olduğundan bayanların kalpleri daha minik ve koroner damarları daha incedir.

BY-PAS AMELİYATLARI İÇİN YAŞ ORTALAMASI 50-55’TİR
Devletimizde by-pass için yaş averajı kaçtır?
20’li yaşlarda ve 80 üstü yaşlarda by-pass ameliyatı sıklığı azdır. Genel averaj 50-55 yaş arasıdır. Sadece aile hikayesi güçlü, çocukluk diyabeti (Tip I) yada diyalize bağımlı olan hastalarda by-pass yaşı 20-30’lu yaşlara kadar inmektedir.
Erkekler mi, hanımefendiler mı daha fazlaca kalp ameliyatı olur?
Genç yaşlarda erkekler daha sık olarak ameliyat olmaktadır. 50 yaş üstünde oran eşitlenmektedir.

KALP AĞRISI GÖĞSÜN SOLUNDADIR
Ruhsal hastalıklarla kalp ilişkisi nasıldır?
Bazı ruhsal hastalıklar, kalp hastalıkları ile ilişkili değildir sadece benzer emareler gösterebilirler. Ağrının kaynağını öğrenmek için kontrol yapılması önerilir. Batma tarzındaki tek bir yerde sınırlanmış, bir-iki saniye devam eden ağrıların sebebi genel anlamda ruhsal ve strese bağlıdır. Oysa kalp ağrıları üç-beş dakika sürer ve göğüsün sol tarafını meblağ. Bunlar; baskı tarzında, sol kola ve çeneye yayılan, bununla beraber terleme yada ölüm korkusu birlikte rol alan ağrılardır.

Kalp Hastaları Aspirin Kullanımına Dikkat? ile Benzer Yazılar:

Kalp Hastaları Aspirin Kullanımına Dikkat? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kalp hastalıkları Son Yazılar FriendFeed
seo kitabı

Son YorumlarBizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi