Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2876
Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2023

Et Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

,
Et Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

Alabalık, kefal, sazan, yengeç, karides, hamsi şeklinde tatlı su ve deniz balıkları ile yabani tavşan, sülün, keklik, ördek, karaca, geyik benzer biçimde av hayvanları ile kaz, hindi, tavuk, kaz benzer biçimde kümes hayvanları ile domuz, sığır, koyun ve keçi benzer biçimde kasaplık hayvanların yenilebilir olan kas dokularına verilen ada ‘’et’’ denir.

Kaz, ördek, sığır, koyun ve keçi benzer biçimde etlere kırmızı et, süt kuzusu, tavuk, balık ve süt danası benzer biçimde etlere beyaz et denmektedir.

Ete kırmızı olan rengini veren miyoglobindir. Miyoglobin bu rengi yapısındaki demir tuzlarından alır ve bu yüzdende etteki gıda kıymeti farklılık gösterir. Bu duruma gore ise kırmızı et grubu demir açısından oldukça zenginken beyaz etler bu mevzuda oldukça fakirdir.

Kırmızı Et
Kırmızı etlerde yalnız gıda kıymeti yüksek değil bununla beraber da protein açısından da zengindirler. Kırmızı etlerin bileşiminde proteinin yanı sıra su, yağ, bir miktar glikojen, B vitaminleri ve demir vardır.

Kırmızı Etin Kalitesi
Kırmızı etin standardını ve yumuşaklığını belirleyen unsurlar içinde kesilen hayvanın yaşı, beslenme durumu, ırkı kesildikten sonrasında etin bekleme süresi, kesim öncesi hayvanın dinlendirilmesi ve hayvanın bağ dokusu şeklinde unsurlar belirler.

Etlerin pişirilme durumu etlerin kolay ay da zor sindirilmesini belirler. Bu yüzden et pişirilirken bilhassa et çeşidinin yanı sıra etin haiz olduğu bağ dokuya dikkat edilerek pişirilmelidir. Eti fazla pişirmek etin gıda değerinde kayba niçin olur. Bu nedenlerden dolayı eti pişirme yöntemi etin hayvanın hangi bölgesinden olduğu göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Kıyma ve haşlama yapımında seçilmesi ihtiyaç duyulan döş, kol, gerdan ya da pençeta kısımları, kuşbaşı için nuar, kontrnua, sokum ve yumurta benzer biçimde kısımlarından seçilmelidir. Antirikot, bonfile ve kontrfile benzer biçimde kısımlar ise pirzola, ızgara ve biftek olarak pişirilmelidir. Bu tür etler devamlı için buzdolabında ya da dipfrizde saklanmalıdır.

Buzdolabında Ve Dondurucuda Saklamak

Etleri Buzdolabında Saklamak: Eti aldığınızda daima için etin daha öncesinden kasaplarda saklandığını aklınızdan çıkartmayın. Et daima kasaplara kesildikten sonrasında 0 ila 1 derecede minimum 24 saat bekletildikten sonrasında gelir.

Et saklamada hatırlamanız ihtiyaç duyulan öteki mühim bir mevzu ise kesilen et ne kadar ufak kesilirse gizleme süresi de o denli azalır. Bu yüzden bilhassa kıymalar buzdolabında bir günden daha çok kesinlikle bekletilmemelidir. Fakat parça etler eğer isterseniz buzdolabında 2 ila 3 gün içinde bekleyebilirler.

Etleri Dondurarak Saklamak: Etleri fazlaca daha uzun bir süre saklamak istiyorsanız pişirilecek olan etler porsiyonlar halinde ayrılıp buz poşeti ya da yağlı kâğıda sarılıp -2 derecede 1 ya da en fazla 2 haftaya kadar buzlukta saklayabilir ya da -18 derecede dipfrizde oldukça uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Etleri pişirmek istediğiniz süre 24 saat ilkin etleri +5 derecede olan buzdolabına çözülmesi için koymalısınız. Fakat kesinlikle ihmal etmeyin çözdürmüş olduğunuz etler asla yine dondurulmamalıdır.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/u8668794/public_html/hamilyon/wp-includes/script-loader.php on line 2876

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi