Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Genel » Erken boşalma bilgilendirme

Erken boşalma bilgilendirme

REKLAM ALANI
Erken boşalma bilgilendirme

Boşalma ile ilgili hastalıklar içinde en sık görülen ve tıbbi dilde “prematür ejakülasyon” ve “ejakülasyo precox” benzer biçimde isimlerle adlandırılan erken boşalma, tüm dünyada 18-70 yaş arasındaki adamların % 22,7′sini ve dolayısıyla aynı oranda çifti etkileyen bir hastalıktır. Bu orana nazaran Türkiye”de 2009 yılı itibariyle tahmini 4.829.901 erken boşalma problemi yaşayan adam bulunmaktadır. Bu sayı yurtdışı verileriyle Türkiye için hesaplanan tahmini rakamdır ve ülkemiz için gerçek rakamların hesaplanması amacıyla Türk Androloji Derneği tarafınca 16 ilde 2700 adamın katılacağı emek verme başlatılmış olup bu sayede, Türkiye’de ilk kez, genel nüfustaki erken boşalma oranı hesaplanmış olacaktır.

Tıbbı dilde çeşitli tanımları olan erken boşalmanın kanıta dayalı ilk tanımı 2008 senesinde Internasyonal Cinsel Tıp Cemiyeti tarafınca yapılmıştır. Bu tanıma nazaran erken boşalma cinsel birleşmenin başlamasından itibaren boşalmanın geciktirilememesidir ve aşağıdaki cinsel fonksiyon bozuklukları ile karakterizedir.

Boşalmanın daima yada neredeyse daima adam cinsel organının hanım cinsel organıyla birleşmesinden ilkin yada ortalama 1 dakika içinde olmasıdır.

Tüm yada neredeyse tüm vajinal birleşmelerde boşalmayı geciktirme kabiliyeti yoktur.

Stres, moral bozukluğu sorun ve/yada cinsel ilişkiden kaçınma benzer biçimde negatif kişisel neticeleri vardır.

Erken boşalmanın sayısal olarak ifadesi ise adam cinsel organının hanım cinsel organıyla birleşmesinden sonrasında boşalma ya da boşalmamak için geri çekmeye kadar geçen dönemin 0,9 (54saniye) dakikadan azca olmasıdır. Bu tarif ağır derecede erken boşalmayı ifade ederken bu sürenin 0,9-1,3 dakika (54-78 saniye) içinde olması olası erken boşalma problemini gösterir. Erken boşalmayı yaşam boyu mevcud ve önceleri yokken sonradan ortaya çıkan hastalık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma probleminde sebepler çoğu zaman prostat iltihabı, hipertiroidi benzer biçimde hormonal bozukluklar, ruhsal ve sinirsel hastalıklar olup bu hastalıkların tedavisiyle erken boşalmada düzelmeler görülmektedir. Sadece hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan yaşam boyu olan erken boşalmanın tedavisi daha karmaşık ve zor olsa gerek.

Tedavi:

Erken boşalmanın ilaçla tedavisi

Erken boşalma tedavisi için en oldukça kullanılan yöntem ağızdan kullanılan ilaçlardır. Bu amaçla SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) olarak malum ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilaçların genel kullanımı her gün ağızdan bir tablet alınması şeklindedir. Bu tedavi yöntemi ile boşalmadaki gecikme tedavi başlanmasından 5-10 gün sonrasında gerçekleşmeye adım atar ve ilaç kullanıldığı sürece devam eder. Bitkinlik, bulantı, terleme, esneme benzer biçimde yan etkisinde bırakır görülebilir ve tedavi başlanmasından sonraki ilk bir haftada ortaya çıkar, 3-4 hafta içinde azalarak kaybolur. Bu tedavinin dezavantajları hasta tarafınca her gün ilaç kullanma gereği ve ortaya çıkan yan etkilerdir.

SSRI türü ilaçların tedavideki etkisine karşın günlük kullanım gereği ve yan etkisinde bırakır sebebiyle hastaların tedaviye devam etme oranının düşük olmasının sonucu olarak aynı tür ilaçların yeni formu olan “dapoksetin” geliştirilmiştir. Bu ilaç ilişkiden 1-3 saat ilkin kullanılmakta, her gün kullanım zorunluluğunun olmaması ve bu sayede yan etkilerin daha azca görülmesi hasta memnuniyetini ve tedavi başarısını artırmaktadır.

Erken boşalma için “dapoksetin” tedavisi yanında ek olarak sertleşme problemi olan erkeklerde bir PDE-5 inhibitörü tedaviye eklenebilir. Çoğu zaman SSRI inhibitörleri ile beraber kullanılabilen PDE-5 inhibitörlerinin sertleşme düzeyini arttırarak, boşalma sonrası yeniden sertleşme için ihtiyaç duyulan zamanı kısaltma ve bu sayede performans endişesini azaltarak tesir gösterdiği düşünülmektedir.

Tedavide lokal anestezik kremlerin kullanımı

Erken boşalma tedavisinde kullanılan öteki bir yöntem lokal anestezik içeren kremlerin kullanımıdır. İlişki öncesi penise uygulanan krem/jel/spreyler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.

Erken boşalmada ruhsal tedavi

Erken boşalmanın sebepleri içinde sayılan ruhsal problemlerin tedavisi hastalığın gerilemesini sağlayabilmektedir. Çoğu zaman görülen ruhsal problemler hastanın eşi ile olan seksüel sorunları yada ilişkideki geçimsizliklerdir.

Davranışsal tedaviler

Bu tedavi metodunda uygulanan yöntemler hastaların cinsel ilişki esnasında erken boşalmayı önleyecek bazı manevralar yapmasında dayanmaktadır. Bu manevralar “dur-başla” (stop-start) ve “sıkma” teknikleridir.

Dur-başla tekniği aşamalı bir tekniktir ve her aşama averaj 2 hafta sürmekte ve her hafta minimum üç kez tavsiye edilen manevraların yapılması gerekmektedir. Bu manevralar penis uyarılmasının azaltılmasını ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesini amaçlamaktadır.

Sıkma tekniği ise ilişki esnasında boşalma hissedildiğinde birlikteliğin durdurularak penis uç kısmının boşalma hissi geçene kadar sıkılması ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesidir.

Cerrahi tedaviler

Erken boşalmada cerrahi tedavi mantığı penisin bu hastalarda aşırı duyarlı olması varsayımına dayanmakta penise giden sinirlerin çeşitli yollarla kesilmesiyle bu aşırı duyarlılığın azaltılması hedeflenmektedir. Sadece bu yöntem geriye dönüşsüz bir yöntem olup nadiren uygulanmaktadır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi