Kalp hastalıkları web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2024
REKLAM ALANI
Anasayfa » Genel » Bilim İnsanları Vücudumuzda Yeni Bir Mikro Organ Keşfettiler!

Bilim İnsanları Vücudumuzda Yeni Bir Mikro Organ Keşfettiler!

REKLAM ALANI
Bilim İnsanları Vücudumuzda Yeni Bir Mikro Organ Keşfettiler!

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi için oldukca mühim etkiye haiz olan bir mikro-organın varlığından yeni haberimiz oldu. Bu organ, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde bulunan lenf bezlerinin üzerini ince bir zar şeklinde örtüyor. Gelin iyi mi çalıştığına hep beraber bakalım.

Bazı bulaşıcı hastalıkları bir defadan fazla geçirmediğimize dair ilk bulgulara, bundan 2400 yıl ilkin rastlanıldı. Bu etkiyi, yaşamımızın devamlılığı için koşul olan bağışıklık sistemimize borçluyuz. İnsan vücudu hala aydınlatılamayan o denli oldukça gizemle dolu ki, bağışıklık sistemimiz için kilit rol oynayan bir mikro-organın varlığından hemen hemen haberimiz oldu.

Avustralya’nın Garvan Enstitüsü’nde meydana getirilen araştırmanın liderlerinden olan Dr. Tri Phan, “Aşıların iyi mi yapılması gerektiği mevzusunda uzun süreden beri çalışıyoruz, sadece bağışıklık sisteminin bazı hastalıkları iyi mi hatırlamış olduğu mevzusuna fazlaca fazla değinmemiştik” dedi.

Bir enfeksiyon bedenimize bulaştığı vakit bağışıklık sistemi hücreleri, bu istilacı enfeksiyon virüslerine karşı antikor üretirler. Enfeksiyona karşı üretilen işe yarar antikorların tabiri caizse kodları saklanır, aynı enfeksiyon yeniden vücuda uğradığında bu antikorlar yeniden üretilirler. Böylece enfeksiyon vücuda yayılmadan dışarıya atılmış olur. Aşılar ise uygun antikorların üretimi mevzusunda bağışıklık sistemine ikazlar gönderirler.

Saldırılara karşı en uygun antikoru üretmek için “B” hücreleri görevlidirler. Bu hücrelerin ömrü genel anlamda öbürlerinden oldukca fazlaca uzundur, hatta onlarca yıl süresince yaşayıp, antikor kayıtlarını da saklayabilirler. Asla görmedikleri bir enfeksiyonla ilk kez savaşacaklarında ise plazma hücreleri üretmeleri gerekir. İşte bu aşamada tıbbi ve bilimsel data hemen hemen net bir izahat getiremez. En azından şimdiye kadar öyleydi…

Araştırma ekibinin foton mikroskopları altında yaptıkları araştırmalar, B hücrelerinin bazı destek hücrelerle lenf bezlerindeki bir dokuya giriş yaptıklarını gözlemlediler. Bu hücreler dokudan dışarıya çıktıklarında ise birer plazma hücresine dönüşmüşlerdi. Şu demek oluyor ki vücudunuz o güne kadar asla karşılaşmadığı bir enfeksiyonla karşılaşırsa, lenf bezlerinizin yüzeyinde yer edinen hususi dokuya B hücrelerini gönderiyor, bu doku hücreleri plazma hücrelerine dönüştürüyor.

Kanser hastalarından alınan lenf düğümlerini yakından inceleyen ekip, SPF’nin varlığını kati bir halde kanıtladı. Araştırmacılara gore muhtemelen tüm memelilerde ve kim bilir öteki hayvanların bir kısmında SPF organından var. Bunu netleştirmek için araştırmaların devam etmesi planlanıyor.

SPF, bugüne dek daha ilkin asla farkedilmemişti. Dr. Phan, organın oldukca ince ve geleneksel mikroskoplarla neredeyse görülmez bulunduğunu belirtti. Bu keşfin bizlere anlattığı en mühim mevzu, içimize baktığımız teknolojiler geliştikçe yeni keşiflere imza atmamızın an meselesi olduğudur.

Aslen vücudunuza yeni bir enfeksiyon bulaştığında tüm Hafize B hücreleri plazma hücrelerine dönüşmüyor. Phan’a nazaran meydana getirilen aşılar geliştirildikçe daha çok plazma hücresine dönüşebilen B hücreleri üretmek mümkün olabilecek.

Bağışıklık sistemimiz bir destek almaksızın, bulaşan enfeksiyonla uzun süreler süresince savaşım verirse, biyolojik olarak tükenmeye başlıyor. SPF’nin keşfi ise bilim adamlarına daha efektif aşılar üretme fırsatı sunuyor.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi