Kalp Hastaliklari sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Alkol ve Kalp Sağlığı

,
Alkol ve Kalp Sağlığı

Yiyip içtiklerimizin yararlı mı yoksa zararı olan mı olduğu mevzusundaki düşüncelerimiz büyük seviyede üretici birliklerin yapmış olduğu açık-gizli reklamlarla şekillenir. Şarap üreticileri birliğinin bu mevzuda oldukça başarıya ulaşmış bir kurum bulunduğunu söyleyebilirim; yaptıkları çalışmalarla tüm dünyada “şarap kalp için faydalıdır” kabulünün oluşmasını sağladılar. Alkolün yarar zararını sorgularken çoğumuzun yapmış olduğu benzer biçimde bir dost toplantısında yada hafta sonları alınan bir iki kadeh alkolün herhangi bir ziyanı olamayacağını peşinen belirtmek isterim. Tartıştığımız mevzu (bazı hastalarımın yapmış olduğu şeklinde) yararlı diye her gün tertipli olarak bir iki bardak şarap yada tertipli bir iki kadeh rakı içmenin sıhhat üstüne etkisidir.

Alkolün yararlı bulunduğunu iddia edenler 128 bin şahıs üstünde meydana getirilen bir emek harcamayı dayanak gösterirler (1). Bu çalışmada az-orta derecede alkol kullanımı olarak kabul edilen günde 1-2 bardak şarap, bir duble rakı dengi alkolün kalp krizi riskini azalttığı gösterilmişti. Buna karşılık Japonların yapmış olduğu bir çalışmada 40-64 Yaşları içinde kadınlı erkekli 39.076 şahıs toplam 11 yıl süreyle seyredildi ve içmeyenlerle kıyaslandığında içenlerde kullanılan alkol miktarı arttıkça kalp damar hastalıklarının arttığı ve sonuçta alkolün yararlı bir tesirinin olmadığı sonucuna varıldı (2). Gene Batı İskoçya’da meydana getirilen 21 yıl devam eden 5766 kişilik bir öteki çalışmada azca alkol kullanımının kalp riskini azaltmadığı aşırı kullanımın ise ölüm oranının artırdığı yayınlandı (3). Geçen hafta Amerikan Kalp Birliği dergisinde gösterilen bir yazı bu konudaki tartışmayı sonlandıracaktır sanırım, bu çalışmada da azca oranda da olsa her gün tertipli olarak alkol kullanımının kalp için zararı olan olduğu yayınlandı. Bu çalışmada Londra üniversitesi araştırmacıları 3.689 kişinin aldıkları alkol miktarını ve damar sertliğini ölçtüler ve gördüler ki tüketilen alkol miktarı arttıkça damar sertliği ve kalp krizi riski artıyor (4). Tüm bu araştırmalardan, şarap yada başka bir alkollü içeceği kalbe iyi geliyor diye tertipli olarak (her gün) almanın doğru olmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

DÜZENLİ ALKOL KULLANMANIN BAŞKA ZARARLARI DA VAR

Tertipli alkol alımı; ağız, boğaz, yiyecek borusu, karaciğer, barsak ve meme kanseri riskini artırmaktadır. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü 2008 senesinde 7 yıl devam eden bir araştırmayı neticelendirdi. 184 bin kadının katılmış olduğu çalışmada günde bir bardak şarabın bile meme kanseri riskini artırdığı yayınlandı. Günde iki bardak şarap meme kanseri riskini yüzde elli artırıyor. Bu yüzden bayanların, hele ailede meme kanseri riski var ise tertipli alkol almaktan sakınmalarını tavsiye ederim.

Alkol, kardiyomyopati dediğimiz kalp kasının kasılma ve gevşeme fonksiyonunun bozulmuş olduğu, tedavisi pek yüz güldürücü olmayan bir hastalığa niçin olur.

Tansiyonu yüksek olanların tertipli alkol kullanımı sakıncalıdır, ilk anda bir rahatlama sağlayarak tansiyonu düşürse de uzun solukta tansiyonu yükseltici bir tesiri vardır. Alkol kullananlarda kalp atışlarında düzensizlik (aritmi) ihtimali artar. Hafta sonları içilen içki sebebiyle Pazartesi günleri hastanelerin acil servislerine gelen aritmili hastaların artması “dinlence kalbi – holiday heart” dediğimiz bir hastalık tanımı oluşturmuştur.

Bir sonuca bağlamamız gerekirse sırf kalbe iyi geliyor diye alkol almayın.

Etiketler:

Kalp üzerine her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Lütfen arama yapınız ve ilgilendiğiniz konuyu okuyunuz. Bu site kar amacı güdülmeden kurulmuştur. Siz de sorularınızı sorabilir, facebook fan sayfamıza üye olabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi olursa o kadar çok insan bilgilenir ve hastalıklarından kurtulur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bizi takip edin- follow us !

Sorularınızı artık facebook grubumuzdan da sorabilirsiniz.

You can ask your questions from facebook page! Kalp-Hastaliklari Facebook Adresi